نقدی بر صنعت توریسم در ایران

شناسه خبر: 151103 سرویس: توسعه ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اقتصادی ، گوناگون دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷, ۲۵ : ۱۲ : ۰۰
نقدی بر صنعت توریسم در ایران
در تعریف اصطلاح توریست یا گردشگر، ساده ترین تعریف در واقع همان شخصی است که به قصدی از محل زندگی اصلی خود خارج میشود و به قصد تفریح و گذران اوقات فراغت وارد محل دیگری میشود.
۵۵آنلاین :

 

 

سید محمد حسین کاظمی 

 

دانشجوی علوم سیاسی

 

 

گردشگری یا توریسم (tourism) به‌طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. اصطلاح توریسم در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود به به هر قصدی، خارج شود.

در تعریف اصطلاح توریست یا گردشگر، ساده ترین تعریف در واقع همان شخصی است که به قصدی از محل زندگی اصلی خود خارج میشود و به قصد تفریح و گذران اوقات فراغت وارد محل دیگری میشود. 

اساسی ترین سوال برای گردشگری که در واقع هم نقطه آغاز و هم مقصد آن است، محل مورد نظر برای سفر است. 

هر شخصی بر اساس بسیاری از پارامتر هایی که میخواهد به دست بیاورد و در سفر از آن بهره مند گردد، محلی را برای سفر خود در نظر میگیرد. 

حال باید این سوال مطرح گردد که برای یک توریست بین المللی، ایران در چندمین اولویت برای سفر است؟ و چرا باید یک شخص به ایران سفر کند؟

متاسفانه تلاش ما در صنعت توریسم به قدری نبوده که جواب این سوال ایران یا جاذبه های گردشگری ایران باشد،درصورتی که ایران از نظر جاذبه های طبیعی در رده  پنجم جهان و از نظر جاذبه های تاریخی رده دهم رو به خودش اختصاص داده است،اما از نظر پذیرش گردشگر رتبه نود و سوم جهان را دارا می باشد.

حوزه گردشگری برای ایران ۱۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و ۲٫۲ درصد اشتغال دارد و همه این آمار و ارقام ها در حالی است که طبق چشم انداز سال ۱۴۰۴،ایران باید در این سال ۲۰ میلیون گردشگر خارجی داشته باشد و در این بخش به درآمدی معادل ۲۰ میلیارد دلار برسد. در واقع نقطه ضعف اصلی  در آمار اشتغال و درآمد حاصل از گردشگری خارجی به خوبی دیده میشود. 

طبق سخنان مقام معظم رهبری،در بندهای مرتبط با اقتصاد مقاومتی نسبت به اهمیت اقتصاد درون زا و ضرورت توجه به این مهم تاکیدبسیاری داشته اند. بانگاه اجمالی به دغدغه های رهبر معظم انقلاب می توان فهمید که باید از ظرفیت های موجود در حوزه سرمایه های انسانی و منابع طبیعی استفاده بهینه کرد. باید در حوزه گردشگری کشورمان بعنوان یک صنعت مهم،امور براساس چارچوب مشخص شده در اقتصادمقاومتی رقم زده شود؛زیرا در بندهایی ازاقتصاد مقاومتی نیز به تامین شرایط وفعال سازی کلیه امکانات،منابع مالی،سرمایه های انسانی وعلمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری های جمعی تاکید بر ارتقاء درآمد ونقش طبقات کم درآمد و متوسط اشاره شده است.

یکی دیگر از مسائل اصلی و مشکلات در این زمینه، عدم دید صنعتی به گردشگری است. در واقع گردشگری در ایران بسیار مغفول واقع شده است و همچنان راه دور و درازی در راستای صنعتی شدن دارد.

لازم است بدانید که کشور ایران باتوجه به آماری که وجود دارد کشوری سرشار ازظرفیت ها و منابع غنی برای جذب گردشگراست اما به دلایل زیر بر این ضعف صحه میگذارند و این گردشگری را با مشکل مواجه میکنند: 

1-عدم وجود امکاناتی مانند وسائل حمل و نقل مخصوص توریستها، تهیه ی نقشه ی کامل شهرها به زبانهای مختلف برای گردشگران که آداب و رسوم و غذاهای محلی را بطور مختصر معرفی کند، در اختیار گذاشتن یک مترجم برای گردشگر که دارای تسلط واطلاعات کافی باشد،عدم وجود جایگاه مخصوص در فرودگاه برای تاکسی های هتل های درجه یک

2- تبلیغات منفی و تصویرسازی خشن علیه کشورمان که ایران را کشوری ناامن و عقب افتاده نشان می دهد.

3- اخذ ویزا برای سفر به کشورمان،به دلیل وجود مسائل امنیتی وموقعیت ایران درمنطقه،دارای تدابیر متعدد امنیتی است.

۴- محدودیت های مذهبی و دینی را نیز میتوان به عنوان یکی از سد راه های مهم در راه گردشگران خارجی در ایران دانست. برای یک گردشگر خارجی در واقع رعایت یک سری مسائل که در ایران به عنوان قانون است، نسبت به سایر کشورهای مقصد گردشگری، سخت مینماید 

باوجود چنین منابع و پتانسیلی ایران  نتوانسته تا ازظرفیت های خود استفاده بهینه کند و خود را درسطح کشورهایی چون؛اسپانیا، فرانسه، انگلستان، ایتالیا و حتی کشور همسایه یعنی ترکیه برساند.

امید است که ایران دراین شرایط نابسامان اقتصادی به صنعت توریسم بیشتر ازقبل توجه کند تا ازطریق ورود گردشگران ارز وارد کشور شده و مشاغل و کسب و کارها به طریق گردشگری رونق بگیرند و درکنار درآمد نفت، صادرات و... گردشگری هم یک درآمد قابل توجه و مفید را برای کشور فراهم بیاورد. لازمه اصلی این امر توجه و ممارست بیشتر در زمینه  امکانات و تبلیغات در این بخش بسیار مهم و درآمد زا  است .


منبع : 55 انلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ببخشید که ما بنزین را گران کردیم!

به بهانه توییت حسام الدین آشنا

استيضاح ترامپ از كجا آب ميخورد؟

اقدامات ترامپ مانند خروج از برجام،اقدامات نظامى در افغانستان،روابط ضد و نقيض با عربستان و ...بدون پشتوانه سياسى و منطقى محكم اتفاق افتاد و جهان را شوكه كرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر