نقدي بر فرهنگ سياسي ايران

شناسه خبر: 131274 سرویس: سیاست ، گوناگون جمعه ۲۴ فروردين ۱۳۹۷, ۳۹ : ۱۳ : ۰۰
نقدي بر فرهنگ سياسي ايران
مگر نه اين است كه از هر ايراني پرسيده شود شرايط اكنونت بهتر است يا گذشته ات،بدون درنگ دم از گذشته اش ميزند!
۵۵آنلاین :

امیرحسین مرادی

اينكه در جامعه سياست زده ما،تازه نه سياست به معناي درست و آكادميك آن،نه آن فرهنگ سياسي كه در مثلا سوييس رواج دارد بلكه سياستي كه به شعارهاي پوپوليستي و شبه آرمان هاي بدون درمان انتلكتي نزديك است،واقعا اين همه تلاش و دست و پا زدن مردمش براي اثبات اينكه همواره شرايط موجود حقشان نيست و حق ايران و ايراني بسيار بالاتر از ايني هست كه وجود دارد،از كجا نشات گرفته،موضوع مبسوطي است كه به درك عميق فرهنگ سياسي مردم ايران نيازمند است.
فرهنگ سياسي اي كه بلااستثتا به مردم اين را القا كرده است كه شما داراي گذشته اي پر از افتخار و شكوه هستيد،داراي گذشته اي به ژرفاي عميق فرهنگ و تمدن،اينقدر در اين توصيفات اغراق گونه افراط كرده ايم كه حتي آينده مان را چيزي شبيه گذشته مان ترسيم كرده ايم!
مگر نه اين است كه از هر ايراني پرسيده شود شرايط اكنونت بهتر است يا گذشته ات،بدون درنگ دم از گذشته اش ميزند!
اما چرا؟ريشه اش در چيست؟مگر اينگونه نيست كه در مطالعه ي تاريخ معاصر،(مثلا دويست سال گذشته)ايران سرزميني مملو از شكست و تحقير بوده است؟پر است از شاهان بي كفايت و نافهم و مستبد؟پر است از عهدنامه هاي ننگين و شرم آور؟پس چرا حتي در بيان تاريخ هم گزينشي عمل ميكنيم و فقط از پيروزي هاي دورمان در تاريخ ميگوييم؟
آيا نميتوان به اين نكته رسيد كه همواره ما ايراني ها نخواستيم به معناي واقعي،شرايط اكنونمان را درك كنيم و آن را بپذريم؟شرايطي كه طبق آمار نشان ميدهد مردم سرزمين من در روز فقط ١٥دقيقه مطالعه ميكنند!شرايطي كه ميگويد ايراني ها در روز فقط ٤٥دقيقه تا يك ساعت كار مفيد ميكنند!
اگر اين را بفهميم كه كيفيت زندگي(quality of life)ارتباط مستقيم دارد با كار و تلاش و توليد،راحت تر اين را درميابيم كه ما دقيقا در جايگاه به حقمان در دنيا ايستاده ايم.
 في المثل عدالت حكم ميكند كه سطح كيفي شهر شانگهاي چين با ٣٢ميليون مولد خالص،نبايد با سطح كيفي شهر تهران كه مردمش در اول فصل بهار ميزان تعطيلات موجود در طول يك سال را در تقويم جستجو ميكنند يكي باشد!
بايد اين را بپذيريم كه تا سبك زندگيمان تغيير ندهيم،تا ريشه بسياري از نارسايي هاي سياست هاي اجرايي را در خودمان نجوييم،تا درك نكنيم كه تاريخ ما،هراندازه كه پيروزي دارد،شكست و تلخي هم دارد،تا نپذيريم سختي كار و تلاش و توليد را،كماكان شرايط اكنونمان را فداي تاريخ خودساخته ي خودمان كرده ايم و همواره در افسردگي اين نكته به سر ميبريم كه حق ما اين نيست!
در آخر ميتوان گفت كه اكثر كشورهاي توسعه يافته ي كنوني در نقطه اي حساس از تاريخ،مردمانش اين  مهم را درك كردند كه بايد خودشان را از گذشته شان برهانند و سختي كار در نظم جهاني جديد را با جان و دل پذيرا باشند.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک بررسی جدید: شما واقعا به دروس دیفرانسیل و انتگرال دبیرستان نیازی نداشتید

اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان در دروس محاسباتی به مشکل برخورد می‌کنند؛ اما منشا این مشکلات، دروس پیشرفته‌ی محاسباتی نیستند، بلکه دروس پایه‌ای هستند که به‌راحتی پشت سر گذاشته شده‌اند.

مهندس غرضی : سیاست خارجی پشت پرده خودفریبی است

نه شرقی و نه غربی تکیه اش به توان مردم داخلی است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: حرکت تحقیرآمیز پوتین با خبرنگار فاکس نیوز

حرکت تحقیرآمیز پوتین با خبرنگار فاکس نیوز | رئیس جمهور روسیه در مقابل مدرکی که خبرنگار فاکس نیوز به آن نشان داد واکنشی تحقیر آمیز نشان داد

ویدیو: متهم ردیف اول پرونده موسسه مالی ثامن الحجج کیست؟

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر