نتیجه‌ای یافت نشد.

نشست پمپئو با همتایان خود از ۸ کشور عربی

شناسه خبر: 146297 سرویس: جهان ، گوناگون جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷, ۵۷ : ۲۱ : ۰۰
نشست پمپئو با همتایان خود از ۸ کشور عربی
وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد، در نشست روز جمعه «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه این کشور با همتایان خود از ۸ کشور عربی طرح موسوم به «ناتوی عربی» مورد بحث قرار گرفت.
۵۵آنلاین :

 در این نشست وزیران امورخارجه کشورهای بحرین، مصر، اردن، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، وزیران امورخارجه کشورهای یاد شده بر لزوم مقابله با آنچه که «تهدیدهای ایران علیه منطقه و آمریکا» خوانده شده، توافق کرده و درخصوص طرح تشکیل نهاد موسوم به «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» یا اصطلاحا «ناتوی عربی» به گفت وگو پرداختند.

طرح تشکیل این نهاد که چند ماهی است از سوی آمریکا و متحدانش مطرح شده، به علت شکاف و گسست عمیقی که میان کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد، تاکنون راه به جایی نبرده است.

نمود این اختلاف و چندگانگی به وضوح در شورای همکاری خلیج فارس هویداست؛ نهادی که طرح نخست آمریکا برای ایجاد کمربند امنیتی در منطقه علیه ایران بود. 

حال مشخص نیست زمانی که کشورهای عربی حتی امکان مدیریت تنش‌ها و روابط میان خود را نداشته و در شورای همکاری به بن بست رسیده‌اند، چگونه می‌خواهند ناتوی عربی را بر این ویرانه بنا کنند.

از سوی دیگر آمریکا که همواره در آرزوی سلطه و نفوذ در منطقه بوده، هر چه بیشتر تلاش کرده است تا این طرح را به سرانجام برساند.

از جمله حاضران در نشست روز جمعه، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر بوده که کشورش از سال گذشته هدف تحریم گسترده عربستان، مصر، امارات و بحرین قرار گرفته است.

با وجود تلاش های کاخ سفید، این کشورها همچنان نتوانسته اند به راهی برای حل این تنش منطقه ای دست یابند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم ديگر كمتر به پزشك و مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. آنها براي اينكه بتوانند هزينه‌هاي خود را كاهش دهند، گاهي خود دست‌به‌كار مي‌شوند و بدون مراجعه به پزشك براي خود آزمايش تجويز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجديد نسخه مي‌كنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر