نتیجه‌ای یافت نشد.

نشست پمپئو با همتایان خود از ۸ کشور عربی

شناسه خبر: 146297 سرویس: جهان ، گوناگون جمعه ۶ مهر ۱۳۹۷, ۵۷ : ۲۱ : ۰۰
نشست پمپئو با همتایان خود از ۸ کشور عربی
وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد، در نشست روز جمعه «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه این کشور با همتایان خود از ۸ کشور عربی طرح موسوم به «ناتوی عربی» مورد بحث قرار گرفت.
۵۵آنلاین :

 در این نشست وزیران امورخارجه کشورهای بحرین، مصر، اردن، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، وزیران امورخارجه کشورهای یاد شده بر لزوم مقابله با آنچه که «تهدیدهای ایران علیه منطقه و آمریکا» خوانده شده، توافق کرده و درخصوص طرح تشکیل نهاد موسوم به «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» یا اصطلاحا «ناتوی عربی» به گفت وگو پرداختند.

طرح تشکیل این نهاد که چند ماهی است از سوی آمریکا و متحدانش مطرح شده، به علت شکاف و گسست عمیقی که میان کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد، تاکنون راه به جایی نبرده است.

نمود این اختلاف و چندگانگی به وضوح در شورای همکاری خلیج فارس هویداست؛ نهادی که طرح نخست آمریکا برای ایجاد کمربند امنیتی در منطقه علیه ایران بود. 

حال مشخص نیست زمانی که کشورهای عربی حتی امکان مدیریت تنش‌ها و روابط میان خود را نداشته و در شورای همکاری به بن بست رسیده‌اند، چگونه می‌خواهند ناتوی عربی را بر این ویرانه بنا کنند.

از سوی دیگر آمریکا که همواره در آرزوی سلطه و نفوذ در منطقه بوده، هر چه بیشتر تلاش کرده است تا این طرح را به سرانجام برساند.

از جمله حاضران در نشست روز جمعه، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر بوده که کشورش از سال گذشته هدف تحریم گسترده عربستان، مصر، امارات و بحرین قرار گرفته است.

با وجود تلاش های کاخ سفید، این کشورها همچنان نتوانسته اند به راهی برای حل این تنش منطقه ای دست یابند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر