نشانه هایی که نباید از کنار آنها ساده گذشت

شناسه خبر: 153188 سرویس: اجتماعی ، گوناگون شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷, ۴۱ : ۱۸ : ۰۰
نشانه هایی که نباید از کنار آنها ساده گذشت
از دست دادن حافظه و فراموشی نخستین نشانه از بیماری آلزایمر نیست و این شرایط در واقع زمانی شکل می گیرد که پیش از آن آسیب به مغز وارد شده است.
۵۵آنلاین :

 از دست دادن حافظه و فراموشی نخستین نشانه از بیماری آلزایمر نیست و این شرایط در واقع زمانی شکل می گیرد که پیش از آن آسیب به مغز وارد شده است.

زمانی که درباره بیماری آلزایمر فکر می کنیم، بیشتر مواردی مانند فراموش کردن این که کلیدهای خود را کجا گذاشته ایم، این که قرار بوده چه چیزهایی را خریداری کنیم، یا روشن گذاشتن گاز زمانی که خانه را ترک کرده ایم به نظرمان می رسد.

با پیشرفت بیماری آلزایمر شرایط به گونه ای رقم می خورد که حافظه خود را از دست داده و رویدادهای گذشته و حتی نام نزدیک‌ترین افراد به خود، مانند دوستان و اعضای خانواده را فراموش می کنیم.

اما از دست دادن حافظه و فراموشی نخستین نشانه از بیماری آلزایمر نیست و این شرایط در واقع زمانی شکل می گیرد که پیش از آن آسیب به مغز وارد شده است.

پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو، طی همکاری با بانک زیستی برزیل برای مطالعات پیری در دانشگاه سائو پائولو پنج نشانه هشداردهنده اولیه را کشف کرده اند که می توانند به بیماری آلزایمر اشاره داشته باشند و البته هیچ ارتباطی نیز با از دست دادن حافظه ندارند.

هشدار اولیه، نتایج بهتر

علم سالهاست که برای یافتن روش هایی برای تشخیص زودهنگام و دقیق‌تر بیماری آلزایمر در تلاش است. این زوال عقل هرچه زودتر تشخیص داده شود، دسترسی سریع‌تر به درمان می تواند کمک به بهبود عملکرد شناختی و کیفیت زندگی بیمار را در پی داشته باشد.

تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر همچنان به صورت یک چالش بزرگ باقی مانده است زیرا آزمایشی قطعی برای این بیماری و به طور کلی تشخیص زمان آغاز آن با حذف احتمالات دیگر وجود ندارد.

بر همین اساس، دکتر لی گرینبرگ و تیم پژوهشی وی در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو یافتن نشانه ها و علائمی که می توان از آنها برای تشخیص اولیه بیماری پیش از این که زوال حافظه حالتی جدی به خود بگیرد را مد نظر قرار داده اند.

پژوهشگران بافت مغز ۱,۰۹۲ فرد بزرگسال که طی یک دهه گذشته در سائو پائولو فوت کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند.

سپس، پژوهشگران عوامل دخیل در انحطاط مغز مرتبط با بیماری آلزایمر، مانند گوریده های تائو و پلاک های بتا آمیلوئید و سوابق پزشکی بیماران را ارزیابی کردند.

علائم اولیه مرتبط با بیماری آلزایمر که آنها کشف کردند شامل موارد زیر می شود:

- اضطراب

- بی قراری

- افسردگی

- اختلال خواب

- تغییرات اشتها

با پیشرفت بیماری آلزایمر، احتمال تداوم بی قراری و تحریک پذیری افزایش داشت. در نهایت، تغییراتی در توانایی شناختی و مشکلات حافظه وجود داشت.

به گفته دگتر گرینبرگ، این نشان می دهد که افراد مبتلا به این علائم روانی و عصبی در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار ندارند، بلکه به آن مبتلا هستند.

اقدام در راستای نجات مغز

اگر با این علائم روانی و عصبی مواجه هستید که به عنوان منادیانی برای بیماری آلزایمر شناخته می شوند، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق تر شرایط پیش از آغاز روند زوال حافظه در آینده بهترین گزینه است.

همچنین باید اقداماتی را در راستای محافظت و حفظ سلامت مغز خود مد نظر قرار دهید که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورزش

فعالیت جسمانی نه تنها خطر بیماری آلزایمر را کاهش می دهد، بلکه روند زوال شناختی را نیز کند می سازد، حتی اگر به بیماری مبتلا باشید. حداقل 30 دقیقه فعالیت جسمانی روزانه را فراموش نکنید، حتی اگر در حد پیاده‌روی باشد.

رژیم غذایی سالم

قندها و چربی های ترانس می توانند با ایجاد التهاب و افزایش رادیکال های آزاد در بدن به مغز آسیب برسانند. به جای آنها می توانید یک برنامه غذایی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کرده و بر مصرف میوه ها و سبزی های تازه، ماهی و روغن زیتونمتمرکز شوید.

مصرف روغن ماهی و ویتامین D

مطالعه ای که در نشریه Journal of Alzheimer’s disease منتشر شد، نشان داد که مکمل های امگا-3 به همراه ویتامین D ممکن است به پاکسازی پلاک های بتا آمیلوئید و کاهش التهاب مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر کمک کنند. در مورد مکمل های ویتامین D، نمونه های همراه با MK7 (نوعی از ویتامین K2) را برای افزایش جذب انتخاب کنید.

استراحت کافی

مطالعات ارتباطی بین کمبود خواب یا کیفیت پایین خواب و سطوح بالاتر پلاک بتا آمیلوئید را نشان داده اند، از این رو، استراحت کافی برای پیشگیری از این شرایط را فراموش نکنید.

بیماری آلزایمر نه با روند زوال حافظه بلکه به نظر می رسد با نشانه ها و علائمی ظریف‌تر که به راحتی نادیده گرفته می شوند یا با بیماری ها و شرایط دیگر اشتباه گرفته می شوند، آغاز می شود. در صورت مواجهه با پنج علامتی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط را فراموش نکنید.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر