نخست وزیر هلند از کره مریخ آمده است یا مسوولان ما

شناسه خبر: 135891 سرویس: توسعه ، جهان ، گوناگون جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷, ۲۹ : ۱۳ : ۰۰
نخست وزیر هلند از کره مریخ آمده است یا مسوولان ما
نخست وزیر هلند داشت کارت ورود به پارلمان را می‌زد که فنجان یا لیوان قهوه از دستش افتاد و بر زمین ریخت. نظافت‌چی تی به دست برای تمیز کردن آمد اما جناب نخست وزیر تی را از دست خانم نظافت‌چی گرفت و خود مشغول به تمیز کردن زمین شد.
۵۵آنلاین :

نخست وزیر هلند داشت کارت ورود به پارلمان را می‌زد که فنجان یا لیوان قهوه از دستش افتاد و بر زمین ریخت. نظافت‌چی «تی»- (T) به دست برای تمیز کردن آمد اما جناب نخست وزیر« تی» را از دست خانم نظافت‌چی گرفت و خود مشغول به تمیز کردن زمین شد.

حتما مثل همیشه آقای نخست وزیر قبل از ریختن قهوه بر روی زمین، با دوچرخه آمده بود.

دیدن این صحنه‌ها برای ما عجیب است. خیلی هم عجیب است. یادمان نمی‌آید مسؤولی در ایران چنین رفتاری از خود نشان داده باشد.  البته از نسل قبل تر شنیده ایم که اولین استاندار خراسان بعد از انقلاب در بهار 58 با دوچرخه به محل استانداری می رفت ولی درباره دیگران نشنیده ایم. نه تنها مسئولان رده بالای کشور بلکه مدیران مجموعه‌های کوچک نیز تصور می‌کنند بعد از رسیدن به جایگاه مدیریت تنها و تنها باید کارهای مدیریتی انجام دهد و لاغیر.

ما هر وقت مسئولی دیده ایم منتظر بوده یکی از محافظان درهای خودرو را برایش باز کند و تقریبا همه در لباس رسمی دیده می شوند در همه حال. چهره هایی چون حجت الاسلام دعایی مدیر روزنامه اطلاعات را البته با منش مردمی و دور از تشریفات می شناسیم ولی تصویر غالب یا قالب تصویر مدیران ایرانی همیشه به گونه ای بوده که گویا از کره‌ای دیگر آمده اند. اصطلاحا عصا قورت دادگی و  لفظ قلم حرف زدن از ویژگی‌های مهم یک مدیر ایرانی تصور شده است.

اصلا تصور نمی کنم یک مدیر ایرانی از ماشین تا دفتر کار قهوه ای بخورد  چون قرار است پرستیژ یک مدیر حفظ شود. بسیاری از ما عکس‌های روسای جمهوری دیگر کشورها را در حال ورزش کردن، شنا کردن، تفریح کردن دیده‌ایم. نمونه‌اش پوتین اما تصویرهای این چنینی برای ما غریب است. آخرین آن مربوط به حسن روحانی در حال تماشای جام جهانی بود.

بله، یک مدیر در ایران نباید رفتاری خارج از شان یک مدیر انجام دهد. اصلا مگر می‌شود یک وزیر لباس ورزشی بپوشد و با اعضای فامیل خود فوتبال بازی کند. یا مگر می‌شود مدیری را در شهربازی در حال بازی کردن با بچه‌هایش دید.

مدیر ایرانی باید روی صندلی عقب بنشیند، کت و شلوار تیره بپوشد، انگشتری به دست کند و منتظر بایستد تا کسی در خودرو را برایش باز کند.

بسیاری از مسئولان ما علاقه زیادی هم به داشتن محافظ دارند. گویی بسیاری از آقایان و خانم‌ها از اینکه کسی برای آنها در را باز کند و افرادی پشت سر آنها قدم بزنند لذت می‌برند.

در بسیاری از کشورها مدیران رده بالا در حد وزیر و یا حتی رییس جمهور بدون هیچ محافظی در میان مردم حاضر می‌شوند. حالا چه اشکالی دارد مسئولان ایرانی هم حداقل در هفته یک یا دو روز را در میان مردم باشند با آنها حرف بزنند و گفت‌وگو کنند.

تنها فرق آنها با مردم عادی مسؤولیت آنهاست.

البته حالا که یک سوزن به مسئولان زدیم بهتر است یک جوالدوز هم به خودمان بزنیم. مردم هلند، مالیات می‌دهند. سعی می‌کنند تا آنجا که می‌شود قانون را رعایت کنند. در کار خود کم کاری نکنند و در بسیاری از مواقع دروغ نگویند.

به خدا که نخست وزیر و مردم هلند از کره مریخ نیامده‌اند. ما هم می‌توانیم این سبک زندگی آنها یعنی قانون‌مندی و مسئولیت پذیری را از آنها بیاموزیم و به کار ببریم. به همین سادگی.


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۰۹:۰۳
اینقد شر وور نگید.ما حاضریم دستشویی مسولین مملکت را هم تی بزنیم به شرطی که اینقد دزدی نکنن و دروغ به خکرد ملت ندن
11 11 پاسخ دادن به این نظر
مهتاب ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۰۹:۴۱
مديران ما اينقدر وقتشون صرف خدمت به مردم هست كه وقت أين جور كارا رو ندارند رييس جمهور هلند صرفا إز بيكاري زمين رو تي كشيده
13 10 پاسخ دادن به این نظر
مهدی ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۰۹:۴۹
هزار سال دیگه هم مسئولین این مملکت درست نخواهند شد البته کاری به چند نفر ندارم کلی گفتم
13 9 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۱۲:۰۶
اخیرا هم تصویر رولاند رییس جمهور پیشین فرانسه در حال خرید برای منزل مانند شهروند عادی منتشر شد
11 10 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۱۲:۰۷
اخیرا هم تصویر رولاند رییس جمهور پیشین فرانسه در حال خرید برای منزل مانند شهروند عادی منتشر شد
12 11 پاسخ دادن به این نظر
abbas ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۱۲:۴۵
حرکت نخست وزریر هلند حرکتی بسیار جالب؛دیدنی و قابل تامل است.
اقا یکی بیوگرافی این انسان را بنویسد بلکه بیشتر با خصوصیات ایشان اشنا شویم.
11 20 پاسخ دادن به این نظر
مهران ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ ۱۵:۱۶
بله مردم هلند مالیات میدهند چون اطمینان دارن مالیات برای رفاهشان خرج میشود نه کمک به فلسطین و لبنان مفتخور و خرید سلاح برای سوریه و شیعه کردن فقیران آمریکای مرکزی یا دزدی آقایون .پس لطفا به مردم حق بدین ...
12 15 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۰۱:۳۱
بینوا مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند.نکند جنابعالی تازه از مریخ برگشته ای که خبر از حال و روز مردم ولایت مدار نداری.مردم به ریال حقوق می گیرند اما مخارج به دلار است.واقعا خجالت هم خوب است.قلب آدم با این حرفها بدرد میاد.
13 10 پاسخ دادن به این نظر
مینا شهریور ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ ۰۱:۱۲
مهم نیست که مسئولین با ماشین بیان سر کار یا دوچرخه ایشونم یه استثناس مهم اینه که مسئولیتشونو درست انجام بدن
10 11 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

سید محمد غرضی : آیا دولت عادل است ؟

در طول تاریخ ایران هر پادشاهی که سکه اش تقلبی نبود و ارزش طلای موجود در آن کم و زیاد نبود از طرف مردم و علمای مذهبی عادل شناخته میشد

فقر چه اندازه عادت غذایی مردم را تغییر می‌دهد؟

در دنیای امروز میزان آگاهی نسبت به اهمیت مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه در جوامع روز به روز در حال افزایش است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: حرکتی مفید و متفاوت در یک مراسم ترحیم

پس از درگذشت «رمضان شهریاری» که از فعالان پیش كسوت صنف نوشت افزار بازار تهران بود، آشنایان و همکارانش تصمیم گرفتند تا اقدامی خیرخواهانه انجام دهند. آنها به جای هزینه کردن برای سفارش تاج های گل که تنها چند ساعت دوام دارد، تعداد ۲۰۰ عدد کیف مدرسه پر از نوشت افزار از مداد و خودکار گرفته تا دفتر خط دار که مورد نیاز دانش آموزان نیازمند یک روستا بود را تامین کردند و برایشان فرستادند.

ویدیو: ویدئوی پیک نیکی که فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، داریوش شایگان، احمد شاملو و داریوش

ویدئوی پیک نیکی که فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، داریوش شایگان، احمد شاملو و داریوش مهرجویی حضور داشتند. فیلم را ابراهیم گلستان گرفته است.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر