نباید جنسیت مانع شود

شناسه خبر: 127846 سرویس: NGO ، گوناگون سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶, ۲۷ : ۱۵ : ۰۰
نباید جنسیت مانع شود
فرارسیدن روز جهانی زن را به سهم خودم به اندازه یک زن از دنیای بزرگ به همه زنان تبریک می‌گویم. گرچه زن‌ها در سال‌های اخیر از لحاظ ورود به مسائل اجتماعی و کسب تحصیلات عالیه در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند، اما وقتی بحث ورود زنان به مشاغل مدیریتی در سطوح بالا مطرح می‌شود، نمی‌توانیم فراموش كنيم در جامعه تبلیغاتی وجود دارد که زنان را از چنین مشاغلی که رنگ سیاسی به خود می‌گیرند، دور مي‌كنند.
۵۵آنلاین :

فرارسیدن روز جهانی زن را به سهم خودم به اندازه یک زن از دنیای بزرگ به همه زنان تبریک می‌گویم. گرچه زن‌ها در سال‌های اخیر از لحاظ ورود به مسائل اجتماعی و کسب تحصیلات عالیه در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند، اما وقتی بحث ورود زنان به مشاغل مدیریتی در سطوح بالا مطرح می‌شود، نمی‌توانیم فراموش كنيم در جامعه تبلیغاتی وجود دارد که زنان را از چنین مشاغلی که رنگ سیاسی به خود می‌گیرند، دور مي‌كنند. زنان برای ورود به مشاغلي دولتی با مقاومت روبه‌رو می‌شوند و با آنها مقابله می‌شود. به‌تازگی شاهد بودیم که زنان برای ورود به مشاغلی مانند معاونت ریاست‌جمهوری، مقام وزارت بعضی از وزارتخانه‌ها و حتی نمایندگی مجلس با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند و افرادی که توانستند به این نوع مشاغل دست یابند، در واقع تلاش چشمگیری کرده‌اند. به‌هرحال این برای آنان کار ساده‌ای نبود. با کمال تأسف برای وضع موجود و ابراز خوشبختی برای آنچه در پیش است، باید گفت چنین تفاوتی که بسیاری در نظر دارند، در خلقت انسان‌ها وجود ندارد. اکنون که زن‌ها به مدارج عالی علمی می‌رسند و وارد جامعه شده‌اند و سعی کرده‌اند با حالت گوشه‌گیری و جنس‌دوم‌بودن تا اندازه‌ای مبارزه کنند، طبعا قبول مشاغل بالا برای زنان اشکال ایجاد نمی‌کند و مشکل نیست و در چند سال اخیر دیده‌ایم زنانی که به مشاغل بالا دست یافته‌اند، واقعا توانایی انجام آن مشاغل را داشته‌اند و از مردان کمتر نبوده‌اند. در شریعت ما نیز به شایسته‌سالاری توصیه شده است و من نیز اعتقاد دارم که هرکس که تواناتر و باسوادتر و عالم‌تر است، باید بیشتر مورد قبول باشد. زنانی که چنین خصوصیاتی داشته‌اند، توانسته‌اند در مشاغل خود مؤثر باشند و کار خود را به‌خوبی انجام دهند و هیچ کمبودی نیز نسبت به آقایان نداشته‌اند، اما می‌دانم که هنوز هم با آنها به‌شدت مقابله می‌شود.نکته‌ای را بارها و بارها درباره شغل خودم به‌عنوان یک وکیل گفته‌ام؛ اینکه تنها شغلی در کشور ما که از ابتدا تفاوتی بین مرد و زن در آن وجود نداشته، شغل وکالت بوده است. البته این واقعیت را نمی‌توانم کتمان کنم که قبل از انقلاب، زمانی که تعداد وکلای زن کم بود، تا اندازه‌ای ناباوری و دیرباوری در آقایان قضات و افرادی که با ما برخورد می‌کردند، وجود داشت، ولی به‌مرور این حس نیز از بین رفت. به تازگی شنیده و دیده‌ایم که برای بعضی از خانم‌های وکیل مشکلاتی در رابطه با مسئله جنسیت آنها در حرفه وکالت به‌وجود آمده، اما در حرفه وکالت به‌‌هیچ‌وجه اجازه داده نشده است که تمایز جنسیتی وجود داشته باشد و تصوری از رجحان مردان به زنان ایجاد شود. خود من در هر محکمه‌ای، چه دادگاه انقلاب، چه کیفری، عالی یا حقوقی هرگز با مانع و رادعی براساس دیدگاه جنسیتی روبه‌رو نشده‌ام. در هر مورد و هرجا که دیدگاه جنسیتی درباره شغل وجود داشته باشد، به ‌نظر من برای دورکردن زنان خدوم از وظایفی است که آنها قصد برعهده‌گرفتنش را دارند. زنانی که ضمن حضور در جامعه به‌عنوان یک زن، هرگز به جنسیت خود تکیه نداشته‌اند، با ورود به هر شغلی در جامعه توانسته‌اند مؤثر باشند و جایگاه خوبی را حفظ کنند. البته افرادی هم دچار اشتباهات و ناهنجاری‌هایی شده‌اند و از این لحاظ باید گفت آقایان نیز مرتکب چنین اشتباهاتی شده‌اند. جامعه باید پذیرای این تحول و تغییر باشد و بپذیرد که زن‌ها نیز مانند مردها توان انجام کارهای سنگین اجتماعی را دارند و نباید جنسیت مانع آنان شود. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر