نباید جنسیت مانع شود

شناسه خبر: 127846 سرویس: NGO ، گوناگون سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶, ۲۷ : ۱۵ : ۰۰
نباید جنسیت مانع شود
فرارسیدن روز جهانی زن را به سهم خودم به اندازه یک زن از دنیای بزرگ به همه زنان تبریک می‌گویم. گرچه زن‌ها در سال‌های اخیر از لحاظ ورود به مسائل اجتماعی و کسب تحصیلات عالیه در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند، اما وقتی بحث ورود زنان به مشاغل مدیریتی در سطوح بالا مطرح می‌شود، نمی‌توانیم فراموش كنيم در جامعه تبلیغاتی وجود دارد که زنان را از چنین مشاغلی که رنگ سیاسی به خود می‌گیرند، دور مي‌كنند.
۵۵آنلاین :

فرارسیدن روز جهانی زن را به سهم خودم به اندازه یک زن از دنیای بزرگ به همه زنان تبریک می‌گویم. گرچه زن‌ها در سال‌های اخیر از لحاظ ورود به مسائل اجتماعی و کسب تحصیلات عالیه در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند، اما وقتی بحث ورود زنان به مشاغل مدیریتی در سطوح بالا مطرح می‌شود، نمی‌توانیم فراموش كنيم در جامعه تبلیغاتی وجود دارد که زنان را از چنین مشاغلی که رنگ سیاسی به خود می‌گیرند، دور مي‌كنند. زنان برای ورود به مشاغلي دولتی با مقاومت روبه‌رو می‌شوند و با آنها مقابله می‌شود. به‌تازگی شاهد بودیم که زنان برای ورود به مشاغلی مانند معاونت ریاست‌جمهوری، مقام وزارت بعضی از وزارتخانه‌ها و حتی نمایندگی مجلس با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند و افرادی که توانستند به این نوع مشاغل دست یابند، در واقع تلاش چشمگیری کرده‌اند. به‌هرحال این برای آنان کار ساده‌ای نبود. با کمال تأسف برای وضع موجود و ابراز خوشبختی برای آنچه در پیش است، باید گفت چنین تفاوتی که بسیاری در نظر دارند، در خلقت انسان‌ها وجود ندارد. اکنون که زن‌ها به مدارج عالی علمی می‌رسند و وارد جامعه شده‌اند و سعی کرده‌اند با حالت گوشه‌گیری و جنس‌دوم‌بودن تا اندازه‌ای مبارزه کنند، طبعا قبول مشاغل بالا برای زنان اشکال ایجاد نمی‌کند و مشکل نیست و در چند سال اخیر دیده‌ایم زنانی که به مشاغل بالا دست یافته‌اند، واقعا توانایی انجام آن مشاغل را داشته‌اند و از مردان کمتر نبوده‌اند. در شریعت ما نیز به شایسته‌سالاری توصیه شده است و من نیز اعتقاد دارم که هرکس که تواناتر و باسوادتر و عالم‌تر است، باید بیشتر مورد قبول باشد. زنانی که چنین خصوصیاتی داشته‌اند، توانسته‌اند در مشاغل خود مؤثر باشند و کار خود را به‌خوبی انجام دهند و هیچ کمبودی نیز نسبت به آقایان نداشته‌اند، اما می‌دانم که هنوز هم با آنها به‌شدت مقابله می‌شود.نکته‌ای را بارها و بارها درباره شغل خودم به‌عنوان یک وکیل گفته‌ام؛ اینکه تنها شغلی در کشور ما که از ابتدا تفاوتی بین مرد و زن در آن وجود نداشته، شغل وکالت بوده است. البته این واقعیت را نمی‌توانم کتمان کنم که قبل از انقلاب، زمانی که تعداد وکلای زن کم بود، تا اندازه‌ای ناباوری و دیرباوری در آقایان قضات و افرادی که با ما برخورد می‌کردند، وجود داشت، ولی به‌مرور این حس نیز از بین رفت. به تازگی شنیده و دیده‌ایم که برای بعضی از خانم‌های وکیل مشکلاتی در رابطه با مسئله جنسیت آنها در حرفه وکالت به‌وجود آمده، اما در حرفه وکالت به‌‌هیچ‌وجه اجازه داده نشده است که تمایز جنسیتی وجود داشته باشد و تصوری از رجحان مردان به زنان ایجاد شود. خود من در هر محکمه‌ای، چه دادگاه انقلاب، چه کیفری، عالی یا حقوقی هرگز با مانع و رادعی براساس دیدگاه جنسیتی روبه‌رو نشده‌ام. در هر مورد و هرجا که دیدگاه جنسیتی درباره شغل وجود داشته باشد، به ‌نظر من برای دورکردن زنان خدوم از وظایفی است که آنها قصد برعهده‌گرفتنش را دارند. زنانی که ضمن حضور در جامعه به‌عنوان یک زن، هرگز به جنسیت خود تکیه نداشته‌اند، با ورود به هر شغلی در جامعه توانسته‌اند مؤثر باشند و جایگاه خوبی را حفظ کنند. البته افرادی هم دچار اشتباهات و ناهنجاری‌هایی شده‌اند و از این لحاظ باید گفت آقایان نیز مرتکب چنین اشتباهاتی شده‌اند. جامعه باید پذیرای این تحول و تغییر باشد و بپذیرد که زن‌ها نیز مانند مردها توان انجام کارهای سنگین اجتماعی را دارند و نباید جنسیت مانع آنان شود. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از يوز تا سروش

يادتان هست چقدر براى موتور جستجوى ملى هزينه شد و الان هيچكس حتى يادش نيست

من، سعدی آخرالزمانم

ابن بطوطه طنجه ای(مراکش) که هم عصر سعدی بوده است وقتی در چین، مهمان امیری می شود، از دهان خنیاگران چینی بزم او این شعر سعدی را می شنود: تا دل به مهرت دادم در بحر فکر افتادم چون در نماز استادم گویی به محراب اندری!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان