نباید جنسیت مانع شود

شناسه خبر: 127846 سرویس: NGO ، گوناگون سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶, ۲۷ : ۱۵ : ۰۰
نباید جنسیت مانع شود
فرارسیدن روز جهانی زن را به سهم خودم به اندازه یک زن از دنیای بزرگ به همه زنان تبریک می‌گویم. گرچه زن‌ها در سال‌های اخیر از لحاظ ورود به مسائل اجتماعی و کسب تحصیلات عالیه در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند، اما وقتی بحث ورود زنان به مشاغل مدیریتی در سطوح بالا مطرح می‌شود، نمی‌توانیم فراموش كنيم در جامعه تبلیغاتی وجود دارد که زنان را از چنین مشاغلی که رنگ سیاسی به خود می‌گیرند، دور مي‌كنند.
۵۵آنلاین :

فرارسیدن روز جهانی زن را به سهم خودم به اندازه یک زن از دنیای بزرگ به همه زنان تبریک می‌گویم. گرچه زن‌ها در سال‌های اخیر از لحاظ ورود به مسائل اجتماعی و کسب تحصیلات عالیه در ایران رشد چشمگیری داشته‌اند، اما وقتی بحث ورود زنان به مشاغل مدیریتی در سطوح بالا مطرح می‌شود، نمی‌توانیم فراموش كنيم در جامعه تبلیغاتی وجود دارد که زنان را از چنین مشاغلی که رنگ سیاسی به خود می‌گیرند، دور مي‌كنند. زنان برای ورود به مشاغلي دولتی با مقاومت روبه‌رو می‌شوند و با آنها مقابله می‌شود. به‌تازگی شاهد بودیم که زنان برای ورود به مشاغلی مانند معاونت ریاست‌جمهوری، مقام وزارت بعضی از وزارتخانه‌ها و حتی نمایندگی مجلس با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند و افرادی که توانستند به این نوع مشاغل دست یابند، در واقع تلاش چشمگیری کرده‌اند. به‌هرحال این برای آنان کار ساده‌ای نبود. با کمال تأسف برای وضع موجود و ابراز خوشبختی برای آنچه در پیش است، باید گفت چنین تفاوتی که بسیاری در نظر دارند، در خلقت انسان‌ها وجود ندارد. اکنون که زن‌ها به مدارج عالی علمی می‌رسند و وارد جامعه شده‌اند و سعی کرده‌اند با حالت گوشه‌گیری و جنس‌دوم‌بودن تا اندازه‌ای مبارزه کنند، طبعا قبول مشاغل بالا برای زنان اشکال ایجاد نمی‌کند و مشکل نیست و در چند سال اخیر دیده‌ایم زنانی که به مشاغل بالا دست یافته‌اند، واقعا توانایی انجام آن مشاغل را داشته‌اند و از مردان کمتر نبوده‌اند. در شریعت ما نیز به شایسته‌سالاری توصیه شده است و من نیز اعتقاد دارم که هرکس که تواناتر و باسوادتر و عالم‌تر است، باید بیشتر مورد قبول باشد. زنانی که چنین خصوصیاتی داشته‌اند، توانسته‌اند در مشاغل خود مؤثر باشند و کار خود را به‌خوبی انجام دهند و هیچ کمبودی نیز نسبت به آقایان نداشته‌اند، اما می‌دانم که هنوز هم با آنها به‌شدت مقابله می‌شود.نکته‌ای را بارها و بارها درباره شغل خودم به‌عنوان یک وکیل گفته‌ام؛ اینکه تنها شغلی در کشور ما که از ابتدا تفاوتی بین مرد و زن در آن وجود نداشته، شغل وکالت بوده است. البته این واقعیت را نمی‌توانم کتمان کنم که قبل از انقلاب، زمانی که تعداد وکلای زن کم بود، تا اندازه‌ای ناباوری و دیرباوری در آقایان قضات و افرادی که با ما برخورد می‌کردند، وجود داشت، ولی به‌مرور این حس نیز از بین رفت. به تازگی شنیده و دیده‌ایم که برای بعضی از خانم‌های وکیل مشکلاتی در رابطه با مسئله جنسیت آنها در حرفه وکالت به‌وجود آمده، اما در حرفه وکالت به‌‌هیچ‌وجه اجازه داده نشده است که تمایز جنسیتی وجود داشته باشد و تصوری از رجحان مردان به زنان ایجاد شود. خود من در هر محکمه‌ای، چه دادگاه انقلاب، چه کیفری، عالی یا حقوقی هرگز با مانع و رادعی براساس دیدگاه جنسیتی روبه‌رو نشده‌ام. در هر مورد و هرجا که دیدگاه جنسیتی درباره شغل وجود داشته باشد، به ‌نظر من برای دورکردن زنان خدوم از وظایفی است که آنها قصد برعهده‌گرفتنش را دارند. زنانی که ضمن حضور در جامعه به‌عنوان یک زن، هرگز به جنسیت خود تکیه نداشته‌اند، با ورود به هر شغلی در جامعه توانسته‌اند مؤثر باشند و جایگاه خوبی را حفظ کنند. البته افرادی هم دچار اشتباهات و ناهنجاری‌هایی شده‌اند و از این لحاظ باید گفت آقایان نیز مرتکب چنین اشتباهاتی شده‌اند. جامعه باید پذیرای این تحول و تغییر باشد و بپذیرد که زن‌ها نیز مانند مردها توان انجام کارهای سنگین اجتماعی را دارند و نباید جنسیت مانع آنان شود. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.

جایگاه ایران در رقابت‌پذیری

«مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین گزارش «رقابت‌پذیری» خود را برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر