میل به شهرت طلبی نوجوانان در دنیای مجازی

شناسه خبر: 122224 سرویس: اجتماعی يكشنبه ۱۷ دي ۱۳۹۶, ۳۴ : ۲۳ : ۰۰
میل به شهرت طلبی نوجوانان در دنیای مجازی
دنیای مجازی و حواشی آن، امروزه یکی از بزرگترین دغدغه‌های والدین است. این دنیای ارتباطی پیچیده، برای بسیاری از والدین عجیب و سوال‌برانگیز است. به همین دلیل، روش‌های کنترل و مدیریت این رسانه باید به پدران و مادران نسل امروز، آموزش داده شود.
۵۵آنلاین :

مترجم: مینا شهری

کنترل نوجوانان در ارتباط با دنیای مجازی، امری بدیهی است. رسانه‌های اجتماعی، نقش مهمی در توسعه‌ی عواطف و ارتباطات نوجوانان دارند. بر خلاف تماشای تلویزیون، که فرد تنها تماشاگر است و نقشی ایفا نمی‌کند، در دنیای مجازی نوجوانان قادر به مکالمه، اشتراک‌گذاری، دوست‌یابی، ارتباط، اظهار نظر و سایر ارتباطات اجتماعی هستند.

اما بزرگترین آسیب دنیای مجازی به نوجوانان، تمایل کاذب آن‌ها به شهرت‌طلبی است. کسب شهرت از طریق دنیای مجازی، یکی از آسان‌ترین روش‌های مطرح شدن در دنیای امروزی است. هر کسی با ساختن یک پروفایل در یک شبکه‌ی اجتماعی پر مخاطب و به اشتراک‌گذاری محتوای جذاب، می‌تواند مخاطبان بسیاری جذب نماید. افراد بالغ در این فضا ممکن است اهدافی تجاری، رسانه‌ای، ارتباطی و غیره را دنبال کنند، اما بسیاری از نوجوانان، با مشاهده‌ی این حجم از مخاطب، ممکن است دچار توهم شهرت شده و میل به حفظ و افزایش آن باعث شود بخش عمده‌ای از زمان‌های مفید خود را در این فضا و در راه تولید مخاطبان بیشتر صرف و اتلاف نمایند.

سرمایه‌ی کودکان و نوجوانان، انرژی بدنی و ذهنی آن‌ها است که باید در راه‌های صحیحی هم‌چون تحصیل علم، ورزش و خلاقیت صرف شود. دوستی‌های بین نوجوانان باید در دنیای واقعی شکل بگیرد و ذهن آن‌ها باید در مسیر درست هدایت شود.

راه‌حل چیست؟

محروم کردن نوجوانان از دنیای مجازی، امری غیر منطقی و روشی نادرست است. این فضا فارغ از معایب آن، روشی مناسب برای حفظ ارتباط آن‌ها با دوستان و معلمانشان در خارج از دنیای مدرسه و هم‌چنین جستجوی محتوای درسی و علمی است.

اما والدین باید در دنیای حقیقی و در محیط امن خانواده، بستری مناسب برای رشد و تربیت فرزندان فراهم نمایند. کودکان و نوجوانانی که در محیط خانه به اندازه‌ی کافی عشق و محبت دریافت می‌کنند، نیازی ندارند که این توجه را در فضایی دیگر جستجو نمایند.

 

برای فرزندان خود وقت بگذارید. روز‌هایی در هفته را در کنار هم به ورزش و تفریح بروید. او را بابت موفقیت‌ها و پیشرفت‌های هر چند کوچکش تشویق کنید. فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید و برای توانایی‌های او ارزش قائل شوید. با آن‌ها همدردی کنید و احساسات آن‌ها را به تمسخر نگیرید. با فرزندان خود با احترام رفتار کنید و حرمت آن‌ها را نگاه دارید.

والدین آینه‌ی رفتاری فرزندان هستند. فرزندان سخن گفتن، خندیدن، محبت کردن، عشق ورزیدن، تلاش و امید به آینده را از والدین خود می‌آموزند. سعی کنیم به جای تربیت فرزندانمان، ابتدا خود را اصلاح نموده و الگوی مناسبی برای آن‌ها باشیم.

نکته‌ی مهم در ارتباط نوجوانان با دنیای مجازی این است که والدین نیز از این فضا به درستی استفاده کنند. اگر خود ما به طور مداوم وقتمان را در دنیای مجازی صرف می‌کنیم یا به طور آشکار استفاده‌ی نا صحیحی از این فضا داریم، نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که فرزندانمان دنباله‌رو مسیر ما نباشند.

به یاد داشته باشید که شما نخستین معلم فرزند خود در زندگی هستید. همان‌گونه که راه رفتن و حرف زدن را به آن‌ها آموختید، باید غرور و اعتماد به نفس را نیز در آن‌ها تقویت نمایید. با توجه به نیازهای عاطفی و روانی فرزندان، احتمال آسیب دیدن و آسیب رساندن آن‌ها در سایر فضاهای مجازی و غیر مجازی تا حد چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.


منبع : ۵۵ آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دستکم سگ های بزرگ، عامل بالقوه خطر هستند و به استناد همین قوانین موجود، پلیس می تواند از تردد آنها در معابر عمومی جلوگیری کند. به نظر می رسد، اکثریت نیز با این پیشنهاد موافق باشند چرا که سگ هایی مانند سگ های حادثه ساز لواسان، در هر نقطه دیگری می توانند فجایعی حتی بدتر بیافرینند

ریشه جدایی مردم از سیاست مداران چیست؟

آدمی، موجودی هوشمند و سودجو است که تلاش می کند با کمترین هزینه، بیشترین منفعت را به سوی خود جذب کند. وقتی تعداد انسان ها از «یک» فراتر رود، زمینه تزاحم فراهم می آید. بنا به تعریف، حکومت شکل می گیرد تا منافع جمعی اتباعش را تامین و تزاحم بین آن ها را مدیریت کند. اما در جهان واقعی، موضوع این قدرساده نیست. قدرت، به طور وسیعی نه در خدمت منافع جامعه بلکه برای جلب منفعت حکمران به کار رفته است. در واقع حاکم در برابر این سوال قرار می گیرد که وقتی قدرت را در دست دارد، چرا نباید آن را حداکثری، فراگیر، مطلق، مادام العمر و موروثی کند؟ پادشاهی که نوع غالب حکومت در تاریخ بشر است- این گونه زاده می شود. سوال بزرگ یک شاه همیشه آن است که چگونه می تواند تزاحم منافع خود با رعایایش را به صورت بهینه مدیریت کند؟ جوری که خودش بیشترین و ماندگارترین نفع را ببرد، ارکان حکومتش دلایل کافی برای حمایت از او داشته باشند و رعیت نیز آن قدر بهره ببرد که نیاشوبد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

ویدیو : متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید!

متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید! کمپانی Gala Systems سیستم برقی-مکانیکی برای این سالن تعریف کرده تا بتوان از فضای بیشتری برای کارهای مختلف بهره گرفت.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر