مک مستر: باید برجام را از جلوی چشم ترامپ برداریم

شناسه خبر: 115000 سرویس: جهان جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶, ۳۹ : ۱۰ : ۰۰
مک مستر: باید برجام را از جلوی چشم ترامپ برداریم
مشاور عالی امنیت ملی «دونالد ترامپ» در نشستی با حضور سناتورهای دموکرات آمریکا به این نکته اشاره کرد که «اگر برجام جلوی چشم ترامپ نباشد، آن را لغو نخواهد کرد».
۵۵آنلاین :

 «هربرت مک مستر» مشاور عالی امنیت ملی «دونالد ترامپ» هفته گذشته در نشستی با حضور ۱۴ تن از سناتورهای دموکرات در کاخ سفید حامل پیامی برای آنهایی بود که نگران عقب نشینی احتمالی دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران بودند: «اگر برجام جلوی چشم ترامپ نباشد، آن را لغو نخواهد کرد».

نکته ای که هربرت مک مستر درصدد انتقال آن به مخاطبان خود بود، این است که «[ترامپ] می خواهد برجام از جلوی چشم او برداشته و از ذهن او پاک شود».

به گفته سه تن از منابع آگاه، مک مستر در انتخاب الفاظ برای انتقال این پیام خود بسیار دقیق و زیرکانه عمل کرد.

طبق چارچوب قانونی که برای مذاکرات پیرامون توافق هسته ای ایران به تصویب رسید، رئیس جمهوری آمریکا ملزم است هر ۹۰ روز یکبار پایبندی یا عدم پایبندی تهران به این توافق را تعیین کند. حال این ضرب الاجل های ۹۰ روزه به مشکلی غیرقابل پیش بینی برای رئیس جمهور کنونی آمریکا بدل شده اند.

یکی از مشاوران در مجلس سنا می گوید که «ترامپ نمی خواهد هر ۹۰ روز یکبار این چنین مضطرب و پریشان شود».

به گفته مشاوران، ترامپ به شدت خواهان آن است که اعلام کند ایران این توافق را نقض کرده است. اما واقعیتها خلاف این مدعا را ثابت می کند: ایران به رغم پیشرفت در برنامه موشکی خود، به این توافق پایبند بوده است.

حتی ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و مشاور عالی نظامی ترامپ اخیراً تصدیق کرده است که «ایران به تعهدات خود مندرج در برجام پایبند بوده است».

دو تن از مقامات کاخ سفید به دیلی بیست گفتند که ترامپ تأیید پایبندی ایران به برجام را نشانه ضعف می داند، زیرا وی از روی اکراه به کاری مبادرت می کند که آن را اقدامی «سختگیرانه علیه ایران» نمی داند.

یک مقام کاخ سفید نیز خاطرنشان کرد که ترامپ پیرامون این موضوع با «شون هنیتی» گوینده شبکه خبری فاکس نیوز و «جان بولتون» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد رایزنی کرده است. هریک از آنها در محفل  خصوصی رئیس جمهور آمریکا را تشویق کردند که پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند.

بنا به درخواست «استیو بانون» استراتژیست پیشین کاخ سفید، جان بولتون پیش نویس طرحی را برای خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای ایران تهیه کرد، اما به دلیل برکناری بانون و انتخاب جان کِلی به سمت رئیس کارکنان کاخ سفید، جان بولتون نتوانست  این طرح را رسماً به رئیس جمهور آمریکا ارائه کند.


منبع : مهر
برچسب ها
ترامپ
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سهم تحولات داخلي و خارجي در مهاجرت ايرانيان

مهاجرت، اقدامي خطير و گاه قمارگونه است که نياز به همت و تهوري دارد که مهاجر نگران، بي‌پناه و نيازمند به احساس امنيت مادي و معنوي در زمين بيگانه را محکوم به تلاش بيشتر براي کسب موفقيت و آرامش مي‌‌کند.

وقتی اسم علی دایی ، بازار تونس را برای معاون وزیر باز کرد!

مهدی کرباسیان ، معاون وزیر صنعت خاطر جالبی دارد از علی دایی!

اخبار ویدئویی

بیشتر

شان پن برای هدف قرار دادن ترامپ، رمان نوشت

شان پن در رمانی با عنوان «باب هانی تنها کسی که کار کرد» به ماجراهای روز دنیا پرداخته و با نقد دونالد ترامپ و توجه به جنبش «من هم همین طور»، به تجربه درگیر شدنش در ماجرای ال چاپو، سلطان مواد مخدر هم اشاره کرده است.

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان