موافقت مشروط علي لاريجاني با برگزاري کنسرت

شناسه خبر: 138114 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون چهارشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۷, ۵۶ : ۱۱ : ۰۰
موافقت مشروط علي لاريجاني با برگزاري کنسرت
علي لاريجاني روز گذشته به جمع کميسيون فرهنگي مجلس رفت و درباره موسيقي و برگزاري کنسرت‌ها سخن گفت.
۵۵آنلاین :

علي لاريجاني روز گذشته به جمع کميسيون فرهنگي مجلس رفت و درباره موسيقي و برگزاري کنسرت‌ها سخن گفت. لاريجاني درباره بحث موسيقي عنوان کرد که موسيقي در جامعه تا حدي قابل دفاع است و کنسرت‌ها با ملاحظات حاشيه‌اي بايد در کشور برگزار شوند و اين امر قابل دفاع است، اما در صورت وجود افراط نسبت به آن ملاحظاتي داريم. اين سخن لاريجاني در پاسخ به صحبت‌هاي اعضاي کميسيون در اين‌باره بوده است که بايد حدود موسيقي در جامعه روشن شود.
اين مطلب را حجت‌الاسلام آزاديخواه، سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس، به فارس گفته است.
رئيس مجلس درباره برگزاري کنسرت در کشور سخن گفته و منطقه‌اي را مستثنا نکرده، فقط بر رعايت حواشي تأکيد کرده است که البته توضيح مشخصي هم درباره آن نداده تا روشن شود اين ملاحظات حاشيه‌اي دقيقا چه مواردي را شامل مي‌شوند. با اين حال برخي از نقاط کشور، از جمله خراسان رضوي و مشهد، جزء شهرهايي هستند که برگزاري کنسرت در آنها با اما و اگرهايي روبه‌رو مي‌شود. تا کنون مواردي بوده که اين کنسرت‌ها با دستور دادستاني مشهد لغو شده و البته حجت‌الاسلام علم‌الهدي، امام جمعه مشهد، از آنها حمايت معنوي کرده است.
مخالفت صريح علم‌الهدي
شايد اولين و روشن‌ترين مخالفت با برگزاري کنسرت‌ها در شهر مشهد، بخشي از خطبه‌هاي علم‌الهدي بود که گفته بود: «چرا توريست فاسق و فجور بايد به اين شهر بيايد؟ اينجا شهر زيارت است و شهر گردشگري نيست که ما بخواهيم مراکز عياشي يا تفريحي را در آن توسعه دهيم، اينجا بايد روي مديريت زيارتي تمرکز کرد، نه مديريت گردشگري. در همه دنيا نمونه اين مديريت را داريم، مگر شهر واتيکان مقياس‌هاي قداستي ندارد و همه جريان‌ها، قداستش را حفظ نمي‌کنند؟ ما بايد بدانيم که در شهر امام رضا(ع) زندگي مي‌کنيم، در شهر امام رضا(ع) نمي‌شود کنسرت برگزار کرد و ديگر نبايد سر اين موضوع با مردم يا برخي مسئولان کوته‌فکر چانه‌زني کرد! شما اگر کنسرت مي‌خواهي جاي ديگري زندگي کن، چرا بايد يک شهر زيارتي را انتخاب کنيد؟ هر روز کمپين جديدي براي کنسرت راه مي‌اندازند، اينها اردوکشي در مقابل امام رضا(ع) است! در يک جلسه بايد تکليف اين شهر مشخص شود و همه مديران و ساکنان بدانند اين شهر آن‌قدر دلداده و عاشق دارد که نمي‌گذارند شما در برنامه‌ريزي و عياشي آزاد باشيد».
دادستان مشهد
نهي از برگزاري کنسرت فقط به مشهد محدود نمي‌شود، بلکه ديگر شهرهاي اين استان، از جمله سبزوار را هم شامل مي‌شود. غلامعلي صادقي دادستان مشهد است که لغو کنسرت‌ها را بنا بر خواسته عمومي مي‌داند.
او يک‌بار درباره لغو يک کنسرت در شهر سبزوار گفته بود: «مشکلاتي که در محتوا و اجراي کنسرت‌ها و همچنين نحوه حضور شرکت‌کنندگان وجود داشت و سوابق آن نيز موجود است، باعث شد که از ناحيه اقشار گوناگون مردم، حوزه علميه و علما گلايه‌هاي مختلفي درباره اجراي کنسرت‌ها در پايتخت معنوي کشور به دادستاني اعلام شود. بررسي‌هاي دادستاني نيز نشان داد که اين گلايه‌ها قابل تأييد است و متأسفانه تاکنون اتفاقات اخلاقي ناگواري در حين اجرا يا بعد از اجراي کنسرت‌ها رخ داده است». او بعدا در اظهارنظر جداگانه ديگري گفته است: «لغو کنسرت‌ها، اقدام قانوني و طبق خواست عمومي است، اجراي قانون و حدود الهي جهاد في‌سبيل‌الله است». او چند روز گذشته در سخناني که به مناسبت هفته قوه قضائيه مطرح کرده بود، گفته بود: «برگزاري کنسرت در شهر مشهد به دليل اتفاق نظر علما و توصيه‌هايي که در اين زمینه دارند با مجاورت حرم مطهر رضوي سازگاري ندارد و هنرمندان بهتر است ديگر شهرها را براي برگزاري کنسرت انتخاب کنند. توصيه مي‌کنيم احترام علما حفظ شود و مخالفتي با آنها انجام نگيرد. انجام‌نشدن کارهاي منافي عفت و اختلاط نامحرم از جمله شرط‌هايي هستند که براي برگزاري کنسرت در شهرستان‌ها لازم است». سال گذشته کنسرت برخي از هنرمندان از جمله سالار عقيلي، شهرام ناظري و کيهان کلهر  در شهر مشهد و نير کنسرت کيوان ساکت در شهر سبزوار لغو شد.
مخالفت قمي‌ها و علي لاريجاني با کنسرت
مخالفت ائمه جمعه با برگزاري کنسرت‌ها تنها محدود به خراسان رضوي و مشهد نبوده است. امام جمعه اصفهان هم به تازگي گفته است که «در ماه‌هاي اخير مجوز ده‌ها کنسرت در اصفهان را داده‌اند، از کدام عالم اجازه گرفته‌اند؟ ما با کنسرت مخالف نيستيم اما با موسيقي حرام و اختلاط دختر و پسر مخالفيم، ما اهل شادي هستيم، چون دين از شادي دفاع کرده است و ما وظيفه داريم بر اساس دين عمل کنيم».
پيش‌‌تر از اين، يعني چند ماه بعد از سخنان علم‌الهدي در مشهد، برگزاري يک هم‌سرايي طبق آنچه وزير ارشاد وقت گفته بود، در برنامه‌ای مناسبتي در شهر قم هم با حاشيه‌هاي زيادي همراه بود؛ به‌طوري‌که از مراجع گرفته تا نمايندگان قم در مجلس، از جمله شخص علي لاريجاني، هم به آن معترض شدند. آيت‌الله صافي‌گلپايگاني گفته بود: «اين چه وضعي است که اداره ارشاد شهر مقدس قم، کنسرت موسيقي آن هم با بيت‌المال مسلمين برگزار کند و مروّج بي‌ديني شود». در پي اين اتفاق، جمع نمايندگان استان قم در بيانيه‌اي با امضاي لاريجاني خواستار حفظ حرمت و جايگاه شهر قم شدند. در بخشي از اين بيانيه آمده بود: «ما نمايندگان مردم در استان قم ضمن محکوم‌کردن رخدادهاي غيراخلاقي و غيراسلامي در سالن اداره کل ارشاد اسلامي استان قم از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مي‌خواهيم ضمن برخورد با متخلفان، به‌ويژه مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، تمهيدات لازم براي جلوگيري از تکرار اين‌گونه ساختارهاشکني‌ها و هتک‌حرمت‌ها در شهر مقدس قم و حريم اهل بيت (ع) اقدام عاجل و مؤثر به عمل آورد».
وزير وقت ارشاد (علي جنتي) هم در برابر آنچه کنسرت در قم ناميده شد، ساکت نماند و گفت: «آنچه که در قم اجرا شد، اصلا کنسرت نبود؛ يک برنامه هم‌خواني يا هم‌سرايي بود که نه محتوا و نه شکل آن هيچ اشکالي نداشت. حتي خانم‌هايي که مجري بودند، کاملا با حجاب اسلامي شرکت کرده بودند. برخي از شرکت‌کنندگاني که در اين جمع‌خواني بودند، تماشاچيان حدود و ثغور لازم را رعايت نکرده بودند و بعضي عناصر نيز از آنها عمدا عکس گرفتند و عکس را در اختيار برخي از مراجع تقليد و جامعه مدرسين گذاشتند. در پي اين اتفاق، مديرکل ارشاد شهر قم از سمت خود استعفا داد».
حالا با گذشت تقريبا دو سال از آن ماجراها، علي لاريجاني، نماينده شهر قم، از بلااشکال‌بودن برگزاري کنسرت در کشور تنها با رعايت برخي ملاحظات سخن گفته است.


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر