مهارت‌هایی برای زندگی

شناسه خبر: 133990 سرویس: اجتماعی چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۱۱ : ۱۷ : ۰۰
مهارت‌هایی برای زندگی
همه ما همیشه در زندگی به دنبال یادگیری مسائل مختلفی بوده‌ایم. چیزهای زیادی در مدرسه و دانشگاه یاد گرفته‌ایم که خیلی مواقع نیز به دادمان رسیده است. ولی یادگرفتن بعضی مهارت‌‌ها هست که می‌تواند کیفیت زندگی‌مان را به کلی تغییر دهد. یعنی مهارت‌هایی که در همه جا و همه وقت برای‌مان کارایی دارد و برگ برنده ماست. این نوشته را بخوانید تا با این مهارت‌ها به خوبی آشنا شوید. شاید به نظر سخت بیاید ولی حتما ارزشش را دارد.
۵۵آنلاین :

 

البته احساس بسیار خوبی است که حرف خود را به دیگران بگویید و اجازه بدهید آنها بدانند واقعا چه فکری می‌کنید، اما این احساس خوب زودگذر است. کسی نمی‌داند روز، هفته یا سال بعد چه اتفاقی می‌افتد. ماهیت انسان به گونه‌ای است که همیشه می‌خواهد ثابت کند حق با اوست، اما این کار چندان سودمند نیست. بروز احساسات کنترل نشده هنگام تعارض و درگیری باعث می‌شود فرد در برابر تغییر بیشتر مقاومت کند و به گونه‌ای مشاجره کند که واقعا به روابطش آسیب بزند. اگر از احساسات‌ خود آگاه باشید می‌توانید شیوه بحث را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید و در زمان مناسب موضع خود را مشخص کنید، به عبارت دیگر بهتر است بیشتر اوقات سکوت اختیار کنید.

مدیریت زمان

یکی از مهم‌ترین مواردی که مانع مدیریت مؤثر زمان می‌شود اجبار برای انجام کارهای اضطراری است. به بیان دیگر، انجام کارهای کوچکی که باید همین الان انجام شوند در سر راه کارهای واقعا مهم قرار می‌گیرند. اگر تسلیم این اجبار شوید زمان زیادی را صرف کرده‌اید بی‌آنکه هیچ کاری انجام داده باشید. چند بار برایتان پیش آمده که تمام روز کار کرده‌ باشید اما در نهایت ببینید در انجام کارهای مهم‌ هیچ پیش نرفته‌اید؟ یادگیری مدیریت زمان به شکل موثر، به شما اجازه‌ می‌دهد هر روز بهترین عملکرد را داشته باشید.

گوش دادن

این کار باید آسان باشد. اگر مشغول صحبت کردن نباشید پس در حال گوش دادن هستید، درست است؟ همیشه این‌طور نیست. بسیاری از مواقع فکر می‌کنیم مشغول گوش دادن هستیم اما در واقع داریم به آنچه می‌خواهیم بگوییم، فکر می‌کنیم. گوش دادن واقعی به معنای تمرکز بر چیزی است که فرد مقابل می‌گوید. به معنای فهمیدن است و نه رد یا تأیید آن. یادگیری چگونگی به تعویق انداختن قضاوت در مورد افراد و تمرکز روی فهم صحبت‌های طرف مقابل یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که می‌توانید یاد بگیرید.از آنجایی که در محیط کار صحبت‌های زیادی انجام می‌شود، پس فرصت‌های زیادی برای گوش دادن وجود دارد. ما برای پاسخگویی، توضیح دستورالعمل‌ها و تحویل به موقع کار با هم صحبت می‌کنیم. فراتر از واژه‌هایی که به زبان می‌آیند، می‌توان از طریق لحن صدا و آنچه گفته نمی‌شود نیز به اطلاعات ارزشمند بسیاری دست یافت.

نه گفتن

هر چه نه گفتن برای شما سخت‌تر باشد، احتمال تجربه استرس، فشار و حتی افسردگی نیز در شما بیشتر می‌شود. «نه» واژه بسیار ارزشمندی است که نباید از به کار بردن آن بترسید. زمانی که می‌خواهید بگویید نه از به کار بردن عباراتی مانند «فکر نمی‌کنم بتوانم این کار را انجام دهم» یا «مطمئن نیستم» پرهیز کنید. برای احترام به تعهدات کنونی‌تان بگویید «نه» تا بتوانید وظایف فعلی خود را به بهترین شکل انجام دهید. زمانی که نه گفتن را یاد بگیرید خود را از قید‌های غیرضروری رها می‌کنید و می‌توانید زمان و انرژی‌ خود را برای انجام کارهای مهم‌تری در زندگی‌ اختصاص دهید.

خوب خوابیدن

قطعا می‌دانید کیفیت خواب برای مغز اهمیت بسیار زیادی دارد و تحقیقی که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد چرا کیفیت خواب تا این اندازه اهمیت دارد. در این مطالعه مشخص شد هنگام خواب، مغزتان پروتئین‌های سمی که محصول جانبی فعالیت‌های طبیعی نورون‌ها در زمان بیداری است، دفع می‌کند. نکته مهم این است که مغز تنها زمانی می‌تواند این پروتئین‌های سمی را دفع کند که خواب شما از کیفیت لازم برخوردار باشد. اگر خواب شما به اندازه کافی عمیق نباشد پروتئین‌های سمی در سلول‌های مغزی باقی می‌مانند، به مغز آسیب می‌رسانند و توانایی فکری را با اختلال روبه‌رو می‌کنند. این اتفاق باعث کند شدن توانایی شما در پردازش اطلاعات و حل مسئله، از بین رفتن خلاقیت و افزایش واکنش‌پذیری عاطفی شما می‌شود. یادگیری مهارت خواب با کیفیت، کار دشواری است اما فایده‌های بسیار زیادی برای شما دارد.

مثبت اندیشی

همه ما توصیه‌های حکیمانه بسیاری درباره مثبت بودن شنیده‌ایم. هرچه چالش پیش روی شما بزرگتر باشد عمل به این پند‌های حکیمانه سخت‌تر می‌شود. گاهی به نظر می‌رسد مثبت‌اندیشی از سر خوش‌بینی بی‌پایه و اساس است. در چنین مواقعی یافتن انگیزه لازم برای مثبت ماندن، بسیار دشوار است. مغز ما به گونه‌ای تکامل یافته که بر روی تهدید‌ها تمرکز کند و این موضوع مانع اصلی بر سر راه مثبت بودن است. زمانی که خطر جدی و در کمین شما باشد این مکانیسم به خوبی از شما محافظت می‌کند اما زمانی که احساس خطر تنها امری ذهنی باشد، برای مثال اگر به این فکر کنید که پروژه‌‌‌ای که بر آن کار می‌کنید شکست خواهد خورد، این سازوکار باعث می‌شود احساس کنید همه چیز قرار است برخلاف میل شما پیش برود. مثبت‌اندیشی چالشی است که هر روز با آن دست به گریبان هستید و مستلزم تمرکز و توجه فراوان است.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سه سناریوی پیش رو

یوهان الاماف ایکس استریتانتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا که روز ششم ماه آینده میلادی یعنی کمتر از سه هفته دیگر برگزار می‌شود از جهات مختلف بسیار پر اهمیت است. در روز انتخابات، شهروندان برای انتخاب تمامی ۴۳۵ نماینده مجلس نمایندگان و ۳۵ نماینده مجلس سنا پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد. در حال حاضر جمهوری‌خواهان در هر دو مجلس اکثریت را در اختیار دارند و ریاست جمهوری نیز در دست حزب جمهوری‌خواه است.

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر