نتیجه‌ای یافت نشد.

ملک سلمان برای گذراندن تعطیلات تابستانی به شهر «نیوم» می‌رود

شناسه خبر: 181654 جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸, ۳۰ : ۱۶ : ۰۰
ملک سلمان برای گذراندن تعطیلات تابستانی به شهر «نیوم» می‌رود
پادشاه سعودی بر خلاف معمول که برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود به خارج از کشور سفر می‌کرد پس از جنجال و طوفان انتقادها از عربستان به دلیل قتل خاشقچی، از سال گذشته تصمیم گرفت این تعطیلات را به همراه تعداد زیادی از شاهزاده‌ها و مقامات در شهر ویژه نیوم در شمال غرب عربستان بگذراند.
۵۵آنلاین :

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی تصمیم گرفته است برای گذراندن تعطیلات و استراحت به شهر درحال احداث «نیوم» در شمال غرب این کشور برود که به گفته مقامات این کشور می‌خواهد به یکی از قطب‌های علمی، فن‌آوری،گردشگری در جهان بدل شود.

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی گزارش داد، خاندان حاکم عربستان معمولا برای گذراندن تعطیلات تابستان به خارج از کشور و سواحل کشورهایی مثل فرانسه و مغرب  می‌روند، اما پس از جنجال و طوفان شدید انتقادها از عربستان به دلیل قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار معارض این کشور در سال گذشته به نظر می‌رسد ملک سلمان تصمیم گرفته است  تعطیلات خود را در کشورش سپری کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان(واس)،  منصور بن سعود بن عبدالعزیز، شاهزاده طلال بن سعود بن عبدالعزیز، شاهزاده فهد بن عبدالله بن عبدالعزیز بن مساعد، شاهزاده سطام بن سعود بن عبدالعزیز، شاهزاده فیصل بن سعود بن محمد، شاهزاده حسام بن سعود بن عبدالعزی، امیر منطقه الباحة، شاهزاده عبدالعزیز بن سطام بن عبدالعزیز، مشاورملک سلمان، شاهزاده نایف بن سلمان بن عبدالعزیز، شاهزاده راکان بن سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده فیصل بن أحمد بن سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان را در این سفر همراهی می‌کنند.

تنی چند از مسئولین دیوان سلطنتی، مشاوران و دستیاران پادشاه عربستان و همچنین گارد سلطنتی عربستان هم در این سفر تفریحی همراه ملک سلمان حضور دارند.

شاه سعودی در سال 2015 تعطیلات تابستانی خود را در جنوب فرانسه سپری کرد و قرار بود سه هفته آنجا اقامت داشته باشد، اما پس از اینکه یکصد و پنجاه نفر از ساکنان منطقه‌ای که کاخ ملک سلمان در آنجا بود به مسدود شدن سواحل عمومی مقابل کاخ وی، یادداشت اعتراضی تنظیم کردند، پادشاه سعودی، فرانسه را به مقصد «طنجه» مغرب ترک کرد.

رسانه‌ها در آگوست 2017 هم اعلام کردند، تعطیلات تابستانه ملک سلمان در  آن سال در شهر طنجه مغرب بیش از یکصد میلیون دلار هزینه برداشت و روزنامه‌ها هم از این خبر با «گران ترین تعطیلات» تیتر زدند. این مبلغ صرف شده 1.5 درصد درآمد گردشگری سالانه در کشور مغرب است.

در آن سفر فقط برای هیئت همراه شاه سعودی بیش از 800 اتاق در پنج هتل پنج ستاره در این شهر ساحلی رزرو شده بود. آنها قریب به دویست خودروی ویژه هم اجاره کرده بودند.

اما شهر «نیوم»(NEO-M یعنی آینده جدید) که شاه سعودی  تعطیلات کنونی خود را قرار است در آنجا سپری کند در ساحل دریای سرخ در شمال غرب عربستان واقع است. نیوم یک پروژه فرامرزی و نخستین منطقه ویژه اقتصادی-فناوری-گردشگری است که در منطقه تبوک در شمال غرب عربستان ساخته می‌شود و قرار است بخش‌هایی از زیر ساخت‌های آن در داخل مرزهای اردن و مصر ایجاد می‌شود. علاوه بر اینکه نقطه اتقال سه قاهره آسیا، آفریقا و اروپا محسوب می‌شود. از همین رو یک قطب اساسی گردشگری برای عربستان است و بر اساس خبرهای مربوط به این پروژه 70 درصد از مردم دنیا می‌توانند در کم‌تر از هشت ساعت خود را به آنجا برسانند.

محمد بن سلمان در اکتبر ۲۰۱۷ از آغاز اجرای پروژه ساخت شهر نیوم رخبر داد که از بزرگ ترین پروژه های عمرانی در عربستان و جهان عرب شمرده می‌شود، زیرا دامنه ساخت و ساز‌های آن تا سه کشور کشیده می شود و مساحتی حدودا بالغ بر 26 هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود.

این پروژه با هزینه پانصد میلیارد دلاری بخشی از چشم انداز 2030 ولی‌عهد سعودی است که می‌خواهد عربستان را در زمینه‌های متعدد و در راس آن گردشکری توسعه دهد.

مسئولین احداث این شهر اعلام کردند که نیوم پنج ویژگی منحصر به فرد ارائه خواهد داد که شامل استانداردهای جهانی سبک زندگی از نظر جنبه‌های فرهنگی، هنر و آموزش، برنامه ریزی شهری پیشرفته، کیفیت بالای محیط زندگی و خدمات مدنی و فناوری در بهداشت، آموزش، حمل و نقل و تفریح، و فرصت‌های متعدد شغلی است.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

این همه مدعی فرهنگی، خود فرهنگ کجاست؟

نیوزلند به دنبال پرداخت حقوق کارمندها با ارز دیجیتال است ولی ما هنوز دنبال اثبات فضای Cyber به اژدهای هفت سر هستیم و مدام می جنگیم و زخمی می دهیم که سری از این سرها را ببریم.

راه رهایی از تحریم ها چیست؟

مناطق آزاد از جمله­ بخش ­های نظام اقتصادی کشور هستند که به واسطه قرار گرفتن در حوزه استثنائات تجاری می ­توانند وسیله ­ای برای توسعه صنعتی باشند و مسیر ورود به بازارهای جهانی را از طریق تقویت تولید، صادرات و سرمایه­ گذاری خارجی برای اقتصاد کشور فراهم کنند، اقدامی که سایر کشورها از آن بهره­ برده ­اند و از طریق این مناطق توانسته­ اند اقتصاد کشور خود را در رقابت با بازارهای جهانی و در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دهند.هم اکنون در کل کشور هفت منطقه آزاد وجود دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

ویدیو: ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون

ایجاد جاده اختصاصی برای ماهی های سالمون برای عبور از موانع و سد، تا بتوانند در بالادست به راحتی تخم ریزی کنند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر