مغز انسان در دوران بزرگسالی هم به رشد خود ادامه می‌دهد

شناسه خبر: 131120 سرویس: فناوری ، گوناگون چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷, ۱۱ : ۲۰ : ۰۰
مغز انسان در دوران بزرگسالی هم به رشد خود ادامه می‌دهد
دانشمندان می‌گویند سلول‌های مغزی برخی از پستانداران در طول زمان به رشد خود ادامه می‌دهند.
۵۵آنلاین :

ماه پیش مطلبی باعنوان اینکه احتمالا در هیپوکامپ فرد هیچ سلول جدیدی رشد نمی‌کند، منتشر شد. اکنون در مطالعه‌ای دیگر گزارش شده است که احتمالا نورون‌های جدید در حال رشد در مغز افراد بزرگسال وجود دارد.

دهه‌هاست که در حوزه‌ی علم عصب‌شناسی، عقیده‌ی کلی بر این بوده است که مغز انسان چند سال پس از تولد از رشد باز می‌ماند و ما باید از سلول‌های گرانبهایی که در آن جا قرار می‌گیرند، به‌خوبی مراقبت کنیم. البته نباید زیاد عجول بود؛ برخی از پژوهش‌های انجام شده روی حیوانات به این نتیجه رسیده‌اند که سلول‌های مغزی برخی از پستانداران در طول زمان به رشد خود ادامه می‌دهند.

اخیرا مطالعه‌ای در ژورنال Nature منتشر شده است که در آن نمونه‌های تصادفی از بافت هیپوکامپ افراد فوت‌شده در سنین مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. نتیجه‌ی این مطالعه نشان می‌دهد که شاید بتوان فرضیه‌ی قبلی در مورد عدم رشد مغز در بزرگسالی را کنار گذاشت. اکنون در پژوهشی دیگر عصب‌شناسان دانشگاه کلمبیا، از روش مشابهی برای این نتیجه‌گیری که آیا مغز انسان واقعا در بزرگسالی رشد می‌کند، استفاده کرده‌اند. این تیم همچنین از هیپوکامپ ۲۸ فرد که داری سن بین ۱۴ و ۷۹ بودند نمونه‌برداری کردند؛ همه‌ی این افراد قبل از مرگ ناگهانی خود، از سلامت کامل برخوردار بودند.

مقاله‌های مرتبط:

دانشمندان موفق به تبدیل سلول‌های بنیادی به نورون‌های لمسی شدند

شناسایی منشا فیزیکی اضطراب در مغز

سلول‌های جدید مغزی چگونه متولد می‌شوند

دانشمندان در این نمونه‌ها، نه‌تنها به‌دنبال نشانه‌هایی از رشد عصبی گشتند؛ بلکه همچنین وضعیت رگ‌های خونی را در این بخش از مغز مورد بررسی قرار دادند. یافته‌ی آنها این بود: تا زمانی که آن بخش از سیستم عصبی به شکل سالم و مناسب باقی بماند، هیپوکامپ هم اندازه‌ی خود را حفظ نموده و سلول‌های جدید در سرتاسر زندگی به رشد خود ادامه می‌دهند.

میورا بولدرینی نویسنده‌ی اصلی مقاله می‌گوید:

افراد مسن نیز همچون افراد جوان دارای توانایی ساخت هزاران نورون جدید از سلول‌های پیش‌ساز در هیپوکامپ هستند. با این حال افراد مسن‌تر دارای عروق خونی کمتر در این ناحیه بوده و احتمالا توانایی کمتری در ایجاد اتصالات نورونی هستند.

کاهش توانایی ایجاد اتصالات، بیشتر یک حدس است؛ اما می‌تواند توجیه‌کننده‌ی کاهش درک شناختی در سنین آخر زندگی باشد. در حالی‌که این مطالعه هم در نهایت موافق این عقیده‌ی عمومی است که یک فرایند فیزیولوژیکی موجب کاهش شناخت با افزایش سن می‌شود، با این حال باز هم این نتیجه از استدلال قدیمی فاصله دارد.

مجموعه‌ی پژوهش‌ها به ما می‌گویند که به هر نتیجه‌گیری نباید به‌طور مطلق اعتماد کنیم. در واقع باید به دنبال یافتن علت تفاوت‌های بین پژوهش‌های مختلف در این زمینه بود. دانشمندان به‌دنبال جمع آوری اطلاعات ضروری هستند تا تصویر واضحی از هر مطالعه به‌دست آورند و علت نتیجه‌گیری‌های متفاوت را درک کنند. مغز انسان پیچیدگی‌های زیادی دارد بنابراین حقیقت هر چه که باشد، مدل نهایی باید انبوهی از مشاهدات دقیق را در نظر بگیرد و در نهایت تاریخچه‌ای از پژوهش‌های متناقص ارائه دهد.


منبع : زوميت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

روزهای دست‌نیافتی: راهکاری برای افزایش بهره‌وری در کار

اختصاص دادن روزهایی باعنوان روزهای دست‌نیافتنی برای انجام کار فشرده می‌تواند بر بازده کلی فرد تاثیر بسیاری بگذارد

آشنایی با کاروانسرای خواجه نظر درکرانۀ رود ارس

کاروانسراها تنها از نظر هنری دارای اهمیت نبوده‌اند بلکه از نظر جامعه‌شناسی هم اهمیت فراوانی داشته‌اند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

ویدیو: اتفاقی عجیب در تاریخ داوری فوتبال؛ اعلام پنالتی در بین دو نیمه

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان