معرفی هنر ایرانی به دنیا با کمک دلالان ارز!

شناسه خبر: 137698 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون جمعه ۸ تير ۱۳۹۷, ۲۰ : ۱۷ : ۰۰
معرفی هنر ایرانی به دنیا با کمک دلالان ارز!
یک هنرمند می‌گوید: اگر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌گوید نمایشگاه‌های صنایع دستی خارج از کشور با پشتیبانی او انجام می‌شود، انتظار دارم برای نخستین بار از من و دو هنرمند دیگری که تصمیم گرفتیم با هزینه خودمان در دهمین نمایشگاه صنایع دستی کره جنوبی شرکت کنیم، حمایت کند.
۵۵آنلاین :

محمد بهارلو ـ هنرمند رشته نقاشی روی استخوان ـ  درباره مشکلات هنرمندان صنایع دستی با توجه به افزایش نرخ ارز در نمایشگاه‌های خارجی، بیان می‌کند: در واقع ما با پرداخت هزینه شخصی برای حضور در این نمایشگاه ریسک می‌کنیم. من حدود ۱۰ سال است که در اسپانیا زندگی می‌کنم و عضو انجمن صنایع دستی آنجا هم هستم، اگر از طرف دولت اسپانیا در این نمایشگاه شرکت می‌کردم به دلیل تبلیغ برای کشورشان، حداقل هزینه‌ی غرفه یا بلیت هواپیمایم را پرداخت می‌کردند اما متاسفانه از ما هیچ حمایتی نمی‌شود.

او ادامه می‌دهد: با حضور ما در این نمایشگاه، بستری فراهم می‌شود تا اگر صنایع دستی ایرانی در کشوری مثل کره، فروش خوبی داشت، زمینه برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی ایران در این کشور نیز فراهم شود. حداقل از ما که تجربه فعالیت در اروپا داریم و می‌توانیم محصولات‌مان را به خوبی عرضه کنیم، می‌توانند حمایت هر چند کوچکی داشته باشند.

این هنرمند اضافه می‌کند: تقریبا در تمام نمایشگاه‌های صنایع دستی اروپا حضور داشته‌ام اما تا کنون بلیتی به گرانی سفر به کره تهیه نکرده بودم. حدود هزار یورو برای خرید بلیت هزینه کردم. زیرا دوست داشتم برای فرهنگ و هنر کشورم تبلیغ کنم، به همین دلیل تصمیم گرفتم با وجود عِرق ملی که دارم با نام و پرچم ایران در این نمایشگاه حضور پیدا کنم. هزینه کلی من برای حضور در این نمایشگاه تقریبا حدود ۲۰ میلیون تومان شده است در حالی که حتی یک سِنت هم حمایت مالی از جایی نداشته‌ام و باید برای تهیه دلار در چنین وضعیتی به دلال‌های میدان فردوسی مراجعه کنم.  

توضیح بهارلو درباره هنر ایرانی به ملکه اسپانیا و سفیر ایران در مادرید

بهارلو درباره اینکه شما به عنوان هنرمند صنایع دستی چه پیشنهادی برای حمایت از هنرمندان فعال در این حوزه برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی دارید؟ اظهار می‌کند: پیشنهاد من خیلی ساده است. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند کمک حداقلی به هنرمندان صنایع دستی داشته باشد.

او همچنین درباره اینکه آیا افزایش نرخ ارز برای تهیه مواد اولیه مشکلاتی به وجود نیاورده است؟ توضیح داد: مصرف داخلی صنایع دستی ایران کم است اما خوشبختانه در خارج از ایران طرفدار دارد به همین دلیل قیمت مواد اولیه با توجه به افزایش نرخ ارز در همه‌ی رشته‌ها بالا رفته است. من مینیاتور ایرانی را برای خانم‌ها تبدیل به زیورآلات کرده‌ام و حالا برای خرید طلا و نقره با توجه به افزایش قیمت‌ها دچار مشکل شده‌ام.

این هنرمند که تجربه برگزاری چند نمایشگاه انفرادی در سفارت ایران در مادرید را دارد، بیان کرد: حدود ۱۰ سال است که نقاشی روی استخوان را به صورت حرفه‌ای در اسپانیا دنبال می‌کنم. کارهای من شناسنامه‌دار و طرح‌های مینیاتور ایرانی دوره صفویه هستند. ملکه اسپانیا نمونه کارهای من را در کلکسیون شخصی خود دارد، همچنین نمونه‌ای از کار من در موزه بیلبائو اسپانیا نگهداری می‌شود.

به گزارش ایسنا، دهمین نمایشگاه صنایع دستی کره جنوبی چهارم مرداد ماه در شهر سئول برگزار می‌شود و یاسر یامی هنرمند فعال رشته خراطی و معرق چوب، علی نوری‌زاد هنرمند فعال در رشته باتیک و محمد بهارلو هنرمند فعال در رشته نقاشی روی استخوان با نام و پرچم ایران در این نمایشگاه شرکت می‌کنند.

غرفه کارهای هنری بهارلو در نمایشگاه شهر sevilla


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کشف ۲ هزار گور در اطراف پارسه مقدس

ساسانیان دعانویسی را رونق دادند . داریوش دست به کار ساماندهی اسطوره‌ها شد

چرا روز جهانی مدارا؟

منظور از مدارای سیاسی امری است که بودنش می‌تواند جوامع مدنی را در نیل به اهداف غایی آزادی، برابری و عدالت اجتماعی در قالب دموکراسی یاری کند و نبودش می‌تواند جوامع را از همه آن ارزش‌های عالی سیاسی تهی کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر