معاون رئیس جمهوری و وزرای جدید ترکیه سوگند یاد کردند

شناسه خبر: 138708 سرویس: جهان ، سیاست سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷, ۴۶ : ۲۱ : ۰۰
معاون رئیس جمهوری و وزرای جدید ترکیه سوگند یاد کردند
معاون رئیس جمهوری و 16 وزیر جدید دولت ترکیه امروز عصر با حضور در مجلس ملی این کشور سوگند یاد کردند.
۵۵آنلاین :

این افراد پس از مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مجلس و مراسم رسمی گذر از نظام پارلمانی به ریاستی، دیشب به عنوان وزرا و معاون رییس جمهوری این کشور منصوب شدند.

مطابق قانون، وزرای جدید معرفی شده و اعضای کابینه دولت ترکیه نیازی به اخذ رای اعتماد از مجلس ندارند ولی همه آنها باید در مجلس این کشور حضور یافته و سوگند یاد کنند.
بر این اساس، امروز فواد اوکتای معاون رئیس جمهوری ترکیه در جلسه مجمع عمومی مجلس ترکیه که به ریاست دورموش ییلماز رئیس موقت قوه مقننه این کشور تشکیل شد، سوگند یاد کرد.
امروز همچنین عبدالحمید گل وزیر دادگستری ـ سلیمان سویلو وزیر کشور ـ خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ـ ضیاء سلجوق وزیر آموزش ملی ـ فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ـ مراد کوروم وزیر شهرسازی و محیط زیست ـ محمد ارسوی وزیر فرهنگ و گردشگری ـ محمد قصاب اوغلو وزیر ورزش و جوانان ـ برات آلبایراک وزیر خزانه و دارایی ـ جاهد توران وزیر ارتباطات و زیرساخت ها ـ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ـ زهرا زمرد سلجوق وزیر کار، خدمات اجتماعی و خانواده ـ بکیر پاک دمیرلی وزیر کشاورزی و جنگلداری ـ مصطفی وارانک وزیر صنایع و تکنولوژی ـ رخسار پاکجان وزیر تجارت ـ و فخرالدین کوجا وزیر بهداشت در مجلس ترکیه سوگند یاد کردند.
مراسم رسمی گذر نظام سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی و آغاز دوره پنجساله ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان دیروز عصر با حضور میهمانانی از 50 کشور برگزار شد.
در نظام جدید حکومتی ترکیه با حذف پست نخست وزیری، اردوغان به عنوان رییس جمهوری، رییس دولت و مسئول کابینه است.
رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دیشب ساعاتی پس از مراسم رسمی سوگند و تحلیف رسمی خود در مجلس و کاخ ریاست جمهوری، فهرست اعضای کابینه خود را اعلام کرد.
بدین ترتیب برات آلبایراک، مولود چاووش اوغلو، سلیمان سویلو و عبدالحمید گل چهار وزیر معرفی شده توسط اردوغان که به عنوان نمایندگان حزب عدالت و توسعه به مجلس ملی این کشور راه یافته اند، از نمایندگی در نهاد قانون گذاری ترکیه استعفا کرده و به کابینه پیوستند.
بر این اساس و با استعفای مصطفی دستیجی دیگر نماینده حزب عدالت و توسعه، تعداد نمایندگان این تشکیلات سیاسی در مجلس ترکیه به 290 نفر کاهش یافت.
در نظام جدید ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان هشت سازمان مستقل وابسته به نهاد ریاست جمهوری تشکیل داده و علاوه بر آن چهار دفتر ویژه زیر نظر رییس جمهوری نیز تشکیل شده و تمام امور مهم ترکیه از طریق این چهار دفتر پیگیری خواهد شد.
همچنین در دوره جدید دولت ترکیه، 65 شورا، کمیته و کمیسیون موجود در ترکیه حذف شده و به جای آن 9 شورای تخصصی در حوزه های مختلف تشکیل شده است.
نخستین جلسه کابینه جدید ترکیه روز جمعه 13 جولای 2018(22 تیرماه 1397) تشکیل می شود و اعضای کابینه جدید پیش از آغاز فعالیت خود، در آیین نماز جمعه در مسجد بایرام پاشا در آنکارا حضور می یابند.
مردم ترکیه اوایل بهار سال گذشته طی یک همه پرسی به تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی رای دادند و در جریان انتخابات 24 ژوئن 2018(سوم تیرماه 1397) رجب طیب اردوغان به عنوان نخستین رییس جمهوری در نظام جدید انتخاب شد.
در انتخابات روز 24 ژوئن 2018(سوم تیرماه 1397) رجب طیب اردوغان رییس جمهوری کنونی و نامزد حزب عدالت و توسعه با کسب 26 میلیون و 330 هزار و 823 رای که معادل 52.59 درصد مجموع آرای انتخاباتی بود، به عنوان رییس جمهوری جدید ترکیه انتخاب شد.
بر اساس تغییرات 18 ماده قانون اساسی ترکیه که در فروردین ماه سال گذشته به تایید و تصویب مردم این کشور رسید، نظام حکومتی ترکیه پس از 95 سال، از سیستم پارلمانی به ریاستی تغییر پیدا کرده و با حذف پست نخست وزیری، رییس جمهوری منتخب به مدت پنج سال رییس دولت و مسئول کابینه خواهد بود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زنده باد علم

بر خلاف عده‌ای که معتقد هستند علم به بشریت دروغ می‌گوید، پژوهشگران بر این باورند علم ابزاری در دست بشر برای داشتن زندگی سودمند است، ولی برخی می‌توانند از آن در جهات خلاف استفاده کنند.

مصرف برق مساجد و مدارس تا سه برابر افزایش یافت

سخنگوی صنعت برق می گوید: به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر