معاون رئیس‌جمهور عراق، ایران را به دخالت متهم کرد

شناسه خبر: 128674 سرویس: سیاست چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶, ۱۸ : ۱۷ : ۰۰
معاون رئیس‌جمهور عراق، ایران را به دخالت متهم کرد
معاون رئیس‌جمهور عراق در اظهاراتی تلویزیونی ضمن حمایت از عربستان، مدعی مداخله ایران در امور عراق شد.
۵۵آنلاین :

«ایاد علاوی» معاون رئیس‌جمهور عراق با حضور در برنامه «حوار التاسعه» در شبکه تلویزیونی «هنا بغداد» مدعی مداخله ایران در امور عراق شد.

این سیاستمدار سرشناس عراقی که از حامیان سیاست عربستان در منطقه است، گفت: ایران حق دخالت در امور عراق را ندارد و امیدوارم رابطه با عربستان «راهبردی» باشد.

علاوی افزود: اگر اختلافات سیاسی ادامه پیدا کند، از دولت کنار خواهد رفت. او  در ادامه ادعا کرد: مداخله مرجعیت به اسم نخست‌وزیر منجر به فاجعه خواهد شد.

علاوی در ادامه به اقدامات اخیر هیأت مقابله با فساد در عراق پرداخت و گفت: این اقدامات نشان‌دهنده ضعف و عقب‌نشینی است و پارلمان باید این وضعیت را بررسی کند.

وی ادامه داد: این هیأت با تنش در روابط و تأثیر بر افکار عمومی عراق در ارتباط است و روند سیاسی باید «فراگیر» باشد.

معاون رئیس‌جمهور عراق سپس تصریح کرد: قانون اساسی، نقص بزرگی دارد و روند سیاسی به صورت رسمی «تقسیم شده» است و این سیاست که منجر به خلق داعش شد، باید کنار گذاشته شود.

علاوی سپس بر اصلاح روند سیاسی به صورت ریشه‌ای و کار در راستای آشتی فراگیر تأکید کرد و افزود: احزاب اسلامی در رهبری کشور شکست خورده‌اند، من با آنها در ارتباط نیستم و روش من متفاوت است.

وی در عین حال گفت که اهل طایفه‌گرایی نیست.

ایاد علاوی امروز (چهارشنبه) در اظهارات دیگری از لغو حکم ممنوعیت پروازها از دو فرودگاه «اربیل» و «سلیمانیه» (در سه شنبه "دیروز") استقبال کرد و آن را گامی مثبت برای بستن نهایی پرونده اختلافات دانست.

بر اساس بیانیه دفتر او، از بین بردن تمام اختلافات قانونی میان بغداد و اربیل ، تأثیرات مثبتی بر تمام روند سیاسی و وحدت تلاش‌ها خواهد داشت.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۱۵:۴۸
این هم از بهترین دوست ما در منطقه واقعا روی چی سرمایه گذاری کردیم مردم خودمون را ول کردیم و عربها را چسبیدیم و این هم بهترین دوست منطقه ای ما که شیعه هم است. با این حماقت داریم قبر خودمون را می کنیم و تیشه به ریشه شیعه می زنیم دیگر بس است. تو را خدا در مورد منطقه رفراندوم برگزار کنید و نظر مردم را بپرسید.
23 29 پاسخ دادن به این نظر
حسن ۱۳۹۶/۱۲/۲۴ ۱۰:۱۵
بایستی میگذاشتیم داعشیها می امدند کل عراق را میگرفتند سر این عرب شکم پرست را میبریدند وشاهد چرت وپرت گفتنش نبودیم خوبی که ازحد گذشت نادان خیال بد کند
12 14

دیدگاه 55

بیشتر

چرا زنگنه به الجزایر نرفت؟شکستی دیگر ؟

چرا جلسه JMMC مهم است؟

حجم سه رانت‌پاشی در نیمه اول

«دلار جهانگیری»، «سکه قربانی» و «فولاد سرقینی» سه منبع اصلی رانت در نیمه اول سال ۹۷ بودند که سفره اهل رانت را آبادتر کردند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر