نتیجه‌ای یافت نشد.

مشکلات کمرگی مانع کوک صنف ساعت

شناسه خبر: 164967 سرویس: توسعه ، کسب و کار ، اقتصادی ، گوناگون سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷, ۲۲ : ۱۴ : ۰۰
مشکلات کمرگی مانع کوک صنف ساعت
در دنیای امروزی ساعت تبدیل به یکی از بزرگترین صنعت های پولساز دنیا گشته است. علاوه بر مسائل صنعتی و تولیدی، صنف ساعت اکنون وارد بحث مدلینگ شده است
۵۵آنلاین :

 

 

 

معین حافظی زاده 

دانشجو و پژوهشگر علوم سیاسی

 

دانستن زمان همواره از دغدغه های بشر در طول تاریخ بوده است. در واقع فهم زمان در طول یک روز، برای انجام کارها و همچنین گذر روز ها و سالها یکی از مهم ترین مسائل برای زندگی انسان بوده است. با اختراع ساعت های مچی و دیواری این عمل تسهیل شده است. در دنیای امروزی ساعت تبدیل به یکی از بزرگترین صنعت های پولساز دنیا گشته است. علاوه بر مسائل صنعتی و تولیدی، صنف ساعت اکنون وارد بحث مدلینگ شده است که با این کار اهمیت خود را در زندگی روزمره انسانها بسیار افزایش داده است. شرکت ها و کارخانه خانه های بزرگ ساعت سازی اکنون سعی در تغییرات ساعت از سیستم اولیه خود به سمت وارد شدن به دنیای مد و اصطلاحا فشن شده اند. 

در این میان کشور ایران به عنوان یکی از مصرف کنندگان ساعت تولیدی در سایر کشورهای جهان است. میزان تولیدات ساعت ایران بسیار محدود بوده و در حد مونتاژ میباشد. مسئله‌ی طبیعی است که در صورت عدم وجود تولید داخلی، واردات به عنوان یکی از راه حل های موجود برای تامین نیاز داخلی جایگزین میگردد.

بازار ساعت  ایران در سال اخیر با چالشهای بسیار بزرگی مواجه گشته است. چالشهایی که در گذشته نیز بوده است اما اکنون با قوانین و محدودیت های جدید اعمال شده کار را برای یکی از بزرگترین و گرانترین اصناف ایران، یعنی صنف ساعت سخت کرده است. صنفی که یکی از بزرگترین گردشهای مالی کشور و همچنین  

این مشکلات در طول زمان بوده اند اما سال جاری به عنوان یکی از سخت ترین سالهای صنف ساعت بوده است. 

قصد داریم  تعدادی از مشکلات مطرح در این صنف را بررسی کنیم. مشکلاتی که روز به روز افزوده شده و حال کوک صنف ساعت را از کار انداخته است. 

۱. سود کم مالیات یکسان 

صنف ساعت یکی از کم سود ترین و پر زحمت ترین مشاغل است. طبق اعلام اتحادیه صنف ساعت تهران درصد سود برای خرده فروشی ۱۵ درصد و برای بنکداری ۸ درصد است که تنها این درصد سود برای حاملهای انرژی و حقوق کارکنان صرف میگردد. این رقم با توجه به مشکلات این صنف در رابطه با واردات و همچنین عدم تولید داخلی که سبب افزایش قیمت گشته است میزان گردش مالی را کاهش میدهد اما درصدهای مالیاتی همچنان مانند سابق است. 

۲. ساعت های فیک، معضل بازار ساعت ایران 

یکی از اساسی ترین مشکلات ساعت فروشان ایرانی، مواجهه با ساعتهای جعلی است که به صورت سفارشی و مشابه اصل در سایر کشورها کپی میشود و کار را برای وارد کنندگان و فروشندگان ساعتهای اصل بسیار مشکل ساخته است. 

یکی از قوانین جهانی در حوزه واردات و فروش ساعت مقابله با ساعتهای جعلی و فیک است. متاسفانه این قانون در ایران اعمال نمیشود. با وجود محدودیت های گمرکی جدید ( که در ادامه اشاره میگردد) اما ساعتهای جعلی همچنان واردات راحت تری دارند. علاوه بر این چون نظارت بر نوع جنس وارداتی نیز در ایران وجود ندارد به راحتی جنس های  کیفیت پایین تقلبی از مرزهای ایران عبور کرده و به دست مشتریان میرسد. در خصوص این امر نیز میتوان به فساد گمرکی نیز اشاره کرد که جنس های تقلبی به راحتی با فساد از طریق کانال رسمی وارد کشور میگردند. 

این امر باعث بدبینی مردم نسبت به خرید ساعت نیز گشته است به طوری که به گفته رییس اتحادیه ساعت فروشان تهران ساعت از سبد خرید ایرانیان حذف شده است. از عمده دلایل حذف شدن این کالا میتوان به همین ساعتهای تقلبی اشاره کرد. در نشست خبری برگزار شده در اولین نمایشگاه تخصصی ساعت ایران در برج میلاد تهران اعصای هیت مدیره اتحادیه ساعت تهران به تشریح این مشکل و همچنین شفاف سازی در خصوص خرید ساعت اصل و تشخیص آن از ساعتهای جعلی پرداختند که این امر در تشخیص مردم بسیار موثر خواهد بود. 

۳. قانون مالیاتی بر عهده فروشندگان است 

در تمامی دنیا مالیات خرید ساعت بر عهده خریداران و مشتریان است. اما در ایران مالیات فروش ساعت به عهده فروشندگان میباشد. این امر با توجه به سود پایین فروشندگان همانطور که اشاره شد اقبال برای ورود به صنف ساعت را در ایران کاهش داده است که نیاز به قوانین جدید مالیاتی و مطابق با قوانین جهانی صنف ساعت را در ایران به وجود میاورد. از سوی دیگر این امر ممکن است باعث کاهش خرید از سوی مردم گردد اما ساعت در ایران به عنوان کالای سرمایه ای است و خرید و فروش آن به حالت دست دوم نیز رواج دارد بنابرین لزوم پرداخت مالیات توسط خریدار مورد نیاز است.

۴. قانون کالاهای لوکس 

در راستای سیاستهای گمرکی و همچنین جلوگیری از خروج ارز از کشور، در سال جاری ساعت مچی به عنوان یکی از ۷۷ کالای ممنوعه وارداتی در نظر گرفته شده است. همین امر باعث خالی شدن ویترین مغازه های ساعت فروشی گشته است. 

این قانون علاوه بر آسیب جدی به بازار تمام ۷۷ کالای ممنوعه وارده، اصلی ترین آسیب آن متوجه صنف ساعت است که دلیل اصلی آن عدم تولید داخلی است. در واقع تامین کننده اصلی ساعت ایر

 

ان کشورهای سوییس و ژاپن و در مواردی نیز چین هست که ممنوعیت واردات باعث آسیب گشته است.

با وجود این قوانین گمرکی، نیاز مبرم به متخصصان ساعت در مرزها برای جلوگیری از ورود ساعتهای جعلی از مرزها احساس میشود. این امر باعث جلوگیری از مصرف ساعتهای بی کیفیت در میان مشتریان این کالای پر طرفدار میگردد. 

هم اکنون با توجه به قانون کالاهای لوکس، مشکل تامین اجناس ساعت فروشی ها از دغدغه های اصلی این صنف است. مقدار بسیار قابل توجهی از ساعتهای سفارش شده وارد کنندگان ساعت هم اکنون در پشت مرزهای ایران مسدود گردیده و همین امر ویترین ساعت فروشی ها را خالی نگه داشته است که طبیعتا با توجه با سال نو میلادی و شمسی بازار ساعت با بحران جدی ای مواجه است. در سال جدید میلادی این قانون باعث محرومیت بازار ایران از جنس های به روز دنیا گشته است.

در پایان باید گفت قوانین گمرکی و مالیاتی نادرست در زمینه صنف ساعت در سال اخیر و همچنین سود پایین فروشندگان ساعت اقبال به سمت خرید و فروش ساعت و رونق صنف ساعت را از بین برده است. دولت با تنظیم قوانین جدید مالیاتی و خارج کردن ساعت از لیست کالاهای ممنوعه وارداتی و همچنین تامین تسهیلات برای فروشندگان و واردکنندگان ساعت میتواند مانع تعطیلی واحدهای صنفی تازه کار و حتی قدیمی ساعت شود. 

گردش مالی واردات ساعت مبلغ قابل توجهی میباشد که این امر در گسترش تجارت و تاثیر بر روی حجم تجارت خارجی ایران نیز بسیار موثر واقع میشود . هم چنین با توجه به سهولت هایی که اتحادیه ساعت ایجاد کرده است امکان اشتغال زایی آسان نیز از طریق این صنف با اصالت برای جویندگان کار نیز به راحتی فراهم است


منبع : 55 انلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم ديگر كمتر به پزشك و مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. آنها براي اينكه بتوانند هزينه‌هاي خود را كاهش دهند، گاهي خود دست‌به‌كار مي‌شوند و بدون مراجعه به پزشك براي خود آزمايش تجويز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجديد نسخه مي‌كنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر