نتیجه‌ای یافت نشد.

مشاهدات عینی جامعه شناس ایرانی از 15 ماه انتخابات آمریکا

شناسه خبر: 90197 سرویس: جهان پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵, ۲۰ : ۱۹ : ۰۰
مشاهدات عینی جامعه شناس ایرانی از 15 ماه انتخابات آمریکا
در پای یک خانه میخکوب شدم. مرد سفیدپوستی با حوالی سن چهل که برای رای دادن به دموکرات ها در انتخابات مقدماتی ثبت نام کرده بود، به صراحت گفت که نظرش عوض شده است و به ترامپ" رای می دهد.
۵۵آنلاین :

ویلی رابرتسون بازیگر سریال جنجالی داک داینستی(1)  در کنگره سراسری جمهوریخواهان(RNC) در تابستان با طعنه ای شدید به رسانه های آمریکایی گفت: "رسانه ها سال سختي داشته اند. خردکننده است که رسانه ها تا این حد در تحلیل بسیاری از مسائل اشتباه کنند. من یک تئوري دارم كه چرا رسانه ها درباره جریان ترامپ اشتباه کردند. چون آنها با آدم های معمولی مثل ما نمی جوشند." (2)

 نوشته کوتاه زیر تحلیل شگفتی انتخابات آمریکا نیست بلکه صرفا مشاهداتی محدود است که نویسنده در نقاط مختلف آمریکا در 15 ماه پیش از انتخابات داشته است. سخنرانی ویلی رابرتسون چهار ماه پیش از انتخابات, غافلگیری رسانه ها را به تصویر می کشد. اين نوشته کوتاه اما ميزان غفلت دانشمندان علوم اجتماعی و بعضی از چرخش های اجتماعی در آمریکا را از ورای مشاهدات میدانی اندک در ماه های قبل از انتخابات توصیف می کند. 

آگوست 2015- شیکاگو (ایالت ایلینوی): ترامپ صدرنشین تمام نظرسنجی ها در رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان است. یک پایگاه اجتماعی خشمگین و ناراضی در کنار ویژگی های منحصر بفرد ترامپ او را صدرنشین کرده است. همه او را شوخی می پندارند. جمع صدها جامعه شناس آمریکایی و غیرآمریکایی از نقاط مختلف دنیا در کنفرانس سالانه جامعه شناسان آمریکا (ASA) در شیکاگو جمع است. مساله ترامپ را با چندین نفر از نام های بزرگ از دانشگاه های بزرگ و متخصصین مختلف حوزه های عمدتا سیاسی در جامعه شناسی مطرح می کنم. کسی ترامپ را جدی نمی گیرد. پاسخ این است که "فعلا صدرنشین است و ما تا انتخابات 15 ماه فاصله داریم." 

سپتامبر2015- آیوا سیتی (ایالت آیوا): جمعی از اعضای ستاد انتخاباتی برنی سندرز رهسپار شهر آیوا می شوند تا به اصطلاح canvassing (تشویق مردم به شرکت در انتخابات از طریق مراجعه به منازل) كنند. به عنوان یک ناظر به این جمع پرشور اضافه شده ام تا اولین تجربه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و کارزارهای انتخاباتی را از نزدیک مشاهده کنم. دانشجویان بسیار جوان درب خانه ها را می کوبند تا ثبت نام کنندگان حزب دموکرات را قانع کنند به برنی سندرز – در مقابل هیلاری کلینتون- رای بدهند. در پای یک خانه میخکوب شدم. مرد سفیدپوستی با حوالی سن چهل که برای رای دادن به دموکرات ها در انتخابات مقدماتی ثبت نام کرده بود (یا قرار بود به دموکرات ها رای دهد. دقیق یادم نیست) به صراحت گفت  که نظرش عوض شده است و به "مستر ترامپ" رای خواهد داد. هنوز 14 ماه به انتخابات مانده است. در همین یک چرخش، نشانگان بسیاری درباره  جنبش ترامپ وجود داشت. 

ژانویه 2016- تعطیلات سال نو فرا رسیده است. گرم گفت و گو با یکی از نام دارترین متخصصین مسائل خاورمیانه در آمریکا هستم. از پیشتازی ترامپ در میان جمهوریخواهان می پرسم. شانس او را حوالي صفر می داند: "هیچ کس او را دوست ندارد." خیلی بی اعتنا از کنار نام او رد می شود. شگفت زده می شوم.

فوریه 2016 - اربانا (ایالت ایلینوی): منتظر رسیدن اتوبوس هستم. گرم گفت و گو با پسر جوان سفیدپوستی که دانشجوی مقطع کارشناسی است می شوم. فصل انتخابات داغ تر شده اما هنوز کاندیدای نهایی دو حزب مشخص نشده است. بحث انتخابات را پیش می کشم:

من: "در انتخابات مقدماتی به کدام کاندیدا رای دادی؟" 

دانشجو: "در مقدماتی به برنی سندرز رای دادم اما در انتخابات سراسری به ترامپ رای خواهم داد."

 من [باحیرت از این چرخش]: چرا؟

 دانشجو: "چون از هیلاری متنفرم!"

آگوست 2016- سیاتل (ایالت واشنگتن): یک سال گذشت و مجددا راهی گردهمایی سالانه جامعه شناسان شدم. این بار در نقطه ای به شدت لیبرال از این سرزمین بزرگ. سرخورده از پاسخ ها و گفت و گوهای سال گذشته امسال خیلی درگیر مساله انتخابات نشدم. فقط گپی کوتاه زدم با یکی از بزرگترین نام ها در حوزه جریان های سیاسی دست راستی در آمریکا که سال گذشته نیز با او صحبت کرده بودم. وقتی مجددا از احتمال ریاست جمهوری ترامپ پرسیدم، پاسخ کوتاه و قاطع بود: "هرگز." 

 

ويلی رابرتسون در تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ در ایالت اوکلاهما 

به جمهوری داک داینستی خوش آمدید
 


سپتامبر 2016- افینگهام (جنوب ایلینوی): با جمعی از دوستان راهي پارکی در جنوب ایلینوی شدیم تا شبی در کمپی اقامت کنیم. مسیر مرکز ایلینوی تا جنوب این ایالت یک ویژگی خاص دارد. بزرگترین صلیب دنیا در این منطقه واقع شده است. پیش از این بزرگترین صلیب در ایالت تگزاس بود اما بعد از حملات 11 سپتامبر صلیب بزرگتری در این ناحیه از غرب میانه ایالات متحده ساخته شد. اما ویژگی مسیر فقط این صلیب نبود. در عمده مسیر و در شهرهای کوچک و نواحی روستایی آنچه به چشم می آمد تبلیغات برای دونالد ترامپ بود. کمتر از دو ماه به انتخابات مانده بود.  

چه شد که آکادمیا در آمریکا یا حداقل بخش مهمی از دانشمندان علوم اجتماعی در آمریکا باوجود منابع و امکانات سرشار اینگونه غافلگیر شدند؟ پاسخ به این پرسش نوشته ای مفصل و جداگانه می طلبد. 

*دانشجوی دکترای جامعه شناسی در دانشگاه ایلینوی

 

[1]  Duck Dynasty نام يك سريال تلویزیونی دست راستی و جنجالي در آمریکا است. فيل رابرتسون بازیگر اصلی این سریال در رقابت های مقدماتی جمهوریخواهان از تد کروز حمایت کرد اما پسرش ویلی رابرتسون از همان ابتدا از دونالد ترامپ حمایت کرد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر