مسافرخانۀ پارسیان در کلکته

شناسه خبر: 136158 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷, ۱۳ : ۱۷ : ۰۰
سالها پیش در یک روز آفتابی چندین کشتی کوچک به کرانه‌های غربی هندوستان رسیدند در چشمان سرنشینان کشتیها ترس دیده می‌شد،ترس از نبود شناخت نسبت به جایی که به آن وارد شده‌اند و ترس از آینده‌ای ناروشن.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

سالها پیش در یک روز آفتابی چندین کشتی کوچک به کرانه‌های غربی هندوستان رسیدند در چشمان سرنشینان کشتیها ترس دیده می‌شد،ترس از نبود شناخت نسبت به جایی که به آن وارد شده‌اند و ترس از آینده‌ای ناروشن. هنگامی که کشتیها یکی یکی به کرانه‌های غربی هند رسیدند این ترس و نگرانی رفته رفته از نگاه مسافران نو رسیده ناپدید می‌شد. این مسافران از دنیایی دیگر می‌آمدند از کشوری که به دلیل هجوم دشمنان به آن و برای نگهداری از جان و باورشان مجبور به ترک آن شده بودند. از زرتشتیان صحبت می‌کنیم از ایرانیانی که به دلیل هجوم تازیان در سدۀ هفتم میلادی زادگاه و سرزمین نیاکان خود را ترک و به هندوستان مهاجرت کردند. مهاجرت پارسیان تنها در یک دورۀ زمانی روی نداده بلکه چندین بار در فاصله‌های زمانی گوناگون رخ داده است و نکتۀ جالب دیگر این که محدود به کرانه‌های غربی هند نشد و پارسیها درگذر زمان به شهرکلکته در شرق هند و البته دیگر شهرهای این کشور هم مهاجرت کردند. در این میان آتشکده‌ها بین پارسیان هندوستان نقشی محوری را بازی کرده‌اند و از آن جا که جایگاه‌هایی مذهبی و سپندینه بوده و هستند افراد جامعۀ کوچک پارسیان هند همواره تلاش کرده‌اند که خانه‌های محل زندگی خود و مسافرخانه‌ها را در نزدیکی آتشکده‌ها بسازند و آتشکده‌ها علاوه براین که جایگاهی برای انجام مراسم مذهبی این جامعۀ کوچک ولی بسیار تأثیرگذار بوده‌اند به جایگاهی برای گردهمایی و نزدیکی آنان به یک‌دگر هم تبدیل شده‌اند. یکی از نخستین پارسیانی که به کلکته آمد دادابای بهرامجی باناجی بود( Dadabhoy Behramji Banaji)، (Palsetia,2006) وی درسال1767م،از شهر سورت(Surat) در ایالت گجرات و برای تجارت با شرق آسیا به کلکته رسید(Madan,1990:63). حضور پارسیها درکلکته همزمان بود با تثبیت قدرت بریتانیا در هند و پس از آن برگزیدن شهرکلکته به عنوان پایتخت حکومت بریتانیا درهندوستان دراین میان شهرکلکته به عنوان قطبی تجاری بین هند،شرق آسیا و اروپا نقش خود را به خوبی بازی کرد. پارسیها هم با توجه به شم بالای اقتصادی به بخشی مهم از تجارت بین هند و چین تبدیل شدند. خانواده‌های پارسی مانند،کاما،وادیا،باناجی و...درگیرتجارت با چین شدند مشهورترین پارسی که با چین به تجارت پرداخت،جمشید جی جی بوی((Jamsetji Jejeebhoy بود،وی ناوگانی مخصوص به خود و پایگاه‌هایی در مومبای و کلکته داشت. با توجه به سفرهایی که پارسیها از شهرهای کمابیش دور هند به کلکته داشتند نیاز به جایگاه‌هایی برای استراحت و سکونت موقت حس می‌شد از این رو مسافرخانه‌هایی مخصوص جامعۀ پارسی ساخته شد یکی از این مسافرخانه‌ها،مانکجی رستم جی دارامشالا (Manackjee Rustomjee Dharamshala) نام دارد. ریشۀ نام دارامشالا را باید در زبان سانسکریت جستجو کرد در این زبان دارما(Dharma) به معنی مذهب است و شالا(Shala)به معنی پناهگاه و دارامشالا بیشتر پناهگاهی مذهبی یا جایگاهی برای استراحت زائران بوده است. مسافرخانۀ مانکجی رستم جی در سال1909میلادی توسط دوستان مانکجی و به یاد او که یکی از بزرگان زرتشتی در هند بوده ساخته شده است و درخیابان باو(Bow) کلکته قرار دارد و چنان که از لوحۀ نوشتاری درون مسافرخانه برمی‌آید ساختمان اصلی دارامشالا خراب شده و آنچه که امروزه دیده می‌شود به وسیلۀ اردشیر دینشاو وهوالوالا(Ardeshir Dinshaw Vehvalvala) معمار و مهندس پارسی درسال1936م،طراحی و اجرا شده است.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اگر در خرمشهر 5 تا آر پی جی داشتم سقوط نمیکرد

روایت سیدمحمد غرضی، استاندار وقت خوزستان از روزهای ابتدای جنگ:

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر