مرگبارترین مواجهه روسیه و آمریکا

شناسه خبر: 125732 چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶, ۰۴ : ۰۲ : ۰۰
مرگبارترین مواجهه روسیه و آمریکا
نیروهای آمریکایی در هفته گذشته طی درگیری در سوریه ۲۰۰ سرباز «روس» را کشتند. گفته می‌شود این مرگبارترین تصادم میان نیروهای آمریکایی و روسی از جنگ جهانی دوم به این سو بوده است. بلومبرگ در گزارشی به قلم «استفان کراوچنکو» و «هنری میر» در ۱۳ فوریه ۲۰۱۸ نوشت که «این ۲۰۰ نفر که بیشترشان روسی بودند و به نمایندگی از اسد می‌جنگیدند، اشتباها از سوی نیروهای آمریکایی و متحدانش در منطقه دیرالزور هدف گرفته و کشته شدند.» با این حال، ایالات‌متحده تعداد کشته‌ها را ۱۰۰ نفر و زخمی‌ها را بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر عنوان کرده است.
۵۵آنلاین :

گرچه بلومبرگ در بخشی از گزارش خود از «کشته شدن ۲۰۰ سرباز روس» و در بخشی دیگر «۲۰۰ مزدور که بخش زیادی از آنها روس بودند» سخن گفته است؛ اما چنین به‌نظر می‌رسد که تمام کشته‌ها لزوما سرباز روس نبودند، بلکه «تعداد زیادی» از آنها سربازان «روس» بودند.  بلومبرگ همچنین می‌نویسد این حمله نشان می‌دهد که نبرد داخلی در سوریه بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شود: «چیزی که که ابتدا یک سرکوب داخلی بود به تدریج به نبردی منطقه‌ای و جنگی نیابتی تبدیل شد که نیروهای بسیاری در آن دخیل هستند: از افراط‌گرایان اسلام‌گرا تا کردها و برخی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای.» ارتش روسیهمی‌گوید: آمریکا مسوولیت این حمله را پذیرفته است. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، «اوضاع را گیج‌کننده» خواند، اما جزئیات بیشتری ارائه نداد. کلنل توماس. اف. وال، سخنگوی ارتش آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مقام‌های ائتلاف در ارتباط منظم با همتایان روس – پیش، در طی و پس از- حمله بدون غرض آمریکا بودند. مقام‌های روسی نیروهای ائتلاف را مطمئن کردند که در مجاورت نیروهای ائتلاف درگیر نخواهند شد.» شاید یکی از علت‌هایی که باعث اعلام این خبر با تاخیر یک هفته‌ای شد این بود که نیروهای ائتلاف و روس در ارتباط منظم با هم بودند. از سوی دیگر، آمریکا مسوولیت «حمله ‌غیرمغرضانه» را پذیرفته است.   به گفته وال، این حمله در ۸ کیلومتری شرق منطقه غیرنظامی شده شرق فرات در ۷ فوریه رخ داد آن‌گاه که نیروهای دشمن شروع به آتش کردند و «تقریبا در قالب گردان پیاده با پشتیبانی تانک، توپخانه و سیستم‌های راکتی و موشکی» مبادرت به پیشروی کردند. به گفته این سخنگوی آمریکایی، هیچ تلفاتی در سوی نیروهای ائتلاف گزارش نشده و «آن دسته از نیروهای دشمن که عقب‌نشینی کردند مورد هدف قرار نگرفتند.» به نوشته گزارشگران بلومبرگ، دولت سوریه این حمله را «حمله‌ای بربرصفتانه» و «جنایت جنگی» توصیف کرد. میزان تلفات نیروهای روس پنج برابر بیش از تلفات آنها از بدو ورود به جنگ سوریه در سال ۲۰۱۵ است.

یکی از نیروهای طرفدار روسیه به شرط پنهان ماندن هویتش در تماسی تلفنی به بلومبرگ گفت که تلفات «درحال افزایش است» و «زخمی‌ها هنوز در بیمارستان‌های نظامی مسکو و پترزبورگ درحال مداوا هستند.»  الکساندر یونوف، رئیس سازمانی که مورد حمایت مالی کرملین است و ارتباطاتی با نیروهایی دارد که به طرفداری از اسد می‌جنگند، می‌گوید بسیاری از سربازان روس که کشته یا زخمی شدند کهنه‌سربازان جنگ اوکراین بودند. با این حال، آمار دقیقی از تعداد نیروهای زخمی یا کشته شده روسی اعلام نشده است. احتمال دارد «مزدورانی» که بلومبرگ از آنها نام می‌برد، ‌نیروهای سوری باشند که در عرصه داخلی سوریه در جبهه روسیه قرار گرفته و مورد حمایت مسکو هستند. گزارش رسانه‌های محلی می‌گوید که نیروهای «واگنر»- سازمانی در سایه که اغلب از آن تحت عنوان واکنشی روسی به شرکت بلک‌واتر آمریکایی یاد می‌شود- از سوی اسد یا متحدانش برای حفاظت از تاسیسات انرژی سوریه در ازای امتیازات نفتی به خدمت گرفته شده‌اند. نیوری بارمین، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در شورای امور بین‌المللی در مسکو می‌گوید: «اکنون پالایشگاهی در دیرالزور است که قبلا به دست داعش افتاده بود؛ اما اکنون در کنترل نیروهای اسد است و نقش مهمی در تامین مالی اسد و بازسازی سوریه دارد.» با این حال، برخی مقام‌ها و دیپلمات‌های روسی از این با عنوان «رسوایی بزرگ» برای آمریکا یاد کرده‌اند؛ زیرا ایالات‌متحده با استفاده از «حضور غیرقانونی» خود در سوریه به‌دنبال دستاویزی برای «دستیابی به منافع اقتصادی» است و مبارزه با تروریست‌ها در مراحل آخر است. «ولادیمیر فرولوف»، دیپلمات سابق روس می‌گوید که این تصادم مرگبار اولین «تبادل مسلحانه میان دو قدرت از زمان جنگ ویتنام به این سو است.»

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زندگی عادی، حق مسلم ماست

زندگی عادی نه با عزت در تضاد است و نه با منافع ملی و مگر این همه انسان که در کشورهای مختلف جهان، زندگی عادی دارند و بدون استرس های ملی زندگی می کنند، عزت ندارند و به فکر منافع شان نیستند؟!

تلاقي:برخورد نسل ها

اينكه كشور در شرايطي به سر ميبرد كه عملا در داخل،عنصرهاي تقويت كننده ي جامعه،يعني جوانان،چنان در سرخوردگي به سر ميبرند كه ديگر نبايد انتظار داشت شعار و آرمان گرايي،عامل تحرك پذيري و حضور هميشگي آنان در صحنه هاي سياسي و اجتماعي باشد،بايداين نكته را به ما بفهماند كه ما با نسل هايي مواجه هستيم كه هيچ دغدغه اي جز تامين خواسته هاي زندگي روزمره خود ندارند.حق هم دارند!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: محل سقوط بوئینگ ۷۳۷ کوبا

تصاویر مردم محلی از محل سقوط بوئینگ ٧٣٧ كوبا در اطراف فرودگاه خوزه مارتی هاوانا

ویدیو: آب شرب در منطقه دشتیاری چابهار

آب شرب در منطقه دشتیاری چابهار از ویدئوهای پربازدید روزهای اخیر در شبکه های مجازی

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان