مرمت هزار رشته قنات در خراسان رضوی آغاز شد

شناسه خبر: 135797 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷, ۲۸ : ۲۳ : ۰۰
مرمت هزار رشته قنات در خراسان رضوی آغاز شد
تنش های مختلف از جمله خشکسالی موجب افزایش خرابی قنات ها می شود در این راستا پارسال نیز 750 رشته قنات در خراسان رضوی مرمت، احیا و بازسازی شد.
۵۵آنلاین :

«محمدابراهیم بهبودی» مدیر امور آب، خاک و فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مرمت هر یک کیلومتر قنات نیازمند 250 میلیون تومان اعتبار است. شش هزار و 800 رشته قنات با مجموع طول 13 هزار کیلومتر در خراسان رضوی وجود دارد که این آمار معادل 16.5 درصد کل قنات های موجود در ایران است. مجموع حجم آب قابل استحصال قنات ها در این استان 1.2 میلیارد مترمکعب است .

وی گفت: کاهش سطح آب های زیرزمینی، تداوم پدیده خشکسالی ناشی از تغییرات اقلیم، حفر چاه در حریم قنات ها و سیاست نادرست حفاری چاه به جای قنات موجب کاهش آبدهی قنات ها شده است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اگر در خرمشهر 5 تا آر پی جی داشتم سقوط نمیکرد

روایت سیدمحمد غرضی، استاندار وقت خوزستان از روزهای ابتدای جنگ:

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر