مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد

شناسه خبر: 130607 سرویس: اجتماعی ، فرهنگ و هنر پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۶ : ۰۰
مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد
مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی «مرقعات سن پترزبورگ» طی مراسمی که در روسیه برگزار شد در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.
۵۵آنلاین :

 در مراسم اعطای لوح ثبت مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی که در سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد، رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور، میخائیل پطروفسکی رئیس موزه ارمیتاژ و ایرینا فئودروا رئیس انستیتو نسخ خطی شرقی آکادمی علوم روسیه در سن پترزبورگ، حضور داشتند.

در این مراسم که با حضور ایران شناسان و متخصصان آثار هنری و نسخ خطی در محل سالن سبز انستیتو نسخ خطی شرقی برگزار شد، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور با یادآوری اینکه تاکنون 13 اثر در حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است، گفت: مرقعات سن پترزبورگ نخستین اثر اسلامی – ایرانی هستند.
به گزارش ایرنا، مجموعه «مرقعات سنت پترزبورگ» مجموعۀ منحصر به فردی شامل 94 اثر مینیاتور از مکاتب مغول و اصفهان و نمونه هایی از خوش نویسی ایرانی مربوط به دوران صفویه است.
اهمیت این مجموعه در آن است که کاملا در شکل اولیه حفظ شده و در جهان تنها دو مجموعه مشابه وجود دارد که از نظر حجم و اهمیت قابل قیاس با این مجموعه است.
مجموعه 'مرقع سنت پترزبورگ' در سال 1908 میلادی (1287 خورشیدی) در تهران از کتابخانه سلطنتی ایران برای نیکلای دوم روسیه خریداری شد.
بخشی از این مجموعه مرقعات ثبت شده در حافظه جهانی، آثار خوش نویسی میرعماد قزوینی از مشهور ترین خوش نویسان ایران است.
گفتنی در حاشیه این مراسم رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در دیدارهای جداگانه با رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس موزه ارمیتاژ، خواستار ثبت جهانی فرش ایرانی «پازریک» که قدیمی ترین فرش موجود در جهان با قدمتی بیش از 3 هزار سال است، شد.


منبع : ايرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در این سراب چه جویی؟

سروده ای جدید از افشین اعلا در مورد مسایل روز ایران

١٥٠ فروشگاه توبیخ شده تعزیرات را پیدا نکردیم!

گزارش میدانی از مراکز بزرگ خرید در تهران که با ترفندهای عجیب لباس مارک می‌فروشند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: سایه مرگبار "مالچ پاشی" بر طبیعت خوزستان

در حالی که متخصصان و کارشناسان بارها کانون ریزگردها را قسمت های خشک شده تالاب های جنوب کشور، به ویژه هورالعظیم و راه مهار آن را پاشیدن ریگ دانسته اند، دست دولت و پیمانکاران "مالچ پاش" بر پوشاندن شنزارها و ماسه زارهای خوزستان با گرد مرگ اصرار دارند.

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر