مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد

شناسه خبر: 130607 سرویس: اجتماعی ، فرهنگ و هنر پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۶ : ۰۰
مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد
مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی «مرقعات سن پترزبورگ» طی مراسمی که در روسیه برگزار شد در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.
۵۵آنلاین :

 در مراسم اعطای لوح ثبت مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی که در سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد، رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور، میخائیل پطروفسکی رئیس موزه ارمیتاژ و ایرینا فئودروا رئیس انستیتو نسخ خطی شرقی آکادمی علوم روسیه در سن پترزبورگ، حضور داشتند.

در این مراسم که با حضور ایران شناسان و متخصصان آثار هنری و نسخ خطی در محل سالن سبز انستیتو نسخ خطی شرقی برگزار شد، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور با یادآوری اینکه تاکنون 13 اثر در حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است، گفت: مرقعات سن پترزبورگ نخستین اثر اسلامی – ایرانی هستند.
به گزارش ایرنا، مجموعه «مرقعات سنت پترزبورگ» مجموعۀ منحصر به فردی شامل 94 اثر مینیاتور از مکاتب مغول و اصفهان و نمونه هایی از خوش نویسی ایرانی مربوط به دوران صفویه است.
اهمیت این مجموعه در آن است که کاملا در شکل اولیه حفظ شده و در جهان تنها دو مجموعه مشابه وجود دارد که از نظر حجم و اهمیت قابل قیاس با این مجموعه است.
مجموعه 'مرقع سنت پترزبورگ' در سال 1908 میلادی (1287 خورشیدی) در تهران از کتابخانه سلطنتی ایران برای نیکلای دوم روسیه خریداری شد.
بخشی از این مجموعه مرقعات ثبت شده در حافظه جهانی، آثار خوش نویسی میرعماد قزوینی از مشهور ترین خوش نویسان ایران است.
گفتنی در حاشیه این مراسم رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در دیدارهای جداگانه با رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس موزه ارمیتاژ، خواستار ثبت جهانی فرش ایرانی «پازریک» که قدیمی ترین فرش موجود در جهان با قدمتی بیش از 3 هزار سال است، شد.


منبع : ايرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.

جایگاه ایران در رقابت‌پذیری

«مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین گزارش «رقابت‌پذیری» خود را برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر