مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد

شناسه خبر: 130607 سرویس: اجتماعی ، فرهنگ و هنر پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۶ : ۰۰
مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد
مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی «مرقعات سن پترزبورگ» طی مراسمی که در روسیه برگزار شد در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.
۵۵آنلاین :

 در مراسم اعطای لوح ثبت مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی که در سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد، رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور، میخائیل پطروفسکی رئیس موزه ارمیتاژ و ایرینا فئودروا رئیس انستیتو نسخ خطی شرقی آکادمی علوم روسیه در سن پترزبورگ، حضور داشتند.

در این مراسم که با حضور ایران شناسان و متخصصان آثار هنری و نسخ خطی در محل سالن سبز انستیتو نسخ خطی شرقی برگزار شد، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور با یادآوری اینکه تاکنون 13 اثر در حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است، گفت: مرقعات سن پترزبورگ نخستین اثر اسلامی – ایرانی هستند.
به گزارش ایرنا، مجموعه «مرقعات سنت پترزبورگ» مجموعۀ منحصر به فردی شامل 94 اثر مینیاتور از مکاتب مغول و اصفهان و نمونه هایی از خوش نویسی ایرانی مربوط به دوران صفویه است.
اهمیت این مجموعه در آن است که کاملا در شکل اولیه حفظ شده و در جهان تنها دو مجموعه مشابه وجود دارد که از نظر حجم و اهمیت قابل قیاس با این مجموعه است.
مجموعه 'مرقع سنت پترزبورگ' در سال 1908 میلادی (1287 خورشیدی) در تهران از کتابخانه سلطنتی ایران برای نیکلای دوم روسیه خریداری شد.
بخشی از این مجموعه مرقعات ثبت شده در حافظه جهانی، آثار خوش نویسی میرعماد قزوینی از مشهور ترین خوش نویسان ایران است.
گفتنی در حاشیه این مراسم رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در دیدارهای جداگانه با رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس موزه ارمیتاژ، خواستار ثبت جهانی فرش ایرانی «پازریک» که قدیمی ترین فرش موجود در جهان با قدمتی بیش از 3 هزار سال است، شد.


منبع : ايرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از يوز تا سروش

يادتان هست چقدر براى موتور جستجوى ملى هزينه شد و الان هيچكس حتى يادش نيست

من، سعدی آخرالزمانم

ابن بطوطه طنجه ای(مراکش) که هم عصر سعدی بوده است وقتی در چین، مهمان امیری می شود، از دهان خنیاگران چینی بزم او این شعر سعدی را می شنود: تا دل به مهرت دادم در بحر فکر افتادم چون در نماز استادم گویی به محراب اندری!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان