مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد

شناسه خبر: 130607 سرویس: اجتماعی ، فرهنگ و هنر پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۶ : ۰۰
مرقعات ایرانی سن پترزبورگ ثبت جهانی شد
مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی «مرقعات سن پترزبورگ» طی مراسمی که در روسیه برگزار شد در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.
۵۵آنلاین :

 در مراسم اعطای لوح ثبت مجموعه خوش نویسی و مینیاتور ایرانی که در سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه برگزار شد، رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور، میخائیل پطروفسکی رئیس موزه ارمیتاژ و ایرینا فئودروا رئیس انستیتو نسخ خطی شرقی آکادمی علوم روسیه در سن پترزبورگ، حضور داشتند.

در این مراسم که با حضور ایران شناسان و متخصصان آثار هنری و نسخ خطی در محل سالن سبز انستیتو نسخ خطی شرقی برگزار شد، آندری آرتیزوف رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس آژانس فدرال آرشیو این کشور با یادآوری اینکه تاکنون 13 اثر در حافظه جهانی یونسکو ثبت شده است، گفت: مرقعات سن پترزبورگ نخستین اثر اسلامی – ایرانی هستند.
به گزارش ایرنا، مجموعه «مرقعات سنت پترزبورگ» مجموعۀ منحصر به فردی شامل 94 اثر مینیاتور از مکاتب مغول و اصفهان و نمونه هایی از خوش نویسی ایرانی مربوط به دوران صفویه است.
اهمیت این مجموعه در آن است که کاملا در شکل اولیه حفظ شده و در جهان تنها دو مجموعه مشابه وجود دارد که از نظر حجم و اهمیت قابل قیاس با این مجموعه است.
مجموعه 'مرقع سنت پترزبورگ' در سال 1908 میلادی (1287 خورشیدی) در تهران از کتابخانه سلطنتی ایران برای نیکلای دوم روسیه خریداری شد.
بخشی از این مجموعه مرقعات ثبت شده در حافظه جهانی، آثار خوش نویسی میرعماد قزوینی از مشهور ترین خوش نویسان ایران است.
گفتنی در حاشیه این مراسم رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در دیدارهای جداگانه با رئیس کمیته برنامه حافظه جهانی یونسکو در روسیه و رئیس موزه ارمیتاژ، خواستار ثبت جهانی فرش ایرانی «پازریک» که قدیمی ترین فرش موجود در جهان با قدمتی بیش از 3 هزار سال است، شد.


منبع : ايرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر