مديريت فضاهاي مشترك

شناسه خبر: 122611 سرویس: سیاست جمعه ۲۲ دي ۱۳۹۶, ۳۶ : ۱۳ : ۰۰
مديريت فضاهاي مشترك
در لندن، مكاني به نام هايد پارك وجود دارد و هايد پارك فقط براي اعتراض نيست بلكه هر كاري كه در فضاي عمومي ممنوع است، در هايدپارك آزاد است.
۵۵آنلاین :
در لندن، مكاني به نام هايد پارك وجود دارد و هايد پارك فقط براي اعتراض نيست بلكه هر كاري كه در فضاي عمومي ممنوع است، در هايدپارك آزاد است. 
 
◽️مثلا شما اگر خارج از هايدپارك به ملكه توهين كنيد، زنداني مي‌شويد اما در هايدپارك آزاد هستيد به ملكه توهين كنيد. سال‌ها غربي‌ها پز مي‌دادند كه آزاد هستند حتي در هايد پارك به ملكه فحش بدهند.
 
◽️اما من هميشه مي‌گفتم اتفاقا اين حكايت از فقدان آزادي در انگليس دارد چون در كل جزيره بريتانيا، شما فقط در محوطه كوچكي به نام هايدپارك آزادي داريد و آزادي در اين محوطه قاب شده است. 
 
◽️اما اختصاص اين محل، به اين دليل بود كه هم بتوانند خواست و افكار عمومي را نسبت به برخورداري از آزادي راضي كنند و هم، هر گونه حركتي در اين محوطه قابل كنترل باشد. 
 
◽️در ايران هم افرادي پيشنهاد داده‌اند كه فضايي براي بيان آزادانه اعتراضات اختصاص داده شود. فضايي براي بيان آزادانه اعتراضات و نه براي انجام آزادانه هر كاري، يعني در اين فضا، افراد نمي‌توانند عريان شوند. 
 
◽️پس فضايي كه براي بيان اعتراضات اختصاص داده شده، باز هم فضاي كنترل شده‌اي خواهد بود و به بهانه درگيري، همان اتفاقاتي كه در ساير نقاط كشور رخ داده، در اين فضا هم اتفاق مي‌افتد.
 
◽️ يعني همان اغتشاشگراني كه در شهرها دست به تخريب اموال عمومي زدند، در اين مكان هم خشونت ايجاد مي‌كنند و بهانه‌اي مي‌شود كه پليس دخالت كند و باز هم، آن فضاي آزاد از بين برود و اينجاست كه متوجه مي‌شويم در هايد پارك آزادي مطلق گذاشته‌اند براي اينكه بهانه‌اي براي برخورد وجود نداشته باشد. اما در ايران اختصاص چنين فضاهايي موفق نخواهد بود و حتما در اين فضاها با خشونت مواجه مي‌شويم.  ...
 
◽️مصداق آن هم استاديوم‌هاي ورزشي ما است كه مي‌بينيد فضاي آنها در اين حد نامناسب است كه ورود خانم‌ها به اين فضاها ممنوع شده است.
 
◽️انسان‌ها داراي دو گونه احساس از حريم هستند؛ حريم اختصاصي و حريم مشترك. حريم اختصاصي به انسان احساس امنيت مي‌دهد و حريم مشترك به انسان احساس دوستي و يگانگي مي‌دهد.
 
◽️ما در جامعه مدني‌مان نتوانستيم حريم مشترك براي نهادهاي مدني و كنشگران اجتماعي‌مان ايجاد كنيم. تمام فضاها، چه مجازي و چه واقعي و چه فيزيكي و چه معنوي، فضاي اختصاصي قلمداد شده و به همين دليل، وقتي فرد ديگري و انديشه ديگري ورود مي‌كند ما احساس ناامني پيدا مي‌كنيم و به خشونت دست مي‌زنيم. 
 
◽️اما اگر بتوانيم در فضاي مجازي، حريم مشترك را جايگزين حريم اختصاصي كنيم، افراد از هتاكي كلامي هم دست برمي‌دارند. ما ٢٠ سال قبل اين حجم خشونت در رفتارهاي مردم نمي‌ديديم. البته به هيچ‌وجه نمي‌خواهم بگويم مردم قديم عاقل‌تر بودند و مدرنيته آدم‌ها را دچار اين خشونت كرده. 
 
◽️برخي افراد بهانه مي‌آورند كه هر چه مدرن‌تر مي‌شويم باهوش‌تر و كم‌شعور‌تر مي‌شويم. به اين معنا كه من و شما نسبت به پدر بزرگ و مادر بزرگ‌مان خيلي باهوش‌تريم ولي نسبت به آنها شعورمان كمتر است و به اين دليل در جامعه امروز شاهد خشونت هستيم در حالي كه در گذشته شاهد نبوديم. 
 
◽️اعتقاد من برخلاف تفكر اين افراد، اين است كه در حريم اختصاصي احساس امنيت‌مان تامين مي‌شود و در حريم مشترك احساس صميميت‌مان تامين مي‌شود ولي با اختصاص چنين فضاهايي با توجه به اينكه هنوز توانايي مديريت فضاهاي مشترك را پيدا نكرديم و فقط ياد گرفتيم در فضاهاي اختصاصي عمل كنيم قطعا خشونت بروز خواهد كرد.

منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

امید نا امید

پس از ورود همه جانبه لیست امید به شورای شهر تهران . امیدی در دل مردم تهران برای جبران مشکلات مدیریت  12 ساله اصولگرایان پرهزینه و کم فایده در شهر تهران مطرح شد

چرا فعالان اقتصادی از فضای کسب و کار ناراضی هستند؟

داشتن درک درستی از فضای کسب و کار می¬تواند زمینه راه اندازی و دستیابی به موفقیت را در هر کسب و کاری هموار کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: رونمای از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو

کمپانی بزرگ جنرال موتورز در حالی از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو رونمایی کرد که تنها چند روز دیگر نمایشگاه بزرگ اتومبیل امریکا افتتاح می شود. جنرال موتورز در تلاش است تا در بازار عرضه پیکاپ های با کیفیت ؛ با افزایش امکانات و کاهش وزن خودرو گامی موثر در تامین رضایت مشتریانش بردارد.

ویدئو:نقاشی کردن دریچه های فاضلاب در ژاپن

شرکت کارفرمای فاضلاب ژاپن در اقدامی جالب و به منظور تغییر تصویر ذهنی مردم از دریچه های زمینی فاضلاب اقدام به نقاشی طرح های مختلفی روی این دریچه ها نموده است و البته از طرح محبوب Hello Kitty هم غافل نمانده است!

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان