محفل همنشینی پیشکسوتان ترجمه در نشر ثالث

شناسه خبر: 119083 سرویس: کتاب و شهر کتاب جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶, ۰۴ : ۱۴ : ۰۰
محفل همنشینی پیشکسوتان ترجمه در نشر ثالث
سلسله نشست های معرفی و نقد کتاب ترجمه، توسط مؤسسه نشانه با همکاری نشر نگاه ونشر ثالث در محل کتابفروشی نشر ثالث و با حضور پیشکسوتان عرصه ترجمه و صاحب نظرانی همچون احمد پوری، اسدالله امرایی و دکتر مرتضی مجدفر، دکتر حسن ریاضی، سعید موغانلی و رضوان ابوترابی آغاز به کار کرد.
۵۵آنلاین :
در نخستین جلسه از این نشست ها که با اجرای هادی نجفی برگزار شد، کتاب «ایشیق» که شامل‌ گزیده‌ اشعار علیرضا اوختای، شاعر معاصر ترک‌زبان ایرانی، است و توسط صالح سجادی ترجمه شده، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. نقد این کتاب با خوانش اشعاری از اوختای و بیوگرافی وی آغاز شد.
ابتدا احمد پوری، از پیشکسوتان حوزه ترجمه شعر، به بیان دیدگاه های خود درباره علیرضا اوختای و شعر انقلابی وی پرداخت و با آرزوی تداوم این نشستها خرسندی خود را از این کار اعلام نمود.
سپس اسدالله امرایی، مترجم عالی رتبه ی کشورمان، با خوانش شعری ترکی و یادی از علیرضا اوختای، دیدار و گفتگو با هم پیشگان خود را ارج نهاد.
دیگر سخنرانان جلسه همچون سعید موغانلی، دکتر مرتضی مجدفر و دکتر حسن ریاضی نیز هر یک ضمن توضیح بخش هایی ناگفته از زندگی علیرضا اوختای و سیر مبارزاتی و ادبی وی، به اهمیت ترجمه گزیده اشعار این شاعر ترک زبان توسط صالح سجادی که در قالب کتابی با عنوان «ایشیق» از سوی انتشارات نگاه منتشر شده، پرداختند.
    
*کمتر نهادی بر «ترجمه شعر» نظارت دارد
در پایان روژین نظری، مترجم ادبی و مدیر مؤسسه «نشانه»، هدف اصلی این مؤسسه را معرفی آثار برتر در زمینه ترجمه و تلاش برای ارزیابی این آثار توسط متخصصان و پیشکسوتان عرصه ترجمه اعلام کرد.
نظری خاطرنشان کرد: متأسفانه کمتر نهاد و حتی جلسه ای وجود دارد که بر جریان ترجمه، به ویژه «ترجمه شعر» نظارت داشته باشد. 
وی با یادآور شدن این نکته که «مترجمان روزگار ما ارتباط منسجمی با یکدیگر ندارند»، یکی از اهداف برگزاری این جلسات را برقراری ارتباط میان مترجمان کشور و همچنین تبادل فرهنگ با جوامع دیگر دانست.
آیدین روشن، اصغر علی کرمی، رضا شالبافان، الهام عسگری و ایلیاد موسوی نیز از جمله مترجمان و شاعرانی بودند که در این نشست نمونه هایی از آثار ترجمه خود را قرائت کردند.

منبع : ایران آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

غار سهولان مهاباد پیشنهادی برای گردشگران نوروزی

کشور ایران جاذبه‌های ناشناخته یا کمتر شناخته شدۀ بسیاری دارد. یکی از این جاذبه‌ها غار آبی سهولان در42کیلومتری مهاباد درجادۀ مهاباد به بوکان در استان آذربایجان غربی است.

چگونه در تعطیلات ورزش کنیم

غالبا افراد در تعطیلات زمان کافی برای ورزش کردن ندارند و به دنبال راه‌هایی برای این که بتوانند در کوتاه مدت با کیفیت بالا ورزش کنند، هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تبریک متفاوت نوروز توسط سفیر آلمان در ایران

اقدام جالب سفیر آلمان در تهران؛ تبریک نوروز به زبان فارسی با خواندن شعری از حافظ، کنار سفره هفت سین

ویدیو: نخستین خودروی هوشمند تجاری سازی شده

شرکتی هلندی نخستین خودرو پرنده در جهان را با موفقیت آزمایش کرد. این خودرو سال آینده تحویل مشتریان می شود.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان