محفل همنشینی پیشکسوتان ترجمه در نشر ثالث

شناسه خبر: 119083 سرویس: کتاب و شهر کتاب جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶, ۰۴ : ۱۴ : ۰۰
محفل همنشینی پیشکسوتان ترجمه در نشر ثالث
سلسله نشست های معرفی و نقد کتاب ترجمه، توسط مؤسسه نشانه با همکاری نشر نگاه ونشر ثالث در محل کتابفروشی نشر ثالث و با حضور پیشکسوتان عرصه ترجمه و صاحب نظرانی همچون احمد پوری، اسدالله امرایی و دکتر مرتضی مجدفر، دکتر حسن ریاضی، سعید موغانلی و رضوان ابوترابی آغاز به کار کرد.
۵۵آنلاین :
در نخستین جلسه از این نشست ها که با اجرای هادی نجفی برگزار شد، کتاب «ایشیق» که شامل‌ گزیده‌ اشعار علیرضا اوختای، شاعر معاصر ترک‌زبان ایرانی، است و توسط صالح سجادی ترجمه شده، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. نقد این کتاب با خوانش اشعاری از اوختای و بیوگرافی وی آغاز شد.
ابتدا احمد پوری، از پیشکسوتان حوزه ترجمه شعر، به بیان دیدگاه های خود درباره علیرضا اوختای و شعر انقلابی وی پرداخت و با آرزوی تداوم این نشستها خرسندی خود را از این کار اعلام نمود.
سپس اسدالله امرایی، مترجم عالی رتبه ی کشورمان، با خوانش شعری ترکی و یادی از علیرضا اوختای، دیدار و گفتگو با هم پیشگان خود را ارج نهاد.
دیگر سخنرانان جلسه همچون سعید موغانلی، دکتر مرتضی مجدفر و دکتر حسن ریاضی نیز هر یک ضمن توضیح بخش هایی ناگفته از زندگی علیرضا اوختای و سیر مبارزاتی و ادبی وی، به اهمیت ترجمه گزیده اشعار این شاعر ترک زبان توسط صالح سجادی که در قالب کتابی با عنوان «ایشیق» از سوی انتشارات نگاه منتشر شده، پرداختند.
    
*کمتر نهادی بر «ترجمه شعر» نظارت دارد
در پایان روژین نظری، مترجم ادبی و مدیر مؤسسه «نشانه»، هدف اصلی این مؤسسه را معرفی آثار برتر در زمینه ترجمه و تلاش برای ارزیابی این آثار توسط متخصصان و پیشکسوتان عرصه ترجمه اعلام کرد.
نظری خاطرنشان کرد: متأسفانه کمتر نهاد و حتی جلسه ای وجود دارد که بر جریان ترجمه، به ویژه «ترجمه شعر» نظارت داشته باشد. 
وی با یادآور شدن این نکته که «مترجمان روزگار ما ارتباط منسجمی با یکدیگر ندارند»، یکی از اهداف برگزاری این جلسات را برقراری ارتباط میان مترجمان کشور و همچنین تبادل فرهنگ با جوامع دیگر دانست.
آیدین روشن، اصغر علی کرمی، رضا شالبافان، الهام عسگری و ایلیاد موسوی نیز از جمله مترجمان و شاعرانی بودند که در این نشست نمونه هایی از آثار ترجمه خود را قرائت کردند.

منبع : ایران آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

جادوی ثروتمندان فروتن

پوپولیسم آشفته‌‌بازار سیاسی خطرناکی است که کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را به تساوی درمی‌نوردد. در اروپا، آمریکا، هند و بسیاری کشورهای دیگر صندوق‌های رای به گروه‌های راست افراطی لبخند می‌زنند.

اثر ویرانگر حقوق نجومی

دستمزدهای بالای دولتی با اعتراض صندوق بین‌المللی پول همراه شد. در این گزارش تحلیلی دو دسته از کشورها در منطقه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته‌اند که با شکاف مثبت و منفی دستمزدها در دو بخش دولتی و خصوصی روبه‌رو هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: رونمای از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو

کمپانی بزرگ جنرال موتورز در حالی از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو رونمایی کرد که تنها چند روز دیگر نمایشگاه بزرگ اتومبیل امریکا افتتاح می شود. جنرال موتورز در تلاش است تا در بازار عرضه پیکاپ های با کیفیت ؛ با افزایش امکانات و کاهش وزن خودرو گامی موثر در تامین رضایت مشتریانش بردارد.

ویدئو:نقاشی کردن دریچه های فاضلاب در ژاپن

شرکت کارفرمای فاضلاب ژاپن در اقدامی جالب و به منظور تغییر تصویر ذهنی مردم از دریچه های زمینی فاضلاب اقدام به نقاشی طرح های مختلفی روی این دریچه ها نموده است و البته از طرح محبوب Hello Kitty هم غافل نمانده است!

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان