محفل همنشینی پیشکسوتان ترجمه در نشر ثالث

شناسه خبر: 119083 سرویس: کتاب و شهر کتاب جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶, ۰۴ : ۱۴ : ۰۰
محفل همنشینی پیشکسوتان ترجمه در نشر ثالث
سلسله نشست های معرفی و نقد کتاب ترجمه، توسط مؤسسه نشانه با همکاری نشر نگاه ونشر ثالث در محل کتابفروشی نشر ثالث و با حضور پیشکسوتان عرصه ترجمه و صاحب نظرانی همچون احمد پوری، اسدالله امرایی و دکتر مرتضی مجدفر، دکتر حسن ریاضی، سعید موغانلی و رضوان ابوترابی آغاز به کار کرد.
۵۵آنلاین :
در نخستین جلسه از این نشست ها که با اجرای هادی نجفی برگزار شد، کتاب «ایشیق» که شامل‌ گزیده‌ اشعار علیرضا اوختای، شاعر معاصر ترک‌زبان ایرانی، است و توسط صالح سجادی ترجمه شده، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. نقد این کتاب با خوانش اشعاری از اوختای و بیوگرافی وی آغاز شد.
ابتدا احمد پوری، از پیشکسوتان حوزه ترجمه شعر، به بیان دیدگاه های خود درباره علیرضا اوختای و شعر انقلابی وی پرداخت و با آرزوی تداوم این نشستها خرسندی خود را از این کار اعلام نمود.
سپس اسدالله امرایی، مترجم عالی رتبه ی کشورمان، با خوانش شعری ترکی و یادی از علیرضا اوختای، دیدار و گفتگو با هم پیشگان خود را ارج نهاد.
دیگر سخنرانان جلسه همچون سعید موغانلی، دکتر مرتضی مجدفر و دکتر حسن ریاضی نیز هر یک ضمن توضیح بخش هایی ناگفته از زندگی علیرضا اوختای و سیر مبارزاتی و ادبی وی، به اهمیت ترجمه گزیده اشعار این شاعر ترک زبان توسط صالح سجادی که در قالب کتابی با عنوان «ایشیق» از سوی انتشارات نگاه منتشر شده، پرداختند.
    
*کمتر نهادی بر «ترجمه شعر» نظارت دارد
در پایان روژین نظری، مترجم ادبی و مدیر مؤسسه «نشانه»، هدف اصلی این مؤسسه را معرفی آثار برتر در زمینه ترجمه و تلاش برای ارزیابی این آثار توسط متخصصان و پیشکسوتان عرصه ترجمه اعلام کرد.
نظری خاطرنشان کرد: متأسفانه کمتر نهاد و حتی جلسه ای وجود دارد که بر جریان ترجمه، به ویژه «ترجمه شعر» نظارت داشته باشد. 
وی با یادآور شدن این نکته که «مترجمان روزگار ما ارتباط منسجمی با یکدیگر ندارند»، یکی از اهداف برگزاری این جلسات را برقراری ارتباط میان مترجمان کشور و همچنین تبادل فرهنگ با جوامع دیگر دانست.
آیدین روشن، اصغر علی کرمی، رضا شالبافان، الهام عسگری و ایلیاد موسوی نیز از جمله مترجمان و شاعرانی بودند که در این نشست نمونه هایی از آثار ترجمه خود را قرائت کردند.

منبع : ایران آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر