نتیجه‌ای یافت نشد.

متن کامل قانون جدید چک ۱۳۹۷ را بخوانید

شناسه خبر: 151945 سرویس: اقتصادی ، گوناگون دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷, ۱۸ : ۲۳ : ۰۰
متن کامل قانون جدید چک ۱۳۹۷ را بخوانید
۵۸ درصد چک‌های برگشتی، متعلق به تهرانی‌ها است
۵۵آنلاین :

 

چک، معصل اقتصاد ایران است. سال به سال بر شمار چک های برگشتی افزوده می شود و این معضل همه گیر در اقتصاد، امروزه  چک را به یک کالای تقریبا کم ارزش در بازار تبدیل کرده است. شمار زندانیان چک و کسب و کارهایی که به خاطر  چک و نزول پول متلاشی شده است هم رقم های سرسام آوری را نوید می دهد.

بنابر اطلاعات به‌دست‌آمده از سامانه پردازش الکترونیک چک(چکاوک) در سال ۱۳۹۵، از مجموع ۱۲۴ میلیون چک ثبت‌ شده در این سامانه، هفده میلیون چک برگشت‌ خورده است. حجم بالای چک‌های برگشتی در اقتصاد کشور، متبادر کننده ریسک بالای معاملاتی است که با چک انجام می‏ شود و نوعی فضای منفی را بر این قبیل معاملاتی حاکم ساخته است. تداوم چنین وضعیتی منجر به از بین رفتن کارکرد راهبردی چک در اقتصاد خواهد شد که افزایش هزینه مبادله در اقتصاد از مهم ترین تبعات آن است.

اخیرا مجلس شورای اسلامی، قانون قدیمی چک را اصلاح کرد که به تایید شورای نگهبان رسید و به دولت ابلاغ شد. برای آشنایی علاقمندان به قانون چک متن کامل این قانون در گزارش امرور سرویس دانستنی های روزیاتو ارائه می شود.

استعلام چک های برگشتی

 مشتریان می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی با سرشماره ۷۰۱۷۰۱ و در قالب زیر از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم

ده درخواست برای انتشار اطلاعات دستمزد مدیران 10 دستگاه گوناگون کشور بی‌پاسخ ماند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر