مانع تراشی در برابر اشتغال آفرینی

شناسه خبر: 135983 سرویس: گوناگون شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷, ۴۰ : ۱۵ : ۰۰
مانع تراشی در برابر اشتغال آفرینی
از چند سال قبل به واسطه توسعه پدید آمده در بخش تجارت الکترونیک و مبادله دیجیتالی، تحولات شگرفی در حوزه بازاریابی و فروش در جهان رخ داده و شاخص های کلان اقتصادی شامل تولید، اشتغال و روابط بین الملل را متأثر کرده است.
۵۵آنلاین :

از چند سال قبل به واسطه توسعه پدید آمده در بخش تجارت الکترونیک و مبادله دیجیتالی، تحولات شگرفی در حوزه بازاریابی و فروش در جهان رخ داده و شاخص­های کلان اقتصادی شامل تولید، اشتغال و روابط بین­الملل را متأثر کرده است.

تجارت الکترونیک به معنای تولید، بازاریابی، فروش و تحویل کالاها و خدمات با استفاده از ابزارهای الکترونیک مانند اینترنت، موبایل و سایر ابزارهای موجود در این حوزه است. در اصطلاح این ابزارها، ابزارهای تشکیل­دهنده فضای مجازی هستند. طبق آمارهای رسمی، بین 10تا15 هزار کسب و کار در ایران به صورت کاملاً مجازی و 25 تا 30 هزار کسب و کار به صورت تبلیغات در فضای مجازی اداره می­شوند.

طبق اظهارات رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه­های دیجیتال از بین هر هفت کسب و کار انتخاب شده از سوی افراد، پنج کسب و کار برای فعالیت نیازی به مکان اداری ندارد و می­تواند در منزل نیز انجام شود. این آمار نشان­دهنده سختی راه­اندازی کسب و کار با چارچوب فیزیکی و محل کار رسمی است. طبق آمارها، تعداد کانال­های فارسی در شبکه تلگرام میلیونی شده است که عمدتاً دربرگیرنده کسب و کارهای جدید و تبلیغات محصولات هستند و تاکنون بیش از 12 هزار کانال تلگرامی در سامانه مربوطه ثبت و هویت ادمین­هایشان احراز شده است. وسعت و قابلیت این کانال­ها در توسعه بازار به اندازه­ای است که تعداد مشاهدات عمومی به بیش از دو میلیارد بار در روز رسیده است. از طرفی سرعت رشد راه­اندازی کسب و کار در فضای مجازی نشان­دهنده افزایش اشتغال و فعالیت و گردش مالی بالا بوده که مستقیماً در افزایش درآمد ملی تأثیرگذار است.

یکی از کانال­هایی که در چند سال اخیر کسب و کارهای زیادی را سبب شده، کانال تلگرام است. کسب و کار در فضای مجازی حوزه­ها و اصناف مختلف از جمله فعالیت­های فروش در انواع محصولات و خدمات و فعالیت­های خانگی را شامل می­شود. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از مشاغل خانگی یا مشاغل کوچک، محصولات و خدمات خود را در شبکه­های مجازی به خصوص تلگرام و اینستاگرام ارائه می­کنند یا از طریق کسب تبلیغات کسب درآمد می­کنند.

در ماه­های اخیر، به لحاظ مخاطراتی که از جنبه­های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی از طریق کانال­هایی مانند تلگرام بر ایران مترتب بوده، محدودیت­هایی بر فضای مجازی از سوی دولت اعمال شد. به لحاظ اینکه کانال تلگرام گسترده­ترین کانال توسعه کسب و کار در فضای مجازی است و بیش از 45 میلیون کاربر را مشغول خود کرده است، این کانال تحت­الشعاع این موضوع قرار گرفت. طبق آمارهای مراجع ذی­ربط، تقریباً نیمی از تخلفات فضای مجازی مربوط به کانال تلگرام است.

براساس اعلام پلیس فتا، 85درصد جرائم مربوط به فضای مجازی بوده و 48 درصد از این تخلفات مربوط به تلگرام و 22 درصد مربوط به اینستاگرام و بقیه مربوط به سایر اپلیکیشن­هاست. بنابراین با توجه به اینکه متأسفانه هویت افراد لاگین شده در فضای  مجازی در ایران کاملاً مشخص نیست همین موضوع تبدیل به پاشنه آشیل فضای مجازی از جمله تلگرام شده است.

امروزه برای اخذ مجوز انجام تبلیغات حدود دو سال زمان لازم است. اما در تلگرام با این شمار وسیع دنبال­­کننده نیازی به کسب مجوز برای تبلیغ وجود نداشت؛ این مسأله نشان­دهنده خلأ قانونی در فضای مجازی است. با این اوصاف تاکنون طبق گفته مسؤولان مرتبط، نظارت دقیق و همه­جانبه بر فضای شبکه­های مجازی بابت کسب و کارهای موجود در آن صورت نگرفته است.

البته اعمال محدودیت­ها در فضای مجازی و کنترل آن از چندی پیش از سوی دولت آغاز شده است، این کنترل­ها در قالب سامانه شامد یا زیرساخت شناسه الکترونیکی ثبت محتوای ملی دیجیتال از طریق وزارت ارشاد راه­اندازی شده به گونه­ای که عمده فعالیت­های کسب و کار در فضای مجازی از طریق اخذ مجوز از سازمان توسعه تجارت الکترونیکی صادر می­شود.

در سامانه شامد، قالب، محتوا، نوع، مرکز ثبت اثر، تولیدکننده و ناشر تحت نظارت قرار دارد. اما فعالیت­های تلگرامی امکان ردیابی از طریق سامانه مزبور را پیدا نکردند. به هر حال موارد فوق موجب شد تا محدودیت­ها و اعمال سیاست در فضای مجازی علی­الخصوص تلگرام بیشتر شود که همین امر منجر به ممنوعیت فعالیت­های صنفی در فضای تلگرام شد، بالطبع اعمال محدودیت و فیلتر کردن چنین کانال­های عامه­پسندی مشکلاتی را برای استفاده­کنندگان در کشور خواهد داشت. از جمله اینکه انتقال از یک شبکه به شبکه دیگر با فیلتر کردن کسب و کار را دچار مشکل می­کند زیرا بسیاری از اعضای گروه و مشتریان در این جابه­جایی حذف می­شوند. از طرف دیگر، وب­سایت­ها و پورتال­های شرکت­ها و سازمان­ها، ظرفیت پاسخگویی و برطرف کردن نیازهاهی کاربران را ندارند، چرا که دسترسی به این سایت­ها سخت­تر است، بنابراین نمی­توان سایت­ها را جایگزین مناسبی برای شبکه­های اجتماعی دانست.

اعمال چنین محدودیت­هایی انگیزه فعالیت در فضای کسب و کار را با مخاطره رو به رو می­کند، چرا که طبق اصل اقتصادی، فضای نااطمینان موجب کاهش سرمایه­گذاری و فعالیت­های اقتصادی می­شود، با این اوصاف سرعت توسعه کسب و کار در فضای مجازی با مشکل مواجه خواهد شد. طبق اظهارات دولت می­بایست قریب به یک میلیون شغل از طریق فضای مجازی ایجاد شود که در نتیجه رخدادهای اخیر، تحقق آمار اشتغال در فضای مجازی نیز با خطر رو به رو می­شود.

علاوه بر موارد بالا، شرکت­های دانش­بنیان خدمات مبتنی بر فضاهای مجازی از جمله تلگرام در قالب طراحی روبات جهت درآمدزایی ارائه کرده­اند که با اعمال فیلترینگ و محدودیت، در مدل کسب و کار این فعالیت­ها نیز مشکل ایجاد شده است. طبق گزارش­های رسمی حدود نیم میلیون فرصت شغلی که وارد این شبکه­های مجازی شده­اند و همچنین چند شرکت دانش­بنیان خدمات تخصصی در این زمینه، پس از فیلترینگ دچار مشکل شده­اند.

در مجموع به نظر می­رسد دخالت دولت در کسب و کار فضای مجازی باید در چارچوب مدون و با برنامه­های قانونی و از قبل تعیین شده باشد و به هیچ عنوان نباید به صورت ضربتی اعمال فشار کرده و برنامه­های فعالان در این حوزه را با مشکل مواجه کند. اقدام اخیر دولت در ممنوعیت فعالیت در تلگرام و جایگزین کردن کانال سروش فرآیندی کاملاً غلط داشت. دولت می­بایست در بازه زمانی مناسب اطلاع­رسانی­های لازم را درخصوص نحوه انتقال به کانال جدید ترسیم و به فعالان این فرصت را می­داد تا خود را با شرایط جدید وفق دهند. از طرفی به نظر می­رسد سروش جایگزین مناسبی به لحاظ سرعت و برخی آپشن­ها برای تلگرام نباشد و هنوز استقبال قابل قبولی از آن نشده و با وجود فیلترشکن­های موجود، احتمال استقبال عمومی از آن در آینده نزدیک بعید به نظر می­رسد.

دولت باید به این موضوع واقف باشد که مخالف دولت­های پیشین در سال­های مختلف نسبت به استفاده مردم از ماهواره با پیشرفت کانال­های ارتباط جمعی از جمله اینترنت با شکست رو به رو شده و در عصر حاضر به هیچ عنوان امکان ممنوع­کردن بهره­مندی مردم از شبکه­های جهانی مقدور نیست، بنابراین ممنوع کردن ابزارها و محروم کردن مردم از آنها به هیچ عنوان کارساز نخواهد بود لذا دولت باید مکانیسم نظارتی شفاف و معقولی در این خصوص داشته باشد و در نزدیک­ترین زمان ممکن آنها را تبدیل به قانون کرده و در اختیار همگان قرار دهد. از طرفی، اگر هدف­گذاری دولت بر تحقق کارآفرینی و اشتغال از طریق توسعه فضای مجازی باشد، باید از توسعه کانال­های مجازی و دیگر شبکه­های مربوطه دفاع کند.


منبع : تجارت فردا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر