ماجرای تجزیه کازرون چیست؟ معترضینِ حاضر در خیابان‌های این شهر چه می‌خواهند؟

شناسه خبر: 134111 سرویس: اجتماعی ، گوناگون جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۴۷ : ۱۳ : ۰۰
ماجرای تجزیه کازرون چیست؟ معترضینِ حاضر در خیابان‌های این شهر چه می‌خواهند؟
در این گزارش کوتاه، تلاش کرده‌ایم تا چکیده‌ای از ماجرای تجزیه‌ی کازرون و حواشی آن را منتشر نماییم. تلاشمان بر این بوده است که به صورت مختصر، اصلی‌ترین موارد را مرور کنیم و به برجسته‌ترین پرسش‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود، پاسخ بگوییم.
۵۵آنلاین :
در این گزارش کوتاه، تلاش کرده‌ایم تا چکیده‌ای از ماجرای تجزیه‌ی کازرون و حواشی آن را منتشر نماییم. تلاشمان بر این بوده است که به صورت مختصر، اصلی‌ترین موارد را مرور کنیم و به برجسته‌ترین پرسش‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود، پاسخ بگوییم. 
 
◽️امیدواریم با به اشتراک‌گذاری این گزارش، مانع از تحریف واقعیت‌های موجود در این طرح و به ویژه تحریف سخنان معترضینی شویم که این روزها در خیابان‌های کازرون دست به اعتراض زده‌اند. معترضینی که با حمل تصاویر شهدا کازرون، ضمن اعلام پیوند با نظام جمهوری اسلامی، صرفاً مطالبه‌های اجتماعی خود را مطرح می‌کنند.  
 
ماجرا از کجا آغاز شد؟ 
 
◽️با انتخاب حسین رضازاده به عنوان نماینده کازرون در انتخابات مجلس شورای اسلامی، وی در اولین فرصت پس از انتخاب شدن، در اسفندماه سال ۹۴ از تریبون نمازجمعه با مردم سخن گفت و به شایعه‌ی پخش شده مبنی بر تلاش وی برای جداکردن بخشِ زادگاه خویش از کازرون واکنش نشان داد و ضمن رد چنین موضوعی، این مسئله را ساخته‌ی آنانی دانست که می‌خواسته‌اند وی را در ایام انتخابات تخریب کنند.  
 
◽️با این وجود یک سال و نیم بعد، هفته‌نامه بیشاپور در شماره ۵۴۶ خود که در خردادماه سال ۹۶منتشر شد، با انتخاب تیتر «تلاش رضازاده برای ایجاد شهرستانی جدید»، در قالب یک گزارش، برای اولین بار از به جریان افتادن طرح تجزیه کازرون خبر داد.   
 
◽️به دنبال انتشار این گزارش، موجی از انتقادها پیرامون این طرح به راه افتاد که در نهایت باعث شد پس از چند هفته پیگیری، طرح به صورت موقت به حاشیه رود. اواخر بهمن ماه سال گذشته، مجددا اعلام شد طرح به جریان افتاده و با نظر موافق وزارت کشور، تا کمیسیون هیئت دولت هم جلو رفته است. 
 
◽️به دنبال اعلام این موضوع، اعتراض‌ها، این بار در سطحی گسترده‌تر آغاز شد و در نهایت دولت وعده داد کارشناس‌هایی را برای بررسی مجدد طرح راهی شهرستان کازرون کند. هفته‌ی سوم فروردین امسال، مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور و کارشناس‌های وی راهی کازرون شدند و طی دو روز با مردم و صاحب‌نظران به گفتگو پرداختند و قول دادند نظر آنها را در طرح اصلاحی، اعمال خواهند کرد. 
 
◽️با این وجود، چندی بعد خطیب جمعه‌ی قائمیه که در این طرح این شهر هم قرار بود از کازرون جدا شود، از قطعی بودن طرح مذکور خبر داد و اعلام کرد کارشناس‌ها برای تقویت شهرستان جدید به کازرون سفر کرده بودند.  
 

منبع : هفته‌نامه بیشاپور
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سه سناریوی پیش رو

یوهان الاماف ایکس استریتانتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا که روز ششم ماه آینده میلادی یعنی کمتر از سه هفته دیگر برگزار می‌شود از جهات مختلف بسیار پر اهمیت است. در روز انتخابات، شهروندان برای انتخاب تمامی ۴۳۵ نماینده مجلس نمایندگان و ۳۵ نماینده مجلس سنا پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد. در حال حاضر جمهوری‌خواهان در هر دو مجلس اکثریت را در اختیار دارند و ریاست جمهوری نیز در دست حزب جمهوری‌خواه است.

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر