ماجرای تجزیه کازرون چیست؟ معترضینِ حاضر در خیابان‌های این شهر چه می‌خواهند؟

شناسه خبر: 134111 سرویس: اجتماعی ، گوناگون جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۴۷ : ۱۳ : ۰۰
ماجرای تجزیه کازرون چیست؟ معترضینِ حاضر در خیابان‌های این شهر چه می‌خواهند؟
در این گزارش کوتاه، تلاش کرده‌ایم تا چکیده‌ای از ماجرای تجزیه‌ی کازرون و حواشی آن را منتشر نماییم. تلاشمان بر این بوده است که به صورت مختصر، اصلی‌ترین موارد را مرور کنیم و به برجسته‌ترین پرسش‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود، پاسخ بگوییم.
۵۵آنلاین :
در این گزارش کوتاه، تلاش کرده‌ایم تا چکیده‌ای از ماجرای تجزیه‌ی کازرون و حواشی آن را منتشر نماییم. تلاشمان بر این بوده است که به صورت مختصر، اصلی‌ترین موارد را مرور کنیم و به برجسته‌ترین پرسش‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود، پاسخ بگوییم. 
 
◽️امیدواریم با به اشتراک‌گذاری این گزارش، مانع از تحریف واقعیت‌های موجود در این طرح و به ویژه تحریف سخنان معترضینی شویم که این روزها در خیابان‌های کازرون دست به اعتراض زده‌اند. معترضینی که با حمل تصاویر شهدا کازرون، ضمن اعلام پیوند با نظام جمهوری اسلامی، صرفاً مطالبه‌های اجتماعی خود را مطرح می‌کنند.  
 
ماجرا از کجا آغاز شد؟ 
 
◽️با انتخاب حسین رضازاده به عنوان نماینده کازرون در انتخابات مجلس شورای اسلامی، وی در اولین فرصت پس از انتخاب شدن، در اسفندماه سال ۹۴ از تریبون نمازجمعه با مردم سخن گفت و به شایعه‌ی پخش شده مبنی بر تلاش وی برای جداکردن بخشِ زادگاه خویش از کازرون واکنش نشان داد و ضمن رد چنین موضوعی، این مسئله را ساخته‌ی آنانی دانست که می‌خواسته‌اند وی را در ایام انتخابات تخریب کنند.  
 
◽️با این وجود یک سال و نیم بعد، هفته‌نامه بیشاپور در شماره ۵۴۶ خود که در خردادماه سال ۹۶منتشر شد، با انتخاب تیتر «تلاش رضازاده برای ایجاد شهرستانی جدید»، در قالب یک گزارش، برای اولین بار از به جریان افتادن طرح تجزیه کازرون خبر داد.   
 
◽️به دنبال انتشار این گزارش، موجی از انتقادها پیرامون این طرح به راه افتاد که در نهایت باعث شد پس از چند هفته پیگیری، طرح به صورت موقت به حاشیه رود. اواخر بهمن ماه سال گذشته، مجددا اعلام شد طرح به جریان افتاده و با نظر موافق وزارت کشور، تا کمیسیون هیئت دولت هم جلو رفته است. 
 
◽️به دنبال اعلام این موضوع، اعتراض‌ها، این بار در سطحی گسترده‌تر آغاز شد و در نهایت دولت وعده داد کارشناس‌هایی را برای بررسی مجدد طرح راهی شهرستان کازرون کند. هفته‌ی سوم فروردین امسال، مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور و کارشناس‌های وی راهی کازرون شدند و طی دو روز با مردم و صاحب‌نظران به گفتگو پرداختند و قول دادند نظر آنها را در طرح اصلاحی، اعمال خواهند کرد. 
 
◽️با این وجود، چندی بعد خطیب جمعه‌ی قائمیه که در این طرح این شهر هم قرار بود از کازرون جدا شود، از قطعی بودن طرح مذکور خبر داد و اعلام کرد کارشناس‌ها برای تقویت شهرستان جدید به کازرون سفر کرده بودند.  
 

منبع : هفته‌نامه بیشاپور
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیاست خارجی ایران چیست؟

دکتر روح‌اله اسلامیسیاست خارجی یعنی جهت‌گیری‌هایی که دولت در سطح منطقه و بین‌الملل انجام می‌دهد تا در محیط پرهرج‌ومرج جهان بتواند با رویکرد واقع‌گرایانه منافع ملی کشور را حفظ کند.

چهار عامل نکبت

فرانس پرسپیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات روز یکشنبه ونزوئلا به احتمال بسیار زیاد تغییرات بزرگی در خط‌مشی و سیاست‌های او در آینده ایجاد نخواهد کرد اما در درون ونزوئلا اتفاقات بسیار بزرگی روی خواهد داد. سال گذشته میلادی ارزش بولیوار ۹۹ درصد کاهش یافت و نرخ تورم در سطح ۱۴۰۰۰ درصد قرار داشت که افزایش پیدا خواهد کرد. مادورو ثابت کرده اهل تغییر نیست و این به معنای وخیم‌تر شدن شرایط است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان

یک کلیپ زیبا از ترکیب 5000 عکس از اصفهان بیش از 100 ساعت برای ساخت آن زمان صرف شده است.

ویدیو: سوختن هاوایی در زیر مواد مذاب

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان