لباس های سنتی عروس و دامادها در کشورهای مختلف دنیا

شناسه خبر: 157027 سرویس: تصویر ، جهان ، گوناگون شنبه ۲۲ دي ۱۳۹۷, ۰۰ : ۱۴ : ۰۰
لباس های سنتی عروس و دامادها در کشورهای مختلف دنیا
لباس سفید رنگی که به تن عروس های امروزی می بینیم، از قرن نوزدهم میلادی به واسطه ی ویکتوریا، ملکه ی آن زمان بریتانیا باب شد. ملکه ویکتوریا اولین زنی بود که لباس عروس سفید به تن کرد. قبل از او، زن ها در روز عروسی خود یک لباس سنتی یا لباسی که در آن دوران مد بود را می پوشیدند. حالا به ندرت می توان لباس عروسی را پیدا کرد که سفید نباشد. با این حال، در بعضی فرهنگ ها، به ویژه در آسیا و آفریقا، زوج های جوان هنوز لباس های سنتی کشور خود را ترجیح می دهند. در ادامه به تعدادی از لباس عروسی های سنتی در کشورهای مختلف دنیا می پردازیم.
۵۵آنلاین :

 

 

گلریز برهمند 

 

لباس سفید رنگی که به تن عروس های امروزی می بینیم، از قرن نوزدهم میلادی به واسطه ی ویکتوریا، ملکه ی آن زمان بریتانیا باب شد. ملکه ویکتوریا اولین زنی بود که لباس عروس سفید به تن کرد. قبل از او، زن ها در روز عروسی خود یک لباس سنتی یا لباسی که در آن دوران مد بود را می پوشیدند. حالا به ندرت می توان لباس عروسی را پیدا کرد که سفید نباشد. با این حال، در بعضی فرهنگ ها، به ویژه در آسیا و آفریقا، زوج های جوان هنوز لباس های سنتی کشور خود را ترجیح می دهند. در ادامه به تعدادی از لباس عروسی های سنتی در کشورهای مختلف دنیا می پردازیم.

۱- ژاپن

لباس عروسی سنتی کشورهای مختلف

در کشور ژاپن، عروس در طول مراسم عروسی، اغلب دو لباس یا بیشتر، به رنگ های سفید و قرمز به تن می کند.

۲- غنا

 

عروسی های سنتی غنا مملوء از رنگ هستند. لباس ملی آن ها رنگ ها و طرح های متنوعی دارد. در غنا، لباس هر خانواده طرح مخصوص به خود را دارد.

۳- رومانی

امروزه بیشتر جوانان رومانیایی ترجیح می دهند عروسی خود را به سبک مدرن برگزار کنند. با این حال، هنوز هم می توان عروسی های سنتی رومانی را در مناطق دورافتاده تر این کشور دید. گرچه رومانی کشور بزرگی نیست، اما هر ناحیه ی آن سنت های خاص خود را در عروسی دارد.

۴- قوم سامی- اروپای شمالی

قوم سامی ساکنان بومی لاپلند (منطقه ای در اروپای شمالی) هستند. لباس های سنتی آن ها می تواند چیزهای زیادی را در مورد صاحبان شون آشکار کند. برای مثال، مربع بودن دکمه های لباس به معنای متأهل بودن صاحب لباس است، در حالی که دکمه های کمربند مجردها، به شکل دایره است.

۵- سریلانکا

در عروسی های سریلانکا، عروس اغلب به مرکز توجه تبدیل می شود. با این حال، ظاهر چشمگیر داماد را هم نمی توان نادیده گرفت.

 ۶- هند

در فرهنگ هندی، پوشش سنتی عروس ها، لباس هایی به رنگ قرمز یا صورتی است. در مناطق شمالی هند، زنان متأهل طبق سنت های هندی، یک نقطه ی قرمز رنگ روی پیشانی خود می گذارند.

۷- اسکاتلند

در اسکاتلند، داماد در روز عروسی، طبق سنت ها، کیلت خانوادگی خود را بر تن می کند. کیلت یا همان دامن اسکاتلندی، پوشش سنتی مردان اسکاتلند است. بعد از مراسم عروسی، داماد شالی به رنگ و طرح کیلت خود، روی شانه های عروس می اندازد تا به طور نمادین، عضویت عروس در خانواده ی جدیدش را نشان دهد.

۸- پاکستان

گرچه پاکستان یک کشور اسلامی است اما بین سنت های آن و رسوم هندی اشتراکات زیادی وجود دارد. کشیدن طرح هایی ظریف و در هم پیچیده بر روی دستان عروس با استفاده از حنا و پوشیدن لباس قرمز، از رایج ترین این سنت ها هستند.

۹- اتیوپی

اتیوپی تنها کشور قاره ی آفریقا است که دین رسمی آن مسیحیت است. بیشتر جمعیت اتیوپی پیرو کلیسای ارتدوکس اتیوپی هستند. به همین دلیل است که مراسم ازدواج آن ها شبیه عروسی های یونانی یا روسی است.

۱۰- اندونزی

در هر جزیره ی کشور اندونزی مراسم عروسی به شیوه ی متفاوتی برگزار می شود. اندونزی با داشتن بیش از ۳۰۰ گروه قومی و ۶ مذهب اصلی، نقطه تلاقی فرهنگ ها و تمدن های مختلفی است.

۱۱- قفقازی ها

در یک عروسی سنتی قفقازی، داماد معمولاً یک کت سرکیسی به تن می کند که یک شمشیر به کمربند آن متصل است. عروس هم اغلب یک لباس عروس سفید انتخاب می کند که با نقش و نگارهای ملی تزئین شده است.

۱۲- چین

در عروسی های سنتی چین لباس عروس و داماد به رنگ قرمز است. در فرهنگ چینی، رنگ سفید نمادی از سوگواری و خاکسپاری است. در عروسی های چینی، وقتی عروس و داماد به عقد هم در آمدند، داماد روبنده ی قرمز رنگ عروس را از روی سرش بر می دارد.

۱۳- هاوایی

در عروسی های سنتی هاوایی، داماد لباسی تماماً سفید می پوشد. حلقه های گل جزئی از تقریباً همه ی مراسم های عروسی در این جزیره هستند. عروس ها اغلب موهای خود را با گل های تازه تزئین می کنند.

۱۴- مالزی

در مالزی، بیشتر مراسم های عروسی طبق سنت های اسلامی برگزار می شوند. عروس ها هم اغلب لباس خود را به رنگ بنفش، ارغوانی یا کرم انتخاب می کنند.

۱۵- یهودیان یمنی

بیشتر جوامع یهودی پوشش خاصی برای عروسی ندارند. اما یهودیان یمنی از این قاعده مستثنی هستند. دختران آن ها در روز عروسی خود لباس مخصوصی به تن می کنند که از اجدادشان به آن ها به ارث رسیده است.

۱۶- کره جنوبی

در کره ی جنوبی، روز به روز به محبوبیت عروسی های سنتی افزوده می شود. داماد طبق سنت های باستانی، باید همسر  خود را روی یک میز، بر روی پشتش حمل کند. این کار به طور نمادین نشان می دهد که عروس می تواند به همسرش تکیه کند.

۱۷- نروژ

نروژی ها در موقعیت های خاصی مثل مراسم های عروسی و غسل تعمید، لباسی به نام بوناد (Bunad) به تن می کنند که لباس سنتی نروژ است.

۱۸- بالی- اندونزی

عروسی های کشور بالی از حیث زرق و برق و رنگ و لعاب بسیار شگفت آور هستند. در عروسی های سنتی بالی، عروس و داماد لباس های کار شده ای به تن می کنند که جزئیات ظریف و در هم پیچیده ای دارند. علاوه بر این، معمولا هم عروس و هم داماد در طول مراسم تاجی از طلا بر سر دارند.

۱۹- نیجریه

عروس های نیجریه اغلب لباس خود را به یک رنگ درخشان انتخاب می کنند و یک گله (Gele) هم بر سر می گذارند. گله سربند سنتی کشور نیجربه است. لباس های داماد هم از نظر زیبایی دست کمی از لباس عروس ندارد.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آقا مصطفی واقعاً فرزند خلف امام بود

محمد غرضی گفت: مشیت الهی بود که ایشان قبل از پیروزی انقلاب، امام و انقلابیون را ترک کند. این اتفاق باعث شد تغییراتی در روند کارها رخ دهد. به هر حال ایشان 15 خرداد را درک کرده و در فضای انقلابی پرورش یافته بود.

مست عشق ساخته نشده جنجالى شد

دیدار شمس تبریزی و مولانا یکی از مقاطعی از تاریخ فرهنگ و ادب ایران است. یک عاشقانه‌ای که شانه به شانه فرهنگ ایرانی بوده و  طی سال‌ها و دهه‌های اخیر موضوع جذابی در ادبیات، تئاتر، موسیقی و سینمای ایران بوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: اردوغان زمانی نفت می‌دزدید و حالا زمین می‌دزدد

ویدئو: انتخابات کانادا؛ جاستین ترودو دولت اقلیت تشکیل می‌دهد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر