كنفرانس سه‌روزه بين‌المللي بازسازي عراق در كويت آغاز شد

شناسه خبر: 125688 سرویس: جهان سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶, ۲۷ : ۱۶ : ۰۰
كنفرانس سه‌روزه بين‌المللي بازسازي عراق در كويت آغاز شد
همايش ١٠٠ ميليارد دلاري
۵۵آنلاین :


شهاب شهسواري

نمايندگان رسمي ٧٠ كشور جهان و ١٩٠٠ كمپاني و سازمان مردم‌نهاد بين‌المللي و منطقه‌اي از ديروز در كويت گرد هم آمده‌اند تا راهكارهاي كمك به بازسازي عراق را بررسي كنند. دو ماه بعد از آنكه حيدر عبادي نخست‌وزير عراق، رسما پيروزي نيروهاي نظامي اين كشور بر داعش را اعلام كرد و ١٥ سال بعد از اينكه ايالات متحده امريكا رسما جنگ عليه عراق را آغاز كرد، نهادهاي عراقي از نياز اين كشور به ٨٨ تا ١٠٠ ميليارد دلاري كمك خارجي براي بازسازي كامل اين كشور سخن مي‌گويند. طيف وسيعي از مقام‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي از وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران، محمد جواد ظريف و وزير خارجه تركيه، مولود چاووس اوغلو گرفته تا وزير خارجه ايالات متحده امريكا، ركس تيلرسون، در اين اجلاس حاضر خواهند بود. تيلرسون در حالي براي شركت در اين كنفرانس به كويت مي‌رود كه هفته گذشته خبرگزاري رويترز در گزارشي اختصاصي خبر داده‌بود ايالات متحده امريكا قصد ندارد هيچ كمكي را در اين نشست براي بازسازي عراق اعلام كند. رياست مشترك اين نشست بر عهده عراق، كويت، بانك جهاني، سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا خواهد بود.

كميته بين‌المللي نجات در گزارشي تازه از وضعيت عراق پس از جنگ با داعش خبر داده است كه همچنان بيش از ٢ ميليون ٦٠٠ هزار شهروند عراقي در سراسر اين كشور از شهرها و خانه‌هاي خود آواره شده‌اند و در اردوگاه‌هاي آوارگان به سر مي‌برند. بر اساس اين گزارش از نزديك به ٥ ميليون آواره عراقي تاكنون ٣ ميليون و ٢٠٠ هزار نفر به مناطقي كه از تسلط داعش خارج شده‌اند باز گردانده شده‌اند، اما آنها نيز با مشكلات متعددي از جمله فقدان زيربناها، تله‌هاي انفجاري خنثي نشده، تنش‌هاي قومي و تهديد از سوي گروه‌هاي مسلح مواجه هستند. بر اساس يك ارزيابي از سوي سازمان ملل متحد، در موصل ٨٠ درصد از محل‌هاي تخريب شده بر اثر جنگ با داعش خانه‌هاي مردم هستند. آسوشيتد‌پرس در يك گزارش تحقيقي از كشته شدن ٩٠٠٠ شهروند غيرنظامي در اين شهر در طول درگيري‌ها براي آزادسازي موصل خبر مي‌دهد. بر اساس گزارش ديگري كه يونيسف روز يكشنبه در آستانه برگزاري اجلاس بازسازي عراق در كويت منتشر كرد از هر چهار كودك عراقي يك كودك در فقر به سر مي‌برد. بر اساس اين گزارش دست كم ٤ ميليون كودك در عراق نيازمند كمك‌هاي امدادي هستند. بر اساس اين گزارش از سال ٢٠١٤ كه گروه داعش در عراق ظهور كرد تاكنون ١٥٠ حمله به مراكز آموزشي و ٥٠ حمله به مراكز و پرسنل بهداشتي- درماني انجام شده است. در عين حال نيمي از مدارس عراق نياز به بازسازي دارند و تحصيلات بيش از ٣ ميليون كودك عراقي با وقفه مواجه شده است.

روز اول اجلاس كويت براي بازسازي عراق با حضور سازمان‌هاي مردم نهاد محلي و بين‌المللي برگزار شد كه به نوشته خبرگزاري رسمي كويت (كونا) اين سازمان‌ها آماده كمك ٣٣٠ ميليون دلاري به روند بازسازي عراق هستند. وزارت برنامه‌ريزي عراق پيش‌بيني كرده است اين كشور براي بازسازي مناطق جنگ‌زده در طول ٣ سال نبرد با داعش نيازمند ٨٨ ميليارد دلار كمك و سرمايه‌گذاري است كه ٢٢ ميليارد دلار آن فوري و٦٦ ميليارد دلار در ميان‌مدت خواهد بود. در عين حال مهدي العلاق، دبيركل هيات دولت عراق، نياز به سرمايه‌گذاري براي بازسازي عراق را بر اساس ارزيابي بانك جهاني معادل ١٠٠ ميليارد دلار عنوان كرده است. به گزارش رويترز دولت عراق ١٥٧ پروژه بزرگ و كوچك را فهرست كرده است كه در اين كنفرانس به سازمان‌ها و شركت‌هاي علاقه‌مند به مشاركت و سرمايه‌گذاري ارايه مي‌دهد. به گفته سلمان جميلي، وزير برنامه‌ريزي دولت عراق، پروژه‌هاي ارايه شده در اين كنفرانس شامل پروژه‌هاي بازسازي مناطق تخريب شده مانند فرودگاه موصل تا پروژه‌هاي ايجاد تنوع منابع درآمدي مي‌شود. پروژه‌هايي در حوزه‌هاي حمل و نقل، كشاورزي، صنعت و همچنين پالايشگاه و پتروشيمي از جمله پروژه‌هاي پيشنهادي دولت عراق به سرمايه‌گذاران و كمك‌كنندگان بين‌المللي هستند. به گفته مصطفي هيتي، رييس صندوق بازسازي مناطق آسيب ديده از عمليات تروريستي عراق، بيش از ١٣٨ هزار واحد مسكوني در عراق در طول جنگ آسيب ديده‌اند كه بيش از نيمي از آنها كاملا تخريب شدند.

ايالات متحده امريكا كه اعلام كرده است قرار نيست در اجلاس كويت كمكي به بازسازي عراق بكند، مدعي است از ابتداي سال ٢٠١٥ تاكنون مجموعا ٢٦٣ ميليون دلار در زمينه بازسازي زيرساخت‌هاي تخريب شده عراق، در قالب كمك به ثبات اين كشور هزينه كرده و معادل يك ميليارد و ٧٠٠ ميليون دلار از سال ٢٠١٤ در قالب كمك‌هاي بشردوستانه در اين كشور هزينه كرده است. جيمز جفري، سفير پيشين امريكا در بغداد به رويترز مي‌گويد: «اينكه دولت ما تمايلي به كمك مالي ندارد باعث تاسف است و باعث مي‌شود تا جايگاه ما در عراق تضعيف شود.» به گزارش رويترز نزديك به ١٠٠ كمپاني خصوصي از امريكا در اين كنفرانس مشاركت مي‌كنند و به گفته يك مقام وزارت خارجه تمركز اصلي امريكا «مشاركت حقيقي بخش خصوصي در بازسازي عراق و ايجاد پيوند ميان بخش دولتي و خصوص در عراق» است.   

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ترس و توسعه نیافتگی

به نظر می رسد که رشد فردی، نتیجه پنج نوع آزادی است:

کابینه در دستان نوبخت و دستان بسته جهانگیری

جهانگیری هم اعلام کرده است که دستانش بسته است دست چه کسی باز است مشخص نیست

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: گدایی با عروسک ترامپ

ویدیو: طوفان شدید در مرز مهران و نجات زائر گرفتار در طوفان امشب

طوفان شدید در مرز مهران و نجات زائر گرفتار در طوفان امشب دبیر ستاد مرکزی اربعین: به دلیل تداوم توفان در مرز مهران، زائران به سمت مرزهای جنوبی تغییر مسیر دهند.

خبرها

بیشتر