نتیجه‌ای یافت نشد.

قانون جدید احزاب روند تشکیل پارلمان اصلاحات را کند کرده است

شناسه خبر: 169994 سرویس: سیاست ، گوناگون يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۳۳ : ۰۹ : ۰۰
قانون جدید احزاب روند تشکیل پارلمان اصلاحات را کند کرده است
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران گفت: با توجه به قانون جدید احزاب، احتمال دارد پارلمان اصلاحات به عنوان یک تشکل جدید مطرح شود نه یک سازوکار ائتلافی و همین موضوع بررسی فرایند تشکیل پارلمان اصلاحات را کند کرده است.
۵۵آنلاین :

«یدالله طاهرنژاد» عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی ایران روز یکشنبه ایده تشکیل پارلمان اصلاحات را مربوط به 10 سال پیش دانست و گفت: این ایده جسته و گریخته برای سامان دادن به فعالیت اصلاح طلبان زیر چتر جامع مطرح شد تا فعالیت ها هم جهت و دارای بازدهی بالا باشد. این فکر در سال 96 به ارائه یک پیشنهاد برای تشکیل پارلمان اصلاحات منجر شد.
وی ادامه داد: عملیاتی شدن این پیشنهاد و تشکیل این پارلمان در سال 96 در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با اکثریت آرا تصویب و سازوکار آن به کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات واگذار شد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: کمیته سیاسی بعد از 9 ماه به طرح اولیه ای درباره این سازمان رسید. در ادامه و بعد از نظرخواهی از اعضا، طرح به صحن شورا آورده شد و طی سه ماه اخیر 10 ماده آن تصویب شده است.
طاهرنژاد خاطرنشان کرد: با توجه به قانون جدید احزاب این پارلمان احتمالا خود به عنوان یک تشکل جدید مطرح شود نه یک سازوکار ائتلافی. این موضوع اعضای شورای هماهنگی را دچار تردید کرده و به همین دلیل کار بررسی پارلمان اصلاحات کند شده است.
وی افزود: البته برخی از دوستان هم در حال رایزنی با وزارت کشور هستند تا به این جمع بندی برسند که اساسنامه تدوین شده برای پارلمان اصلاحات می تواند اساسنامه اتئلاف یا یک تشکل مستقل باشد و هنوز نظرات جمع بندی نشده است.
طاهرنژاد درباره اعضای حاضر در پارلمان اصلاحات گفت: بر اساس مواد بررسی شده از طرح پارلمان اصلاحات، تاکنون تنها حضور احزاب مشخص شده که از هرحزب عضو شورای هماهنگی 10 تا 15 نفر در این پارلمان حضور خواهند داشت.
وی گفت: پیشنهاد دیگری که هنوز تصویب نشده، به این صورت است که از هر حوزه انتخابیه متناظر با نمایندگان مجلس، یک نماینده در پارلمان حضور داشته باشد که این نماینده می تواند حقیقی و حقوقی باشد. به این ترتیب و بر اساس این پیشنهاد 290 نفر به عضویت پارلمان اصلاحات در می آیند که می توانند حزبی یا غیرحزبی باشند.
طاهرنژاد افزود: در طرح مورد نظر حضور 50 نفر از ادبا، شعرا، هنرمندان، روزنامه نگاران، نویسندگان و چهره های سیاسی هم در پارلمان اصلاحات مورد بررسی قرار می گیرد.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره عضویت برخی وزرا در پارلمان اصلاحات هم گفت: همچنین حضور وزرای پیشین اصلاح طلب از اول انقلاب تاکنون در این طرح مورد بررسی خواهد گرفت.
این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآورشد: تلاش بر این است که در صورت موافقت وزارت کشور با ائتلافی بودن سازوکار پارلمان اصلاحات برای انتخابات پیش رو پارلمان فعالیت خود را آغاز کند اما هنوز از وزارت کشور پاسخ روشنی دریافت نکرده ایم.
عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: شورای عالی سیاستگذاری، جبهه هماهنگی اصلاحات و شورای مشورتی همگی زیرمجموعه نهاد پارلمان اصلاحات فعالیت خواهند کرد و پارلمان نهاد بالادستی خواهد بود.
پارلمان اصلاحات ایده ای است که نخستین بار از سوی مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری مطرح شد و طی سال های گذشته مورد توجه جریان های اصلاح طلب بوده است.
این طرح به منظور افزایش نقش احزاب و گروه های حقوقی در فعالیت ها و تصمیم گیری های جبهه اصلاح طلب ارائه شد؛ ایده ای که برای نهایی و عملی شدن پروسه طولانی را پیموده و همچنان با چالش هایی روبروست.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فساد؛مخرب درونی اقتصاد کشور ها

یجاد رانت به علاوه عدم نظارت توسط افراد و دستگاه‌های مسئول و همچنین عدم پاسخگویی توسط دولت ها و دستگاه‌های ذیربط به مردم جامعه.

چرا رشد اقتصادی باید بر ایجاد اشتغال ارجح باشد؟

تاریخچه تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های اقتصادی در ایران با در نظر گرفتن ایجاد نهادهای مدرن حاکمیتی شاید به بیش از ۷۰ سال برسد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر