فنلاند پرچمدار ساعت کاری شناور/ تطابق کار و زندگی، فرهنگ جدید فنلاند

شناسه خبر: 186014 سرویس: توسعه ، جهان ، گوناگون يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸, ۲۸ : ۲۱ : ۰۰
فنلاند پرچمدار ساعت کاری شناور/ تطابق کار و زندگی، فرهنگ جدید فنلاند
در قانون جدید فنلاند کارمندان قادر به تصمیم‌گیری در خصوص نیمی از ساعات کاری خود، مکان و زمان آن هستند.
۵۵آنلاین :

 فنلاند در خط مقدم کار شناور با ساعات کار انعطاف‌پذیر قرار دارد.

از اواسط دهه 90 میلادی، "قانون ساعات کاری" باعث شد تا فنلاندی‌ها قادر به تنظیم ساعات کاری خود باشند. آنها می‌توانند ساعات کاری خود را در ابتدای روز 3 ساعت زودتر شروع کرده یا در انتهای روز 3 ساعت دیرتر به پایان برسانند.

کار شناور به یک فرهنگ در فنلاند تبدیل شده است

فنلاد پرچمدار ساعت کاری شناور/  تطابق کار و زندگی فرهنگ جدید فنلاند

این اختلاف ساعت و تطبیق‌پذیری با آن به یک فرهنگ در فنلاند تبدیل شده است.

براساس یک تحقیق جهانی در سال 2011، 90 درصد از شرکت‌های تجاری و اداری فنلاند، گزینه ساعات کاری انعطاف‌پذیر و شناور را به کارمندان خود ارائه کردند.

کنترل از راه دور

اینک قرار است ایده کار شناور در فنلاد قدمی بلندتر بردارد. قانون جدید که در اوایل سال 2020 اجرایی خواهد شد به طور متوسط 40 ساعت کاری در هفته را برای کارمندان رقم می‌زند که نتیجه آن انعطاف‌پذیری بیشتر در کار است.

در این شرایط کارمندان قادر به تصمیم‌گیری در خصوص نیمی از ساعات کاری خود، مکان و زمان آن هستند. آنها همچنین قادر به هماهنگی ساعات کاری با جلسات باشگاه ورزشی یا تعهدشان برای مراقبت از کودکان خواهند شد.

اکثر کارمندان تمام وقت نیز ساعات کاری خود را برای استفاده از تعطیلات طولانی‌ "ذخیره" خواهند کرد.

در قانون جدید و با انتخاب گزینه دورکاری، از سفرهای غیر ضروری شهری اجتناب می‌شود. دورکاری فواید فراوانی دارد هرچند مسائل مرتبط با هماهنگی می‌تواند چالش برانگیز باشد.

در قانون دورکاری شرکت‌ها می‌توانند کارمندان با استعدادی را که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنندجذب کنند. تحقیقات جدید نیز نشان می‌دهد که امکان هماهنگی تعهدات کاری در فضای خانگی باعث افزایش بهره‌وری افراد می‌شود.

 اثرات کار شناور در سطح جهانی (2018)

بیش از 80 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی موسسه "گروه بین‌المللی دفترکار" در 96 کشور مختلف اعلام کردند که ساعات کاری شناور باعث بهره‌وری آنها در کار و زندگی می‌شود. بیش از نیمی از این افراد نیز بر این باورند که تجربه ساعات کاری شناور کارآیی آنها را افزایش داده و رضایت شغلی برایشان به همراه می‌آورد. بیش از  18 هزار متخصصدر  این نظرسنجی پاسخ شرمت کردند.

اثرات کار شناور در سال 2018 

 

فنلاد پرچمدار ساعت کاری شناور/  تطابق کار و زندگی فرهنگ جدید فنلاند

 مطالعه جدید بر روی کارکنان شرکت "HSBC" نشان می‌دهد که ساعات کاری شناور، 90 درصد از کارمندان را به تولید بیشتر ترغیب می‌کند.

از طرفی شرایط کار تطبیق‌پذیر نسبت به دریافتی بیشتر، انگیزه بهتری برای بهره‌وری کاری است.

 در فرهنگ جدید فنلاندی‌ها زمان بیشتری را برای ورزش یا مراقبت از کودکان خواهند داشت

فنلاد پرچمدار ساعت کاری شناور/  تطابق کار و زندگی فرهنگ جدید فنلاند

 

تعادل ضعیف میان کار و زندگی دلیل دو پنجم از کارمندانی است که کار خود را بعد از مدتی ترک کرده‌اند.

نتایج مشابهی نیز از مطالعه بر 16 هزار کارمند یک آژانس مسافربری چینی به دست آمده که به شکل داوطلبانه و تصادفی کار و وظایف را تقسیم کرده به دو شکل "دورکاری" و "کار دفتری" فعالیت می‌کنند.

نیکولاس بلوم، استاد دانشگاه استندفورد مدیر پروژه تحقیقاتی آژانس مسافربری چینی نیز در این باره اعلام کرد که افزایش بهره‌وری کارمندان دورکار 13 درصد نسبت به همکاران غیردورکار افزایش یافته است. آنها کمتر وقت تلف کرده و روزهای کمتری مریض می‌شوند.

آگاهی از مزایای متقابل "اقتصاد" و "روان" در حال افزایش است که به تعادل بین کار و زندگی منجر می‌شود. به نظر می‌رسد راز فنلاد برملا شده و دیگر کشورها نیز رویکرد ساعات کار شناور را اتخاذ می‌کنند.

استرالیا نیز قوانین جدیدی را با ساعات کاری شناور، انتخاب محل و الگوی کار برای راحتی بیشتر کارمندان و بهره‌وری شرکت‌ها وضع کرده است. موسسه تحقیقاتی "HR" استرالیا در تحقیقی از مزایای متقابل کارمندان و کارفرمایان در این طرح سخن می‌گوید که شامل حفظ و توسعه نیروی انسانی، طول عمر کارگران، نیاز کمتر به مرخصی و بهینه‌سازی زمان مفید کاری است.

براساس نظرسنجی موسسه "YouGov" بریتانیا تنها 6 درصد از کارمندان به طور سنتی کار روزانه خود را بین ساعات 5 تا 9 بعد از ظهر انجام می‌دهند. در این کشور میزان حقوق و مزایا عامل بسیار مهمی در انتخاب یک "شغل خوب" است، اما محیط صمیمی و اجتماعی نیز به همان اندازه مهم محسوب می‌شود. ساعات شناور و الگوهای جدید کاری نیز در حال حاضر از عوامل کلیدی برای انتخاب کار در بریتانیا به شمار می‌آید.


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در مسیر خودباوری

عزت نفس به معنای احساس ارزشمندی شخصی است و به عبارت دیگر، به این معناست که چقدر خود را انسانی ارزشمند و قابل احترام می‌دانیم. تفاوت عزت‌نفس با اعتماد به نفس در گستردگی مفهوم عزت نفس است. اعتماد به نفس به موضوع بستگی دارد، ممکن است یک فرد در آشپزی اعتماد به نفس داشته باشد ولی در رانندگی یا نقاشی کردن فاقد اعتماد به نفس باشد ولی عزت نفس یک مفهوم کلی است و در تمام حیطه های زندگی فردی، اجتماعی، شغلی،عاطفی و... تاثیر دارد و نباید این دو مفهوم‌ با یکدیگر خلط شود.

چرا محیط کسب و کار بهبود پیدا نمی‌کند؟

آنچه در دهه های اخیر مبنای ارزیابی و رتبه بندی کشورها از لحاظ اقتصادی قرار گرفته، محیطی است که در آن بنگاه های اقتصادی فعالیت دارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : ده ها خودرو در سیل اسپانیا واژگون شدند

ویدئو : دو سال زندان برای نقض قوانین نگهداری از حیوانات برای خواننده پاکستانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر