نتیجه‌ای یافت نشد.

فروش سفال چینی در شهر جهانی یزد دلیل دارد

شناسه خبر: 130749 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷, ۱۳ : ۱۴ : ۰۰
فروش سفال چینی در شهر جهانی یزد دلیل دارد
معاون صنایع دستی یزد با بیان اینکه نمی‌توان عرضه صنایع دستی و سفال چینی را در یزد کتمان کرد، گفت: وارد کننده محصولات چینی، این کالاها را از مبادی قانونی وارد کشور کرده است و من نمی‌توانم به او بگویم چرا این محصولات را عرضه می‌کند.
۵۵آنلاین :

معاون صنایع دستی یزد با بیان اینکه نمی‌توان عرضه صنایع دستی و سفال چینی را در یزد کتمان کرد، گفت: وارد کننده محصولات چینی، این کالاها را از مبادی قانونی وارد کشور کرده است و من نمی‌توانم به او بگویم چرا این محصولات را عرضه می‌کند.

محمد رضا دهقان مهرجردی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره عرضه صنایع دستی چینی در فروشگاه‌های استان یزد توضیح داد: اواخر سال گذشته به فروشگاه‌های عرضه کننده چینی اخطار دادیم و در تعطیلات نوروز هم با ماموران یگان حفاظت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای پلمپ فروشگاه‌های متخلف اقدام کردیم اما متاسفانه ما متولی حوزه فروش نیستیم و در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد.

او ادامه داد: زمانی که جنس چینی از مبادی قانونی وارد می‌شود، نمی‌توانیم با فروش آن در مغازه‌ها برخورد کنیم. ما تصمیم داریم از بخش‌های  دیگری وارد ‌شویم تا این مشکل را برطرف کنیم. در واقع در این زمینه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی نیست و مجوز فروش را وزارت  صنعت، معدن و تجارت می‌دهد و بارها نیز اعلام کردیم که فقط به فروشگاه‌هایی که صنایع دستی ایرانی عرضه می کنند، مجوز داده شود.

معاون صنایع دستی یزد با بیان اینکه ما با دفتر صادارت نیز مکاتبه کرده‌ایم، افزود:  چرا وقتی توانایی تولید داریم باید صنایع دستی را از کشورهای دیگر وارد کنیم؟! حتی بارها از انجمن تورگردان‌ها خواهش کردیم تا گردشگران را به کارگاه‌هایی که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند هدایت کنند.

دهقان مهرجردی با بیان اینکه عرضه صنایع دستی چینی در اکثر مناطق توریستی کشور مشاهده می شود و تنها مختص استان یزد نیست، گفت:  با اجرای قانون طرح حمایت از هنرمندان، فعالان و استادکاران صنایع دستی  بسیاری از مشکلات این حوزه برطرف می‌شود.

او اضافه کرد: در برخی از فروشگاه‌ها سفال لالجین را در کنار سفال میبد هم عرضه می‌کنند که چون سفال آن منطقه هم کالای ایرانی است،  در واقع داد و ستد در داخل کشور  محسوب می شود و ما هم این موضوع  را پذیرفتیم. اما با  برخی فروشگاه‌ها که به صورت محدود صنایع دستی چینی عرضه می‌کنند، مخالفیم.

معاون صنایع دستی یزد اعلام کرد: در این زمینه جلسه‌ای  با  فرمانداری و اداره  صنعت و معدن میبد نیز برگزار شده است و  تا کنون هم با معاونت صنایع دستی همکاری داشته اند اما بعد از اعلام نحوه اجرایی بخشنامه فروشگاه های صنایع دستی به استان‌ها به طور جدی به این موارد رسیدگی می‌شود.

دهقان مهرجردی با اشاره به نشان دار کردن فروشگاه‌های صنایع دستی یزد که از سال گذشته شروع شده است، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در قانون جدید نشان دار کردن فروشگاه ها حذف شده است که به اعتقاد من کار اشتباهی است.  زیرا باید برند خاصی  به فروشگاه‌هایی که جنس صد درصد ایرانی عرضه می‌کنند، داده شود که چنین مشکلاتی پیش نیاد. اخیرا نیز نامه ای از شورای قوانین مقررات که زیرنظر وزارت اقتصاد و دارایی فعالیت می‌کند، ارسال شده که دیگر نیازی به اهدای این نشانه‌ها نیست. اگر این اتفاق بیفتد به تولید ملی و صنایع دستی آسیب وارد می‌شود.

او معتقد است: اگر بسیاری از مردم بدانند منفعت این هنر به جیب هنرمندان ایرانی می‌رود برای خرید آن ترغیب می‌شوند. متاسفانه تعاریف ما در حوزه صنایع دستی سختگیرانه است اما در کشورهای دیگر از جمله چین این سختگیری‌ها اعمال نمی‌شود و حتا دولت هم به آنها کمک می‌کند. به همین دلیل ما رقابت نابرابری با صنعتگران چینی داریم.

معاون صنایع دستی یزد درباره پرفروش‌ترین صنایع دستی در نوروز ۱۳۹۷ اعلام کرد:  بیشترین بازدید کننده را  در شهرستان یزد و میبد داشتیم که  نساجی، سفال، سرامیک و زیلو به ترتیب پر فروش ترین محصولات صنایع دستی بودند. همچنین از زمانی که بحث شهر جهانی یزد مطرح شد،از اِلمان‌های این شهر در صنایع دستی کاربردی استفاده شده که مخاطبان زیادی از آن استقبال کردند.

دهقان مهرجردی درباره اینکه یک گردشگر چگونه می‌تواند صنایع دستی تولید ملی را از خارجی تشخیص دهد؟ توضیح داد: در شهرک صنایع دستی میبد به فروشگاه‌هایی که محصولات صد در صد صنایع دستی عرضه می‌کنند نشان اعتماد اهدا و روی شیشه فروشگاه ها نصب شده است. من معتقدم این کار باید ادامه داشته باشد و پایلوتی شکل بگیرد تا گردشگر بتواند اطلاعات مربوط به کارگاه‌ها را رصد تا بتواند انتخاب درستی داشته باشد. تصمیم داشتیم در یزد چنین پایلوتی را راه اندازی کنیم اما منابع مالی کافی نداشتیم. می‌توان این طرح را در کل ایران با مبلغ ۶۰ میلیون تومان اجرایی کرد و  گردشگران می‌توانند با گرفتن بارکد محصول مقابل تلفن همراه خود به سامانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وصل شده و به کلیه اطلاعات محصول از اسم هنرمند تا کارگاهی که در آن کار می کند، دسترسی پیدا کنند.  


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیل گلستان و شبیخون بلا و حرف‌های تکراری!

تا مرداد سال ۱۳۸۰ سیل ندیده بودم. طغیان رودخانه و گل‌آلودشدنش با سیل ویرانگر فرق دارد. فکر می‌کردم سیل بیاید بالاخره می‌شود دوید بالای تپه‌ای و جان را نجات داد.

کدام اقتصادها در باتلاق بحران دست و پا می زنند؟

اژدهای ابرتورم اقتصاد ونزوئلا را بلعیده است. زیمبابوه قبل از ونزوئلا در دام این اژدها افتاده بود. ایتالیا، اسپانیا، اوکراین و یونان همگی با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می کنند و نسبت بالای بدهی به تولید ناخالص داخلی شان به یک گرفتاری بزرگ تبدیل شده که اتخاذ خط مشی های ریاضتی نیز نتوانسته است کمک چندانی به آنها بکند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مهمانان عجیب سال تحویل شبکه چهار سیما

این شبکه برای برنامه تحویل سال با گریم افرادی به عنوان سعدی، فردوسی و حافظ با آنها به گفتگو پرداخت.

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر