فرستاده چین در امور سوریه؛ چین در سوریه حضور نظامی ندارد

شناسه خبر: 142662 سرویس: جهان ، سیاست دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۴۳ : ۲۰ : ۰۰
فرستاده چین در امور سوریه؛  چین در سوریه حضور نظامی ندارد
فرستاده چین در امور سوریه در واکنش به اخبار برخی رسانه ها درباره 'آمادگی ارتش چین برای حضور در نبرد ادلب' اظهار داشت: این گزارش‎ها خلاف واقع است و چین در سوریه حضور نظامی ندارد.
۵۵آنلاین :

 'شیه شیائو یان' روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پکن در ارتباط با حضور نیروهای خارجی در سوریه نیز تاکید کرد حضور نظامی کشورهای خارجی باید در راستای برقراری آتش بس، ایجاد گفت و گو و صلح، پیشرفت روند سیاسی و مبارزه با تروریسم باشد.
به گفته وی آینده سوریه باید دست مردم آن کشور باشد و فقط مردم این کشور هستند که می‎توانند درباره سرنوشت و کشور خود تصمیم گیری کنند.
'شیه' بیان کرد چین به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و کشوری مسئولیت شناس، همواره برای حل مساله سوریه از طریق سیاسی، نقشی مثبت و سازنده ایفا کرده است. 
وی با اشاره به اینکه چین بارها طرح‌های خود برای حل مساله را ارائه داده است افزود: چین با تروریسم به هر شکلی که باشد، مخالف است و از همکاری جامعه جهانی برای مبارزه با تروریسم و حفظ صلح و ثبات منطقه و جهان حمایت می‌کند.
شیه یادآور شد: علاوه بر آن، در مبارزه با تروریسم باید به ریشه کن شدن تروریسم و از بین بردن سرچشمه اقدامات تروریستی توجه کرد. 
فرستاده چین در مساله سوریه تصریح کرد: به تازگی شاهد رویکرد آشکارتر طرف‎ها به حل مساله از طریق سیاسی بوده‌ایم اما در راستای حل مساله هنوز با چالش‌های جدی مواجه هستیم جامعه جهانی در مقطع فعلی باید با همکاری نزدیکتر نسبت به گذشته برای پیشرفت واقعی روند حل سیاسی مساله تلاش کند.
او با تاکید بر اینکه طرف‎های مختلف به حل مساله از طریق سیاسی، خوشبین هستند گفت: همه با 'حل مساله از طریق سیاسی' موافق هستند دولت و مخالفان سوریه نیز مخالفت شدید خود را با مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه ابراز کرده و تاکید دارند باید به حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور احترام گذاشته شود.
فرستاده چین در مساله سوریه یادآور شد: اخیرا شاهد تحولات مهمی درباره سوریه از جمله پیشرفت و ادامه مبارزات با سازمان‌های تروریستی از قبیل داعش، پیشرفت در تشکیل کمیسیون قانون اساسی سوریه، حصول توافقات سران آمریکا و روسیه درباره سوریه و برگزاری دور دهم مذاکرات مساله سوریه در آستانه بودیم.
او گفت: به طور کلی شاهد رویکرد آشکارتر طرفین به حل مساله به نحو سیاسی هستیم این بسیار خوب است اما هنوز با چالش‌های جدی از جمله خطر جدایی برخی مناطق کشور سوریه مواجه هستیم. 
شیه اظهار کرد: در گفت و گو با طرف‎های مختلف این موضوع را مطرح کردم که چهار 'منطقه کاهش درگیری' نباید به مناطق جدا از سوریه تبدیل شوند جامعه جهانی باید در مقطع فعلی با همکاری نزدیکتر نسبت به گذشته، برای پیشرفت واقعی روند حل سیاسی مساله سوریه تلاش کند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر