فرستاده چین در امور سوریه؛ چین در سوریه حضور نظامی ندارد

شناسه خبر: 142662 سرویس: جهان ، سیاست دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۴۳ : ۲۰ : ۰۰
فرستاده چین در امور سوریه؛  چین در سوریه حضور نظامی ندارد
فرستاده چین در امور سوریه در واکنش به اخبار برخی رسانه ها درباره 'آمادگی ارتش چین برای حضور در نبرد ادلب' اظهار داشت: این گزارش‎ها خلاف واقع است و چین در سوریه حضور نظامی ندارد.
۵۵آنلاین :

 'شیه شیائو یان' روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پکن در ارتباط با حضور نیروهای خارجی در سوریه نیز تاکید کرد حضور نظامی کشورهای خارجی باید در راستای برقراری آتش بس، ایجاد گفت و گو و صلح، پیشرفت روند سیاسی و مبارزه با تروریسم باشد.
به گفته وی آینده سوریه باید دست مردم آن کشور باشد و فقط مردم این کشور هستند که می‎توانند درباره سرنوشت و کشور خود تصمیم گیری کنند.
'شیه' بیان کرد چین به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و کشوری مسئولیت شناس، همواره برای حل مساله سوریه از طریق سیاسی، نقشی مثبت و سازنده ایفا کرده است. 
وی با اشاره به اینکه چین بارها طرح‌های خود برای حل مساله را ارائه داده است افزود: چین با تروریسم به هر شکلی که باشد، مخالف است و از همکاری جامعه جهانی برای مبارزه با تروریسم و حفظ صلح و ثبات منطقه و جهان حمایت می‌کند.
شیه یادآور شد: علاوه بر آن، در مبارزه با تروریسم باید به ریشه کن شدن تروریسم و از بین بردن سرچشمه اقدامات تروریستی توجه کرد. 
فرستاده چین در مساله سوریه تصریح کرد: به تازگی شاهد رویکرد آشکارتر طرف‎ها به حل مساله از طریق سیاسی بوده‌ایم اما در راستای حل مساله هنوز با چالش‌های جدی مواجه هستیم جامعه جهانی در مقطع فعلی باید با همکاری نزدیکتر نسبت به گذشته برای پیشرفت واقعی روند حل سیاسی مساله تلاش کند.
او با تاکید بر اینکه طرف‎های مختلف به حل مساله از طریق سیاسی، خوشبین هستند گفت: همه با 'حل مساله از طریق سیاسی' موافق هستند دولت و مخالفان سوریه نیز مخالفت شدید خود را با مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی سوریه ابراز کرده و تاکید دارند باید به حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور احترام گذاشته شود.
فرستاده چین در مساله سوریه یادآور شد: اخیرا شاهد تحولات مهمی درباره سوریه از جمله پیشرفت و ادامه مبارزات با سازمان‌های تروریستی از قبیل داعش، پیشرفت در تشکیل کمیسیون قانون اساسی سوریه، حصول توافقات سران آمریکا و روسیه درباره سوریه و برگزاری دور دهم مذاکرات مساله سوریه در آستانه بودیم.
او گفت: به طور کلی شاهد رویکرد آشکارتر طرفین به حل مساله به نحو سیاسی هستیم این بسیار خوب است اما هنوز با چالش‌های جدی از جمله خطر جدایی برخی مناطق کشور سوریه مواجه هستیم. 
شیه اظهار کرد: در گفت و گو با طرف‎های مختلف این موضوع را مطرح کردم که چهار 'منطقه کاهش درگیری' نباید به مناطق جدا از سوریه تبدیل شوند جامعه جهانی باید در مقطع فعلی با همکاری نزدیکتر نسبت به گذشته، برای پیشرفت واقعی روند حل سیاسی مساله سوریه تلاش کند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

«ساخت ژاپن» نمادی از فرهنگ کار و تعهد در ژاپن

مسئولیت پذیری، عشق و تعهد به کار و توقع منطقی از جمله مشخصه های نیروی کار ژاپنی است که باعث شده تا تولیدات این کشور با نام «ساخت ژاپن» آوازه ای جهانی داشته باشند ویژگی هایی که توجه به آن می تواند در طرح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هم سودمند واقع شوند.

استراتژی آمریکا نسبت به ایران

ماندن در برجام نیز، ظاهر روابط سیاسی با اروپا و به اصطلاح "جامعه بین الملل" را حفظ می کند و بهانه تقابل نظامی با برنامه هسته ای را از واشنگتن می گیرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: رقابت جذاب ۱۰ اقتصاد اول جهان طی نیم قرن گذشته

رقابت جذاب ۱۰ اقتصاد اول جهان طی نیم قرن گذشته به حرکت چین توجه کنید .....دلیل بی حرکت بودن آمریکا اینه که نسبت ها براساس دلار سنجیده شده

ویدیو: درگیری لفظی دوباره ترامپ با خبرنگار دیگری از سی ان ان

درگیری لفظی دوباره ترامپ (فرودگاه پاریس)با خبرنگار دیگری از سی ان ان که از او در مورد تحقیقات مولر پرسید. ترامپ به ایبی فیلیپ خبرنگار می گوید: چه سوال احمقانه ای، تو خیلی سوالاتت احمقانه اند!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر