نتیجه‌ای یافت نشد.

فرزندخواندگی گزینه توصیه شده کارشناسان برای بچه‌دار شدن

شناسه خبر: 139748 سرویس: اجتماعی ، ورزشی شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷, ۱۰ : ۲۰ : ۰۰
فرزندخواندگی گزینه توصیه شده کارشناسان برای بچه‌دار شدن
یک کارشناس زنان برعهده گفتن سرپرستی فرزندی از بهزیستی را بهترین روش برای ناباروران می‌داند و معتقد است از آنجا که در این فرآیند طرف حساب دولت است،مشکلات حقوقی به مراتب کمتری ایجاد می‌شود و آن را بهترین روش برای فرزنددار شدن می‌داند.
۵۵آنلاین :

 

"به هر دری زدیم و کلی درمان کردیم تا بتونیم بچه دار بشیم". این فقط یکی از صحبتهای ده ها زوجی است که توانایی باروری به دلایل مختلف را ندارند.زنان و مردانی که به شیوه های متعدد علمی و غیرعلمی دنبال فرزند دار شدن می روند.

برخی بیمارستان‌ها و مرکز پژوهشی رویان فضاهایی است که با تحقیقات علمی توانسته اند ظرف سالهای گذشته بسیاری از زوجهای نابارور را پس از مدتی درمان بارور کنند. اما در این میان گاهی درمان های مختلف و دستکاری متعدد سیستم باروری، دیگر تاثیرگذاری خود را ندارد و یا به صورت ژنتیکی،زن یا مرد توان فرزند دار شدن را ندارند. از این روی به روش های رواج یافته رسمی در کشور مراجعه می کنند. "رحم اجاره ای" یکی از این روشهایی است که چند سالی است در کشور جا افتاده و با تمام تبعات و مشکلات احتمالی که ایجاد می‌کند، همچنان مرسوم است.

در واقع زنی که به هیچ عنوان توانایی نگهداری جنین در رحم خود را ندارد یا فرزنددار شدن برای او باعث نقص عضو کودک می شود، شرایط استفاده از رحم اجاره ای را دارد. از سویی دیگر،گاهی اتفاقاتی در این روش باروری رخ می‌دهد که تبعات جبران ناپذیری دارد و تبعات ناشی از آن پشیمانی به بار می‌آورد.

فردی که قرار است رحم خود را در اختیار قرار دهد چه باید بکند؟

قبل از هراقدامی باید صلاحیت اخلاقی فرد مورد نظر و همسر وی تایید شود. ضمن اینکه اغلب زنی برای اهداء تخمک انتخاب می شود که با شوهر،همسر قانونی و رسمی یکدیگر باشند و در موارد بسیار نادر به دلیل تبعات اجتماعی آن ،برای دریافت رحم اجاره ای از زنی که به هر دلیل مجرد است،استفاده می شود .پس از اینکه آزمایشات مربوط به بیماری های مقاربتی ، ایدز و هپاتیت انجام شد ،بررسی های کروموزومی و ژنتیکی و بعد از آن معاینه و سونوگرافی،عکس از رحم و به طور کلی تمامی اقدامات موشکافانه برای تایید سلامتی فردی که قرار است رحمش اجاره گرفته شود، مرحله به مرحله انجام می شود .

سپس باید مفاد فرم قرارداد رحم جایگزین مبنی بر اینکه پس از زایمان، فرد هیچ حقی نسبت به نوزاد ندارد یا چنانچه نوزاد نقصی با علت محیطی داشت پدر و مادر حقیقی نمی توانند از تحویل آن خودداری کنند و موضوعاتی از این دست، توسط وکیل و کارشناس مربوطه به طور دقیق  قرائت و به امضاء طرفین برسد و در مجموع نوبت به مرحله آماده سازی رحم  با تجویز دارو به فردی می شود که قرار است جنین را نگهداری کند.

از آن طرف به مادری که توانایی بارداری ندارد نیز برای تقویت و رشد تخمک ها دارو تجویز می شود،نمونه اسپرم مرد شستشو و پس از جدا سازی اسپرم های سالم طی مراحلی با تخمک لقاح داده می شود و بعد از آماده سازی به رحم منتخب شده انتقال می یابد. البته این احتمال هم وجود دارد که حاملگی انجام نشود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که چون پس از تولد،سریعا کودک از مادر خوانده جدا می شود،مادراصلی با مصرف دارو توانایی شیر دهی پیدا کرده و کودک با شیر مادر اصلی تغذیه می شود.

بنابراین لزوما همه بچه های رحم اجاره ای شیرخشکی نیستن. ضمن آنکه اگر نوزاد با هر گونه نقص مادرزادی به دنیا آید پدر و مادر به طور قانونی موظف به سرپرستی نوزاد هستند.

یک کارشناس حوزه مامایی که سالها در بیمارستان‌های متعدد کار کرده و نمونه های مختلفی از مراجعانی که به روش رحم اجاره ای وظیفه باروری را برای خانواده ای دیگر برعهده گرفته اند را دیده،در گفتگو با "اسکان نيوز" از تبعات این مسئله و برخی تجربه های خود می گوید.

او عنوان می کند: در این مدت دائم باید سونوگرافی شوند و همه هزینه‌های تغذیه و پزشکی زن حمل کننده جنین، با مرد است.

او در خصوص یکی از تجربه های خود که چند بار هم تکرار شده می‌گوید: یکی از مشکلاتی که در خصوص رحم اجاره ای بین زوجین و زن حمل کننده جنین (که مجرد بوده) ایجاد می شود، آنجا بود که در اثر ارتباطاتی که بین مرد و آن زن برقرار می شد،محبت و دوست داشتن در این میان پدید می آمد و باعث می شد خانواده از هم پاشیده شود. مرد با زنی که رحم او قرار است فرزندش را پرورش دهد رابطه ای فراتر از حد طبیعی برقرار می کرد و زندگی خودش دچار مشکل می شد و همه چیز تحت تاثیر قرار می گرفت.

او ادامه می دهد:اصولا کسی که می تواند رحم خود را اجاره دهد،باید زن زیر 35 سال باشد. در خصوص قیمت هم عنوان می شود قیمت پایه از 20 میلیون تومان آغاز می شود اما قیمت های مختلفی تفاهم می شود و تا 50 میلیون تومان پول هم گاهی طلب می کنند، گاهی هم میزان پول دریافتی بستگی به توافق پزشک و دارنده رحم اجاره ای  با خانواده متقاضی دارد.

هر زنی به راحتی نمی تواند چنین مسئله ای را تقبل کند.به گفته این کارشناس این اتفاق در کشور ما عمدتا به دلیل فقر و نیازهای مالی و وضعیت نامناسب تغذیه زن پذیرفته می شود.از سویی دیگر باید در مراحل مختلف تخمک های زن بررسی شوند و انواع آزمایشات پزشکی را باید انجام دهد تا از سلامت او مطمئن شوند.

غربالگری های تخصصی نیز روی اوصورت می گیرد، بیماری های احتمالی او بررسی می شوند و به لحاظ تغذیه هم دائم چک می شوند. از طرفی دیگر یکی از مشکلات غیرقابل پیش بینی در این زمینه، این است که ممکن است همه این موارد بررسی شوند و زن هم آماده لقاح شود،اما در این میان امکان اینکه به هر دلیلی یا هر حادثه ای بچه سقط شود هم وجود دارد و این هم از تبعات احتمالی این موضوع حساس است.

حتی ممکن است دارنده رحم اجاره ای پشیمان شود و با بچه به صورت طبیعی اخت شود و نخواهد بچه را تحویل دهد که برای این موارد اقدامات حقوقی لازم و تعهداتی در نظر گرفته شده است.به هر ترتیب پزشکی که زوج نابارور و دارنده رحم اجاره ای را به هم معرفی می کند،قرارادی ما بینشان امضا می شود. در واقع این مسئله به نوعی داد و ستد است.

به جای این همه درمان بگذارید بدن کمی سیر طبیعی خود را طی کند

این کارشناس نکته دیگری در خصوص بحث ناباروری زوجین مطرح کرده و پیشنهاد می کند: به جای حجم بالای درمان و هزینه و روی آوردن به رحم اجاره ای از یک نقطه ای به بعد، بیش از حد اعضای باروری خود را درمان نکنند و اجازه دهند از یک جایی به بعد بدن فعالیت طبیعی خود را داشته باشد.

او بر اساس تجربه های خود می‌گوید: سه مورد مراجعه کنندگانی داشته که به شدت به درمان ناباروری روی آورده بودند و در واقع داروهایی که برای فعال شدن تخمک استفاده می‌شود، روی هورمون ها گاهی تاثیر معکوس می‌گذارد و از فعالیت طبیعی خود هم باز می‌ماند و تخمک به درستی کار خود را انجام نمی دهد. پس از آنکه نتیجه نگرفته اند و بی خیال شده اند، سیر طبیعی بدن کار خود را کرده و زمانی که به دنبال سرپرستی کودکی رفتند و کودکی را گرفتند، یک سال بعد و کمتر به صورت طبیعی باردار شدند.

در واقع این مسئله دستکاری اعضای باروری و تناسلی همچون مسئله عادت ماهانه است که به لحاظ زمانی دیر و زود دارد و به صورت طبیعی گاهی هم کارکرد خودش را ندارد. اما هچون یک پدیده طبیعی با مسئله عدم ناباروری برخورد نمی شود. چون به این توجه نمی شود مسائل و فشارهای عصبی و فکر و ناراحتی چه میزان روی هورمون های بدن تاثیر گذارند و به این دلایل بیشتر مواقع ناباروری ایجاد می شود.
 
او در خصوص یکی دیگر از روش های مرسوم که مشکلات حقوقی کمتری به همراه دارد نیز صحبت می کند، در این خصوص می گوید: گاهی یک مرد توان تولید اسپرم ندارد. یا اسپرم آن مرد برای همسر خودش سمی است و نمی تواند در رحم زن لقاح صورت بگیرد. بر همین اساس تخمک زن را با اسپرمی فریز شده از بانک اسپرم ترکیب می کنند و در رحم زن لقاح انجام می دهند تا کودک به دنیا بیاید و فرزند خود آن خانواده باشد.

اما این کارشناس برعهده گفتن سرپرستی فرزندی از بهزیستی را بهترین روش برای ناباروران می‌داند و معتقد است از آنجا که در این فرآیند طرف حساب دولت است،مشکلات حقوقی به مراتب کمتری ایجاد می شود و آن را بهترین روش برای فرزنددار شدن می داند. اما معتقد است فرهنگ ما به شدت اصرار به اینکه بچه از خون خودشان باشد دارند و به همین دلیل از روش های متفاوت برای بچه دار شدن استفاده می کنند و هزینه های سنگینی هم برای این کار انجام می دهند.

او تاکید می کند:همین فرهنگ که باید به تعداد زیادی از اقوام و آشنایانشان توضیح دهند که به چه دلیل سرپرستی کودکی را برعهده گرفته اند، باعث می شود خیلی ها اصرار به درمان ناباروری از طریق روشهای نه چندان موفقیت آمیز و پردردسر داشته باشند اما فرزند بی سرپرستی را به سرپرستی قبول نکنند.


منبع : اسکان نيوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر