فاجعه فوکوشیما به روایت یک خبرنگار ایرانی

شناسه خبر: 152323 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷, ۰۶ : ۱۵ : ۰۰
فاجعه فوکوشیما به روایت یک خبرنگار ایرانی
کارگردان"مسافر فوکوشیما" که در مستند خود به زلزله و سونامی‌ای که در ژاپن رخ داد و باعث بروز انفجار در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما شد پرداخته است، گفت: انتخاب افشین والی‌نژاد به عنوان یک خبرنگار ایرانی که راوی این داستان باشد برایم اهمیت زیادی داشت.
۵۵آنلاین :

معصومه نورمحمدی مستندساز و کارگردان فیلم مستند «مسافر فوکوشیما» درباره ساخت این فیلم توضیح داد: قبل از ساخت مستند مسافر فوکوشیما برای ساخت فیلمی دیگر به ژاپن سفر کرده بودم . در آن سفر از طریق یکی از دوستانم با افشین والی نژاد خبرنگار سابق اسوشیتدپرس در ایران و سپس داستان سونامی ژاپن و اتفاقات سال ۲۰۱۱ آشنا شدم. همین‌ها علتی شد تا انگیزه‌ای برای سفر مجدد به ژاپن و ساخت مستند مسافر فوکوشیما پیدا کنم .

 

او درباره انتخاب افشین والی‌نژاد به عنوان راوی این مستند گفت: بهتر از او کسی نمی‌توانست راوی این داستان باشد. من به عنوان سازنده فیلم حرف‌ها، نظرات و دیدگاه‌های خودم و این خبرنگار را در این مستند آوردم. او کسی است که این فاجعه طبیعی را از نزدیک دیده و هزاران قطعه عکس و ساعت ها ویدئو از این واقعه تهیه کرده است . او حدود هفتاد سفر از توکیو به منطقه فوکوشیما طی این سالها داشته است ، به همین جهت مسافر فوکوشیما میتوانست مناسب ترین عنوان برای این مستند باشد.

این مستند ساز اضافه کرد: انتخاب افشین والی نژاد به عنوان راوی این مستند از جهت آنکه او یک خبرنگار ایرانی بود برایم اهمیت زیادی داشت. او حدود ۲۰ سال است که در ژاپن زندگی می‌کند و وقت و انرژی بسیاری را برای بررسی و پوشش این اتفاق صرف کرده است.

نورمحمدی درباره شرایط ساخت این مستند در کشور ژاپن توضیح داد: در مراحل تولید و فیلمبرداری در آن کشور به هیچ گونه مانع ومشکلی برخورد نکردیم ، اما هزینه ساخت فیلم در کشور ژاپن بسیار بالا است.

فیلم مستند مسافر فوکوشیما در بخش مسابقه فیلم‌های نیمه بلند دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت وارد رقابت شده است و برای اولین بار به نمایش در خواهد آمد.

 

 

از عوامل این فیلم مستند می‌توان به پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: معصومه نورمحمدی، راوی: افشین والی نژاد، فیلمبرداران: رضا محمدی و افشین والی‌نژاد، تدوین: مجید عاشقی، موسیقی: هوتن پورزکی، طراحی و ترکیب صدا: رامین ابوالصدق، صدابردار: محمد رضایی، نویسندگان متن: مجید عاشقی و افشین والی‌نژاد، طراح پوستر و عنوان : علی باقری، مجری طرح: احمد شبیری، مدیر تولید: نسرین نورمحمدی، دستیار کارگردان: پریا علی‌اکبر، اصلاح رنگ دیجیتال: شرکت پیشگامان سینمای آریا اشاره کرد.

دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» در روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.


منبع : دنیای اقتصادی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر