فاجعه فوکوشیما به روایت یک خبرنگار ایرانی

شناسه خبر: 152323 سرویس: فرهنگ و هنر ، گوناگون جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷, ۰۶ : ۱۵ : ۰۰
فاجعه فوکوشیما به روایت یک خبرنگار ایرانی
کارگردان"مسافر فوکوشیما" که در مستند خود به زلزله و سونامی‌ای که در ژاپن رخ داد و باعث بروز انفجار در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما شد پرداخته است، گفت: انتخاب افشین والی‌نژاد به عنوان یک خبرنگار ایرانی که راوی این داستان باشد برایم اهمیت زیادی داشت.
۵۵آنلاین :

معصومه نورمحمدی مستندساز و کارگردان فیلم مستند «مسافر فوکوشیما» درباره ساخت این فیلم توضیح داد: قبل از ساخت مستند مسافر فوکوشیما برای ساخت فیلمی دیگر به ژاپن سفر کرده بودم . در آن سفر از طریق یکی از دوستانم با افشین والی نژاد خبرنگار سابق اسوشیتدپرس در ایران و سپس داستان سونامی ژاپن و اتفاقات سال ۲۰۱۱ آشنا شدم. همین‌ها علتی شد تا انگیزه‌ای برای سفر مجدد به ژاپن و ساخت مستند مسافر فوکوشیما پیدا کنم .

 

او درباره انتخاب افشین والی‌نژاد به عنوان راوی این مستند گفت: بهتر از او کسی نمی‌توانست راوی این داستان باشد. من به عنوان سازنده فیلم حرف‌ها، نظرات و دیدگاه‌های خودم و این خبرنگار را در این مستند آوردم. او کسی است که این فاجعه طبیعی را از نزدیک دیده و هزاران قطعه عکس و ساعت ها ویدئو از این واقعه تهیه کرده است . او حدود هفتاد سفر از توکیو به منطقه فوکوشیما طی این سالها داشته است ، به همین جهت مسافر فوکوشیما میتوانست مناسب ترین عنوان برای این مستند باشد.

این مستند ساز اضافه کرد: انتخاب افشین والی نژاد به عنوان راوی این مستند از جهت آنکه او یک خبرنگار ایرانی بود برایم اهمیت زیادی داشت. او حدود ۲۰ سال است که در ژاپن زندگی می‌کند و وقت و انرژی بسیاری را برای بررسی و پوشش این اتفاق صرف کرده است.

نورمحمدی درباره شرایط ساخت این مستند در کشور ژاپن توضیح داد: در مراحل تولید و فیلمبرداری در آن کشور به هیچ گونه مانع ومشکلی برخورد نکردیم ، اما هزینه ساخت فیلم در کشور ژاپن بسیار بالا است.

فیلم مستند مسافر فوکوشیما در بخش مسابقه فیلم‌های نیمه بلند دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت وارد رقابت شده است و برای اولین بار به نمایش در خواهد آمد.

 

 

از عوامل این فیلم مستند می‌توان به پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: معصومه نورمحمدی، راوی: افشین والی نژاد، فیلمبرداران: رضا محمدی و افشین والی‌نژاد، تدوین: مجید عاشقی، موسیقی: هوتن پورزکی، طراحی و ترکیب صدا: رامین ابوالصدق، صدابردار: محمد رضایی، نویسندگان متن: مجید عاشقی و افشین والی‌نژاد، طراح پوستر و عنوان : علی باقری، مجری طرح: احمد شبیری، مدیر تولید: نسرین نورمحمدی، دستیار کارگردان: پریا علی‌اکبر، اصلاح رنگ دیجیتال: شرکت پیشگامان سینمای آریا اشاره کرد.

دوازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» در روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.


منبع : دنیای اقتصادی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقاشیهای کاخهای چهلستون و عالی قاپو اصفهان در موزۀ باستان‌شناسی حیدرآباد هند

موزۀ باستان‌شناسی ایالت تلنگانا یا موزۀ حیدرآباد موزه‌ای است که در شهر حیدرآباد هندوستان جای دارد و کهن‌ترین گنجینۀ شهر است.

حکیم‌باشی‌های امروز ما

دیدگاه سیاستمدارانی که در این روزها از اقتصاد تجربی در مقابل اقتصاد علمی و دانشگاهی دفاع می‌کنند بی‌شباهت با دیدگاه مردمی نیست که چند دهه پیش از طب تجربی و آموزه‌های حکیم‌باشی‌ها در مقابل پزشکان درس‌خوانده در دانشگاه و برگشت از فرنگ دفاع می‌کردند. حکیم‌باشی نسبت به دکتر برگشته از فرنگ این مزیت را داشت که حرفش برای همگان قابل‌فهم بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر