عراقچی در کویت؛ آمادگی ایران برای گفتگو و تعامل سازنده با کشورهای منطقه

شناسه خبر: 174901 سرویس: گوناگون دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸, ۵۳ : ۱۶ : ۰۰
عراقچی در کویت؛ آمادگی ایران برای گفتگو و تعامل سازنده با کشورهای منطقه
معاون وزیر خارجه در دیدار با وزیر خارجه کویت سیاست تحریمی آمریکا را باعث به خطر انداختن امنیت کل منطقه خواند و آمادگی ایران را برای گفتگو و تعامل سازنده با کشورهای منطقه اعلام کرد.
۵۵آنلاین :

 سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که در دومین مقصد سفرش به منطقه در کویت به سر می برد، امروز (دوشنبه) با «شیخ خالد الحمد الصباح» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه کویت دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار عراقچی با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استقرار صلح و ثبات در منطقه مهم خلیج فارس خاطرنشان کرد: امنیت مفهومی یکپارچه و غیرقابل تفکیک است و حوزه های سیاسی و اقتصادی را همزمان در بر می گیرد.

وی تاکید کرد سیاست تحریمی آمریکا در حقیقت امنیت کل منطقه را در خطر قرار داده است و کشورهای منطقه باید نسبت به این تهدید هوشیار باشند. 
عراقچی با اشاره به رویکرد مسئولانه جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه ای افزود: گفتگو و رایزنی با کشورهای منطقه از مبانی سیاست خارجی کشورمان بوده و بر همین اساس جمهوری اسلامی آمادگی دارد از طریق ایجاد سازوکارهای منطقه ای وارد گفتگو و تعامل سازنده با این کشورها شود. 
شیخ خالد الحمد الصباح معاون نخست وزیر و وزیر خارجه کویت نیز ضمن خوش آمدگویی به معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به وضعیت فعلی در منطقه بر استمرار رایزنی ها و دیدارها بین کشورهای همسایه و ضرورت گفتگو برای حل و فصل بحران ها تاکید کرد.

*سفر عراقچی به مسقط

سید عباس عراقچی در اولین مقصد این سفر دیروز (یکشنبه) به مسقط رفت و در ملاقاتی که با یوسف بن علوی داشت، ضمن تاکید بر اهمیت صلح و امنیت در منطقه مهم خلیج فارس، نسبت به سیاستهای مخرب آمریکا و برخی متحدان آن کشور در منطقه هشدار داد. وی با رد هر گونه گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابطی متوازن و سازنده با تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس بر اساس احترام و منافع متقابل آمادگی دارد. 

 

 

 

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان افزایش تنش در منطقه نیست، پایان تحریم ها و بهره مندی همه کشورهای منطقه از منافع همکاری های اقتصادی را متضمن آرامش و ‌ثبات در منطقه خواند و گفت: اعمال تحریم علیه ایران یک تجربه شکست خورده است که پیش از این بارها امتحان شده بود. 

وزیر امور خارجه عمان نیز در این ملاقات با تائید شرایط خطیر منطقه بر لزوم خویشتن داری همه طرفها تاکید کرده و خواستار ادامه رایزنی های نزدیک دو کشور شد. 

عراقچی همچنین در ملاقات جداگانه ای با بدر البوسعیدی قائم مقام وزارت خارجه عمان، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و راه های گسترش آن در تمامی زمینه ها را مورد بحث و بررسی قرار داد.

*هیچ گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نداریم

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان همچنین دیشب در توئیتی درباره سفرش به مسقط نوشت: «به عمان سفر کردم و پس از آن به کویت و سپس قطر خواهم رفت. هیچ گفتگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نداریم، اما آماده مذاکره با همه کشورهای حوزه خلیج فارس برای برقراری روابطی متوازن و سازنده بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم.»

 

 

 

عراقچی قرار است در سومین مقصد این سفر به قطر نیز برود.

وزرای خارجه قطر و عمان در هفته های اخیر سفری چند ساعته به ایران داشتند و با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کردند. البته سفر وزیر خارجه قطر در همان زمان رسانه ای نشد.

*پیشنهاد ظریف: آمادگی ایران برای امضای پیمان عدم تعرض با کشورهای حوزه خلیج فارس

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز عصر شنبه به بغداد سفر کرد و رایزنی هایی را با مقامات عراقی داشت و اعلام کرد که ایران آماده است پیمان عدم تعرض را با کشورهای حوزه خلیج فارس امضا کند.

 

 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران طی سه هفته اخیر سفرهایی را به روسیه، ترکمنستان، هندوستان، ژاپن، چین و پاکستان داشت. رایزنی های دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استعمارگر پیر

در واقع انگلیسی ها در مقایسه با دیگر کشورهای استعمارگر همچون آمریکایی‌ها، شیوه و ترفند خاص و تا حدودی متفاوت در استعمارگری دارند و با حیله فراوانی که دارند همیشه چند قدم جلوتراز سایر کشور های استعمار گر هستند،

مسئولیت های اجتماعی بانک‌ ها

باید به این پرسش پاسخ داده شود که چه تفاوتی میان موسسات ارائه دهنده اعتبارات خرد و ارائه دهندگان وام های بهره ای وجود دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر