عجیب ترین قنات ایران کجاست؟

شناسه خبر: 130702 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷, ۰۵ : ۲۲ : ۰۰
عجیب ترین قنات ایران کجاست؟
معاون میراث فرهنگی کشور گفت:قنات دوطبقه اردستان یکی از عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات‌های کشور بود که ثبت جهانی شد.
۵۵آنلاین :

محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید از قنات دوطبقه اردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در کشور بیش از 120 هزار قنات مستند شده و دارای شناسه وجود دارد که بیش از 37 هزار از آن‌ها فعال و زنده هستند. تاکنون فعالیت مهمی که در موضوع قنات های کشور صورت گرفته است این است که از هر نوع قنات یک نمونه انتخاب شده است و عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات کشور را قنات دوطبقه اردستان انتخاب کردیم.

طالبیان اضافه کرد: قنات دو طبقه اردستان که در سال 1382 در فهرست آثار ملی به شماره 9023 به ثبت رسیده بود در سال 1395 بعنوان بیستمین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. از میان قنات های موجود کشور تاکنون 11 قنات  ثبت جهانی شده است و در سطح استان اصفهان تاکنون 3 رشته قنات ثبت جهانی شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: مردم در 2500 سال پیش قنوات را خلق کردند و آن هم با هوشمندی، زیرا که آب آنها در فصول سال کم و زیاد نمی‌شود. اشتباه زمان شاه این بود که برای حفر چاه‌های عمیق یارانه پرداخت می‌شد و باعث شده است قنات‌ها در طی این سال‌ها کم آب شوند و امروز خشک شوند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

درس خواجه نظام‌الملک برای ما

امسال هزارمین سالگرد تولد خواجه نظام‌الملک طوسی وزیر خردمندی است که سی سال توانست در عمل و نظر آبادانی کشور را رقم زند. یادگاری جهانی به نام سیرالملوک از او به زبان فارسی به جا مانده که در ادامه سعی می‌شود براساس تحلیل لئواشتراوس مفسر فلسفه سیاسی، منولوگ‌های (تک‌گویی‌های) کتاب به روش دیالوگ (گفت‌وگو با زمان حاضر) برای حل مشکلات امروز دولت و ملت بازگویی شود.

کی به چی رای می‌ده؟

شفاف شدن رای نمایندگان باعث می‌شود، مردم بدانند وکلایی که به مجلس فرستاده‌اند در مورد تصمیمات مهم کشوری چه نظری داشته‌اند و چه رایی داده‌اند. برخی در نطق‌های خود راهنمای راست می‌زنند ولی در رای خود به سمت چپ می‌پیچند یا بالعکس

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر