عجیب ترین قنات ایران کجاست؟

شناسه خبر: 130702 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷, ۰۵ : ۲۲ : ۰۰
عجیب ترین قنات ایران کجاست؟
معاون میراث فرهنگی کشور گفت:قنات دوطبقه اردستان یکی از عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات‌های کشور بود که ثبت جهانی شد.
۵۵آنلاین :

محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید از قنات دوطبقه اردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در کشور بیش از 120 هزار قنات مستند شده و دارای شناسه وجود دارد که بیش از 37 هزار از آن‌ها فعال و زنده هستند. تاکنون فعالیت مهمی که در موضوع قنات های کشور صورت گرفته است این است که از هر نوع قنات یک نمونه انتخاب شده است و عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات کشور را قنات دوطبقه اردستان انتخاب کردیم.

طالبیان اضافه کرد: قنات دو طبقه اردستان که در سال 1382 در فهرست آثار ملی به شماره 9023 به ثبت رسیده بود در سال 1395 بعنوان بیستمین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. از میان قنات های موجود کشور تاکنون 11 قنات  ثبت جهانی شده است و در سطح استان اصفهان تاکنون 3 رشته قنات ثبت جهانی شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: مردم در 2500 سال پیش قنوات را خلق کردند و آن هم با هوشمندی، زیرا که آب آنها در فصول سال کم و زیاد نمی‌شود. اشتباه زمان شاه این بود که برای حفر چاه‌های عمیق یارانه پرداخت می‌شد و باعث شده است قنات‌ها در طی این سال‌ها کم آب شوند و امروز خشک شوند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از يوز تا سروش

يادتان هست چقدر براى موتور جستجوى ملى هزينه شد و الان هيچكس حتى يادش نيست

من، سعدی آخرالزمانم

ابن بطوطه طنجه ای(مراکش) که هم عصر سعدی بوده است وقتی در چین، مهمان امیری می شود، از دهان خنیاگران چینی بزم او این شعر سعدی را می شنود: تا دل به مهرت دادم در بحر فکر افتادم چون در نماز استادم گویی به محراب اندری!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان