عجیب ترین قنات ایران کجاست؟

شناسه خبر: 130702 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷, ۰۵ : ۲۲ : ۰۰
عجیب ترین قنات ایران کجاست؟
معاون میراث فرهنگی کشور گفت:قنات دوطبقه اردستان یکی از عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات‌های کشور بود که ثبت جهانی شد.
۵۵آنلاین :

محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید از قنات دوطبقه اردستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در کشور بیش از 120 هزار قنات مستند شده و دارای شناسه وجود دارد که بیش از 37 هزار از آن‌ها فعال و زنده هستند. تاکنون فعالیت مهمی که در موضوع قنات های کشور صورت گرفته است این است که از هر نوع قنات یک نمونه انتخاب شده است و عجیب ترین و منحصربه فردترین قنات کشور را قنات دوطبقه اردستان انتخاب کردیم.

طالبیان اضافه کرد: قنات دو طبقه اردستان که در سال 1382 در فهرست آثار ملی به شماره 9023 به ثبت رسیده بود در سال 1395 بعنوان بیستمین اثر ایران در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. از میان قنات های موجود کشور تاکنون 11 قنات  ثبت جهانی شده است و در سطح استان اصفهان تاکنون 3 رشته قنات ثبت جهانی شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: مردم در 2500 سال پیش قنوات را خلق کردند و آن هم با هوشمندی، زیرا که آب آنها در فصول سال کم و زیاد نمی‌شود. اشتباه زمان شاه این بود که برای حفر چاه‌های عمیق یارانه پرداخت می‌شد و باعث شده است قنات‌ها در طی این سال‌ها کم آب شوند و امروز خشک شوند.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.

جایگاه ایران در رقابت‌پذیری

«مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین گزارش «رقابت‌پذیری» خود را برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر