نتیجه‌ای یافت نشد.

ظهور بی‌سابقه راست‌افراطی در فنلاند

شناسه خبر: 169443 سرویس: جهان ، گوناگون سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸, ۴۰ : ۰۹ : ۰۰
ظهور بی‌سابقه راست‌افراطی در فنلاند
«سوسیال دموکرات»‌های چپگرای فنلاندی و حزب ملی‌گرای «فنلاندی‌ها» روز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه برنده انتخابات عمومی شدند و حس ناامنی در این کشور را بر سر مهاجرت، رفاه و تغییرات آب و هوایی دامن زدند.
۵۵آنلاین :

«آن کورانن» و «تارمو ویرکی» در گزارش ۱۴ آوریل برای رویترز، به نقل از نتایج نهایی وزارت دادگستری می‌نویسند حزب سوسیال دموکرات با ۷/ ۱۷ درصد آرا و کسب ۴۰ کرسی از مجموع ۲۰۰ کرسی پارلمان، توانست در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شود، درحالی‌که حزب ضداروپای «فنلاندی‌ها» ۵/ ۱۷ درصد آرا را به‌دست آورد. آنتی رینه، دبیرکل حزب سوسیال دموکرات گفت: «برای اولین بار از ۱۹۹۹ به بعد، ما بزرگ ترین حزب فنلاند هستیم.» حزب حاکم «مرکزی فنلاند» به رهبری نخست‌وزیر «یوها سیپیلا» و ائتلاف ملی راست میانه به ترتیب ۸/ ۱۳ و ۰/ ۱۷ درصد رای آوردند و این اولین بار در تاریخ این کشور است که هیچ حزبی بیش از ۲۰ درصد را نتوانست در انتخابات عمومی به‌دست آورد.
حزب سوسیال دموکرات حزبی چپگراست اما حزب «فنلاندی‌ها» در زمره احزاب راست‌افراطی است و پس از سوسیال دموکرات‌ها بیشترین کرسی‌ها را به‌دست آورده است. در هر حال، با چنین نتیجه نزدیکی و تقسیم کرسی‌های پارلمان میان احزاب متعدد، تشکیل دولت ائتلافی مسیر دشواری خواهد داشت. اگر حزب سوسیال دموکرات بتواند مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی را با موفقیت هدایت کند، «رینه» اولین نخست‌وزیر چپگرای فنلاند طی حدود دو دهه اخیر خواهد بود. رهبر حزب سوسیال دموکرات فنلاند پیش‌تر در اتحادیه‌های صنفی کار کرده و مدتی هم وزیر دارایی بوده است. انتخابات فنلاند به دنبال آن برگزار شد که دولت راست میانه حاکم با شکست در دستیابی به تغییرات مورد نظرش در نظام رفاهی و درمانی فنلاند، کناره‌گیری کرد. هدف دولت آن بود که با سیاست‌های ریاضتی و کم‌کردن هزینه‌های رفاهی و خدمات درمانی، بدهی دولت را کاهش دهد. سیاست ریاضت اقتصادی نارضایتی‌هایی را به‌دنبال داشت و حزب سوسیال دموکرات فنلاند که روابط نزدیکی با اتحادیه‌های صنفی دارد، توانست اقبال دوباره‌ای میان مردم پیدا کند. در عین حال نتیجه انتخابات برای حزب راست‌افراطی «فنلاندی‌ها» هم امیدوارکننده بوده است. این حزب دو سال پیش با انشعاب و اخراج شماری از اعضا درگیر بود، اما توانست سهم خود از کرسی‌های پارلمان را حفظ کند. با توجه به آنکه انتخابات فنلاند کمتر از دو ماه پیش از انتخابات پارلمان اروپا انجام شده است، نتایج آن می‌تواند برای کارزار انتخاباتی احزاب راست‌افراطی و همچنین احزاب چپ جالب باشد. «کورانن- ویرکی» می‌افزایند با یک پارلمان متفرق و دارای شکاف که بر سر هزینه‌های عمومی دچار اختلاف است، مذاکرات ائتلافی می‌تواند طولانی‌تر شود. با این حال، برآورد رویترز این است که «رینه»، ۵۶ ساله، احتمالا بخت بیشتری برای تشکیل دولت دارد. احزاب راست‌افراطی و ضدمهاجرت از جمله «فنلاندی‌ها» طرح‌هایی را برای یکی کردن نیروهایشان پس از انتخابات ۲۶ می‌ اتحادیه اروپا دارند که به آنها قدرت لازم برای نحوه اداره قاره سبز را می‌دهد. به نوشته گزارشگران رویترز، «فنلاندی‌ها» پس از تسلیم شدن در برابر «جسی‌هالا-آهو» در سال ۲۰۱۷، دستاوردهای زیادی در ماه‌های اخیر داشتند. این دستاوردها با مواردی از سوءاستفاده جنسی از اقلیت‌ها از سوی مردان خارجی همراه شد که بهانه لازم به این حزب را برای برافروختن احساسات ضدمهاجرتی می‌داد. «جسی‌هالا-آهو» در سال ۲۰۱۲ به‌خاطر اظهارنظر وبلاگی در مورد دادن نسبت‌های ناروا به اسلام مجازات شد اما همین فرد روز یکشنبه (پریروز) به یک چهره محبوب سیاسی تبدیل شد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

اقتصاد از قوه قضائیه چه می خواهد؟

از جذابیت های ایران امروز یکی این است که آنچه فرنگی ها در کتاب های تاریخ می خوانند ما به چشم دیده و به گوش می شنویم.

آمارها چه تصویری از نرخ رشد فقر ارائه می کنند؟

برخورداری افراد از عدالت اقتصادی همواره یکی از دغدغه های اصلی سیاستگذاران اقتصادی در کشور بوده است، گام اول در این راستا داشتن برآوردی دقیق از تعداد فقرا و شناسایی ویژگی های گروه های فقیر است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

ویدیو : یک بیماری که به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانیWHO شناسایی شده است!

یک بیماری که به تازگی از سوی #سازمان_بهداشت_جهانیWHO شناسایی شده است! #فرسودگی_شغلی یا #کارزدگی این بیماری قرار است در سال ۲۰۲۲ به رسمیت شناخته شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر