ضیاءالدین دری و فیلم های بر زمین مانده از دین و وطن

شناسه خبر: 142914 سرویس: توسعه ، فرهنگ و هنر ، گوناگون پنجشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۷, ۱۲ : ۱۷ : ۰۰
ضیاءالدین دری و فیلم های بر زمین مانده از دین و وطن
سیدضیاء الدین دری درحالی روز جمعه چشم از جهان فروبست که امیدوار بود پس از پیوند کبد، مجموعه تلویزیونی «سنجرخان» که فیلمنامه اش آماده بود و فیلم سینمایی «حضرت زینب (س)» را بسازد.
۵۵آنلاین :

 

 دوشنبه  پیکر سیدضیاء الدین دری روی شانه های هنرمندان و علاقه مندان به هنر تشییع شد؛ هم اویی که مجموعه تلویزیونی «کلاه پهلوی» و «کیف انگلیسی» را کارگردانی کرد که کیف انگلیسی گل کارهای او بود. 
هفت مرداد امسال بود که پسر سیدضیاء الدین دری در نهایت امیدواری از ساخت فیلم دیگر پدرش به نام «سنجرخان» خبرداده بود؛ نوید دری در گفت و گو با ایرنا گفت که پیوند کبد پدرش موفقیت آمیز بود و او پس از سپری کردن دوره نقاهت، مجموعه تلویزیونی «سنجرخان»را خواهد ساخت. 
او به نقل از پدرش، اعلام کرد که احوال پرسی مدیران سینمایی، بازیگران و همکاران موجب قوت قلب پدرش شده و با انرژی بیشتری طول درمان را طی می کند. 
فرزند دری دراین گفت وگو درباره «سنجرخان» گفت که این شخصیت، میرزاکوچک خان کردستان است که در زمان مشروطه با روس ها و انگلیسی ها مبارزه کرد. 
سنجرخان معروف به «سردار اکرم» مبارز ضد استعماری در دیار کردستان بود که در جنگ با روس ها آنان را در تنگه سنجرخان دهگلان کردستان شکست داد؛ اما گویی اینها تنها رویای مرحوم دری بود که به واقعیت تبدیل نشد. 
علی دارابی معاون امور استان های صدا و سیما امروز در مراسم تشییع مرحوم دری هم به این موضوع اشاره کرد و گفت: استاد قرار بود در 26 قسمت این مجموعه را روی آنتن ببرد، همه مقدماتش را هم انجام داده و فیلمنامه آماده شده بود. 
دارابی به این موضوع هم اشاره کرد که مرحوم دری ساخت فیلم سینمایی «حضرت زینب (س) » را هم در سر می پروراند، که هیچ یک از این دو انجام نشد. 
مرگ واقعی ترین حقیقت زندگی است و اجل این کارگردان را مهلت نداد و آرزوهای او بر زمین ماندند. 
شاید اظهارات امروز عرب سخنگوی کانون نویسندگان مبنی بر گیر دادن های بی مورد و پشت در معطل کردن کارگردانان بی راه نبود، چون اگر مرحوم دری زودتر مجوز می گرفت و پشت در معطل نمی ماند، امیدوارتر کار هنری خود را ادامه می داد. 
ضیاء الدین دری گویی با تاریخ ارتباطی تنگاتنگ داشت؛ قهرمانان وطن و وطن دوستان را خوب می شناخت و از همه آنانی که به فکر استقلال کشور نبودند دوری می جست. کیف انگلیسی او نمونه بارز این ادعاست و در تکمیل این ادعا به ابراز علاقه اش در ساخت مجموعه «سنجرخان» می توان ذکر کرد. 
مرحوم دری جمعه گذشته روزی که با وجود مرگ عزت الله انتظامی استاد سینمای ایران، جمعه سیاه سینما نام گرفت، پس از گذراندن یک دوره نارسایی کبدی بر اثر ضعف عضلانی و عفونت کلیوی در بیمارستان ابوعلی سینای شیراز از دنیا رفت. 
کارگردان کلاه پهلوی تیر 1332 در تهران متولد شد؛ او اگرچه رشته علوم ارتباطات را نیمه تمام رها کرد اما توانست در زمینه سینما با تحصیل در این رشته موفق عمل کند و مجموعه تلویزیونی معروف «کیف انگلیسی» را از خود به یادگار بگذارد. 
وی فیلمهای سینمایی دبورا، سینما سینماست، عشق ممنوع و باد و شقایق را نیز در کارنامه فیلمسازی خود به یادگار گذارد.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بن سلمان؛ یک شکست خورده و در آستانه برکناری

محمد بن سلمان ولیعهد بلندپرواز عربستان با برخی اصلاحات نمادین در داخل به دنبال معرفی خود به عنوان چهره ای جدید و تغییردهنده وضعیت سنتی عربستان بود اما نگاهی به کارنامه او و اوضاع داخلی و منطقه ای نابسامان عربستان نشان می دهد برنامه های اصلاحاتی او راه به جایی نبرده و او اکنون در مسیر سراشیبی و سقوط قرار گرفته است.

آشنایی با تکیه معاون الملک در کرمانشاه

بانی این بنا حسن‌خان معین الرعایا ملقب به معاون الملک بوده است. ایشان پدربزرگ رحیم معینی کرمانشاهی شاعر و ترانه‌سرای فقید بودند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر