صبرا و شتیلا؛ 36 سال پس از جنایت

شناسه خبر: 145196 سرویس: گوناگون يكشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷, ۳۱ : ۲۰ : ۰۰
صبرا و شتیلا؛ 36 سال پس از جنایت
سی و ششمین سالگرد کشتار اردوگاه های «صبرا» و «شتیلا» در جنوب بیروت، در حالی فرا رسیده است که امسال بیش از پیش مساله فلسطین و حق بازگشت آوارگان برجسته شده و فلسطینیان خود را در حساس ترین روزهای تاریخ هفتاد سال گذشته می بینند.
۵۵آنلاین :

کشتار وحشیانه صبرا و شتیلا در روزهایی به وقوع پیوست که ارتش رژیم صهیونیستی در بحبوحه جنگ داخلی لبنان، با هجوم به این کشور، نیمه جنوبی آن را به اشغال خود در آورده و بیروت زیر چکمه های نظامیان تا دندان مسلح اسرائیل قرار داشت.
«بشیر الجمیل» رئیس جمهوری وقت لبنان که از نظر بسیاری از گروه ها، سرسپردگی او به رژیم صهیونیستی علنی شده بود، ترور شد. پس از آن شبه نظامیان «نیروهای لبنانی» که در آن وقت، شاخه نظامی حزب «الکتائب» بود، گروه های فلسطینی را متهم به قتل رهبر خود کردند و برای انتقام با حمایت صهیونیست ها، به اردوگاه صبرا و شتیلا حمله ور شدند تا مبارزان فلسطینی عامل ترور را که به گفته آنان میان آوارگان پنهان شده بودند، بیابند.
در شرایطی که ارتش مزدور «لبنان جنوبی» با هماهنگی ارتش رژیم صهیونیستی در روزهای 16 تا 18 ماه سپتامبر 1982 میلادی (25 تا 27 شهریور 1361)، این اردوگاه ها را محاصره کرده بودند، نیروهای لبنانی وابسته به رژیم صهیونیستی، طی سه روز بیش از چهار هزار نفر را با خونسردی کشتند؛ برخی را سلاخی کردند، برخی را به رگبار بستند و برخی را در کنار استادیوم ورزشی بیروت زنده زنده در گور دسته جمعی دفن کردند.
صهیونیست ها، پس از مرگ الجمیل، بیروت و حومه آن را به شدت بمباران کردند و نیروی زمینی شان با ده ها تانک و نفربر وارد شهر شدند. بدین ترتیب، توافق آتش بس «فیلیپ حبیب» فرستاده ویژه «رونالد ریگان» رئیس جمهور وقت آمریکا که میان نیروهای اشغالگر صهیونیست با سازمان آزادیبخش فلسطین در روز 21 ژوئیه همان سال بسته شده بود را نادیده گرفتند. توافقی که عقب نشینی مبارزان فلسطینی را منوط به عدم ورود ارتش رژیم صهیونیستی به بیروت کرده بود.
روزنامه «نیویورک تایمز» در سال 2012 اسناد محرمانه‌ای از جلسه «آریل شارون» با فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا به منطقه را فاش کرد که نشان می داد طرف‌های آمریکایی، با اینکه از کشتار صبرا و شتیلا مطلع بودند، اما برای جلوگیری از وقوع آن هیچ اقدامی نکردند.
امروز هم آمریکا طرحی را در دست دارد تا برای همیشه به مساله فلسطین پایان دهد. طرحی که به «معامله قرن» معروف شده است.
خبرنگار ایرنا در بیروت به اردوگاه صبرا رفته تا پس از 36 سال، ضمن یادآوری خاطرات برخی شاهدان، نظر فلسطینی ها را درباره وضعیت امروزشان و شرایط حساس فلسطین را جویا شود.

**اسرائیل هم مثل رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی فرو می پاشد
«قیس» پدر نسبتا جوان یک خانواده فلسطینی است که به زحمت می توانست با کمک های آژانس امداد رسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا)روزگار بگذارند، اما چندی است این کمک ها به شدت کاهش یافته و دو سه هفته پیش هم آمریکا اعلام کرد که کمک های خود را به این سازمان قطع می کند.
خانه قیس در کوچه پس کوچه های اردوگاه صبرا بود. باید از خیابان اصلی و قبرستانی که در آن بسیاری از کشته شدگان جنایت 36 سال پیش دفن شده بودند، هفت هشت دقیقه ای پای پیاده راه بروی و از کوچه هایی که به دلیل نبود سامانه فاضلاب، همیشه خیس است، عبور کنی و تقریبا 30پله را در تاریکی راه پله تنگ بالا بروی، تا به خانه او برسی. سرکوچه شان هم یکی از گروه های فلسطینی، عکس بزرگی از «یاسر عرفات» رئیس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطین را آویزان کرده بودند.
قیس به خبرنگار ایرنا می گوید که در سال 1948 که فلسطینی ها به زور سرنیزه گروه های تروریستی صهیونیست آواره شدند، پدربزرگش 12ساله بود و خودش و پدر و مادرش بعدها در همین اردوگاه متولد شدند. در کشتار صبرا و شتیلا که او خردسال بوده، خانواده عمه اش همگی کشته شدند.
از نظر این مرد فلسطینی و دیگر پناهجویان فلسطینی قطع کمک های آمریکا به آنروا با هدف به تعطیلی کشاندن این نهاد و فشار بر آوارگان، و در آخر تحمیل طرح کشور جایگزین، و پایمال کردن حق بازگشت فلسطینیان صورت گرفته است.
قیس گفت: از روزی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل می شناسد و دستور انتقال سفارت کشورش از تل آویو به قدس اشغالی را داد، برای همه ما فلسطینی ها روشن بود که او می خواهد چه کار کند و حالا با اقدامات گام به گام او مثل قطع کمک ها و قبل از آن تصویب قانون «کشور خلق یهود» توسط پارلمان اسرائیل، مثل روز برای ما روشن است که شبکه صهیونیست جهانی نه تنها نمی گذارد ما به کشورمان بازگردیم، بلکه قصد دارد، بقیه اعرابی را هم که در سرزمین های اشغالی زندگی می کنند، آواره کند؛ مثل همین تخریب روستای «خان الاحمر» و آواره کردن اهالی آن.
این مرد فلسطینی خاطر نشان کرد: شاید سخت باشد با کل جهان رو در رو باشیم، اما شک نداریم که بالاخره رژیم صهیونیستی مثل رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی فروپاشیده خواهد شد، و به سرزمین مان باز می گردیم.

**زندگی در اردوگاه، بدتر از جهنم
«ام ایمان» یکی از زنان فلسطینی ساکن این اردوگاه می گوید که در سال 1948 زمانی که اشغالگری اسرائیلی ها شروع شد، مادرش 2ساله بود و پدرش 4 ساله که از خانه شان در «ناصره» آواره شدند. 
او زندگی در اردوگاه را به مرگی تشبیه کرد که از جهنم هم بدتر است. او به خبرنگار ایرنا می گوید: گرچه رویا به نظر می آید اما دوست دارم به سرزمین مان برگردیم و اگر می خواهیم سخت زندگی کنیم حداقل در کشور خود باشیم.
ام ایمان، اظهارداشت: وقتی در کشوری کار برای پسر جوانت و شوهرت ممنوع باشد، و آمریکایی ها که خودشان در کنار انگلیس، اسرائیل را درست کردند، کمکی را که با منت به آوارگان می دادند، قطع کردند، چه لزومی دارد حالا که قرار است سختی بکشیم در کشور بیگانه باشیم، بگذارند به فلسطین بازگردیم.
این زن فلسطینی که با خانواده اش از کشتار صبرا و شتیلا جان سالم به در برده است، گفت: آمریکا قصد پایمال کردن مساله فلسطین را دارد، و ترامپ می خواهد از جیب مردم فلسطین به صهیونیست ها خوش خدمتی کند، اما مردم ما مثل جوانان در غزه ایستاده اند، و اگر پایش بیفتد، پسر جوانم را برای نبرد با آنها خواهم فرستاد.

**معامله قرن، پایان اسرائیل است نه فلسطین
«ابوعلی» یکی از بازماندگان جنایت هولناک شهریور ماه سال 61 است. پنج تن از اعضای خانواده او در این کشتار خونین به شهادت رسیده اند، و خواهرش نیز از همان روز بر اثر هجوم مزدوران لبنانی ارتش اسرائیل دچار معلولیت شده است.
این مرد فلسطینی درباره چگونگی حمله به خانه شان گفت که نیروهای لبنانی به دنبال مبارزان فلسطینی به خانه ها هجوم می بردند، و چهار برادرم و پدرم و مرد و زن همسایه را با خونسردی به گلوله بستند.
ابوعلی، با بیان اینکه عاملان آن جنایت کسانی هستند که داعش و تکفیری های دیگر را برای تفرقه افکنی ساختند، یادآور شد که فلسطینی ها هر چقدر هم در فشار و سختی باشند، دست از صبر و مقاومت نمی کشند، و پای سرزمین خود ایستاده اند.
وی تاکید کرد: نه ترامپ، و نه هیچ یک از رژیم های مرتجع عرب، نمی توانند بر سر بازگشت آوارگان و پناهجویان فلسطینی معامله کنند، و معامله قرن، نه پایان فلسطین و قدس، بلکه پایان کار دولت جعلی اسرائیل خواهد بود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر