صادرکنندگان روسی یک میلیارد دلار پولدارتر شدند

شناسه خبر: 185774 سرویس: توسعه ، نفت و گاز و پتروشیمی شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸, ۲۸ : ۱۰ : ۰۰
صادرکنندگان روسی یک میلیارد دلار پولدارتر شدند
تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، تقاضا برای نفت روسیه را افزایش داده و درآمد صادرکنندگان این کشور را بیشتر کرده است.
۵۵آنلاین :


آمارهای گردآوری‌شده توسط بلومبرگ نشان می‌دهد شرکت‌های نفتی روسیه حداقل ۹۰۵ میلیون دلار درآمد اضافی در فاصله نوامبر تا جولای داشتند. این محاسبات براساس اختلاف قیمت میان نفت اورال روسیه و نفت برنت در مدت یادشده نسبت به میانگین پنج‌ساله بوده است. تحریم‌های دولت آمریکا تقاضا برای نفت روسیه را به‌ویژه پس از اقدام اوپک و متحدانش در محدود کردن عرضه نفت، افزایش داد. در نتیجه قیمت نفت اورال از نفت برنت گران‌تر شد.

کانستانتسا رانگلووا، تحلیلگر شرکت «جی‌بی‌سی انرژی» به بلومبرگ گفت: در نتیجه تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا و توافق کاهش تولید اوپک پلاس، کمبود نفت سنگین و ترش وجود دارد و نفت اورال در مدیترانه در اوج قیمت خود قرار دارد. آمریکا در اواخر ژانویه صادرات نفت ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد و از ماه مه به معافیت برای خریداران نفت ایران پایان داد. این اقدامات باعث کمبود نفت سنگین ترش شد که این دو کشور صادر می‌کردند و کیفیتی مشابه نفت روسیه داشت. نفت سنگین کیفیت پایین‌تری دارد؛ اما برخی از پالایشگاه‌ها برای فرآوری چنین نفتی مجهز شده‌اند و تغییرات آنها برای فرآوری گریدهای دیگر پرهزینه است. قیمت نفت اورال معمولا ارزان‌تر از نفت برنت بود. طی پنج سال گذشته یک بشکه نفت روسیه به‌طور میانگین یک دلار ارزان‌تر از شاخص قیمت منطقه مدیترانه و یک دلار و ۶۳ سنت ارزان‌تر از شاخص قیمت اروپای شمال غربی بوده است. اما از نوامبر که تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران آغاز شد، نفت اورال روسیه گران‌تر شد و اکنون قیمت آن ۸۶ سنت بالاتر از نفت برنت است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر