صادرات میگوی گلستان ۱۳ میلیون دلار ارزآوری دارد

شناسه خبر: 152328 سرویس: کسب و کار ، اقتصادی ، گوناگون جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷, ۴۵ : ۱۵ : ۰۰
صادرات میگوی گلستان ۱۳ میلیون دلار ارزآوری دارد
گرگان- مدیر کل شیلات گلستان گفت: پیش بینی می شود در سال جاری سه هزار و ۲۰۰ تن صادرات میگو از استان انجام شود که میزان ارزآوری این صادرات ۱۳ میلیون دلار خواهد بود.
۵۵آنلاین :

روابط عمومی اداره کل شیلات استان جواد قدس علوی، در نشست فرصت ها و چالش ها در شیلات که با همکاری اداره کل شیلات استان و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: شیلات در استان گلستان علاوه بر میگو، ماهیان سردابی، گرمابی و خاویاری ظرفیت های دیگری از جمله تولید و تکثیر زالو و جلبک و پرورش ماهیان زینتی را هم دارا است و در زمینه پرورش زالو استان ما پیش قدم در کشور است.

قدس علوی افزود: همچنین در حیطه پرورش ماهیان زینتی هم دانشجویان و فارغ التحصیلان می توانند با استفاده از تسهیلاتی که برای این کار در نظر گرفته شده است و با حداقل سرمایه، به عنوان یکی از مشاغل خانگی وارد این حوزه شوند.

وی در خصوص به کارگیری نیروهای متخصص و استفاده از توانایی علمی این قشر خاطر نشان کرد: در اداره کل شیلات استان شیوه نامه ای تنظیم کرده ایم که به ازای بهر ه برداری ۴۰ هکتار از مزارع پرورش میگو، الزاماً یک کارشناس شیلات فاقد کار که از سوی این اداره معرفی شده به کار گرفته شود.

مدیر کل شیلات استان گلستان با تاکید بر استفاده از نیروهای متخصص در حلقه های قبل و بعد از پرورش میگو تصریح کرد: همواره دیدگاه شیلات استان علاوه بر پرورش میگو توجه به حلقه ها و زنجیره های قبل و بعد از آن هم مانند فرآوری، عمل آوری، بسته بندی، تولید غذای آبزیان و غیره هم بوده است. مهم است فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته شیلات تجربه های عملی لازم را در کنار بخش خصوصی کسب کنند تا در آینده خود به عنوان گرداننده مجموعه و نیرو پرور مطرح شوند.

 قدس علوی با اشاره به ارزآوری قابل توجه صادرات میگو برای کشور و استان بیان کرد: پیش بینی می شود در سال جاری سه هزار و ۲۰۰ تن صادرات میگو از استان انجام شود که میزان ارزآوری این صادرات ۱۳ میلیون دلار خواهد بود.

وی یکی از راه های استفاده از وجود هزاران هکتار زمین های شور و لم یزرع استان را آبزی پروری دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر و با توجه به مشکلات از جمله کمبود آب و وجود هزاران هکتار زمین های شور و لم یزرع و وجود  آب های نامتعارف که در هیچ زمینه ای از جمله شرب، صنعت و کشاورزی قابل استفاده نیستند، می توان با پرورش میگو با استفاده از این آب های نامتعارف و زمین های لم یزرع این میزان ارز قابل توجه را وارد کشور کرد.


منبع : خبر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقاشیهای کاخهای چهلستون و عالی قاپو اصفهان در موزۀ باستان‌شناسی حیدرآباد هند

موزۀ باستان‌شناسی ایالت تلنگانا یا موزۀ حیدرآباد موزه‌ای است که در شهر حیدرآباد هندوستان جای دارد و کهن‌ترین گنجینۀ شهر است.

حکیم‌باشی‌های امروز ما

دیدگاه سیاستمدارانی که در این روزها از اقتصاد تجربی در مقابل اقتصاد علمی و دانشگاهی دفاع می‌کنند بی‌شباهت با دیدگاه مردمی نیست که چند دهه پیش از طب تجربی و آموزه‌های حکیم‌باشی‌ها در مقابل پزشکان درس‌خوانده در دانشگاه و برگشت از فرنگ دفاع می‌کردند. حکیم‌باشی نسبت به دکتر برگشته از فرنگ این مزیت را داشت که حرفش برای همگان قابل‌فهم بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر