شکست «کاشی ماندگار»؟

شناسه خبر: 116161 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی يكشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶, ۲۹ : ۱۰ : ۰۰
شکست «کاشی ماندگار»؟
اردیبهشت ماه امسال و در زمان ریاست زهرا احمدی‌پور بر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بود که طرحی از سوی این سازمان و به ابتکار مدیرکل سابق روابط‌عمومی آن آغاز شد؛ طرحی که هدف آن تکریم هنرمندان و افراد شاخص در عرصه فرهنگ، هنر، ادب و مفاخر بود.
۵۵آنلاین :

 

حالا اما اوضاع جور دیگری پیش می‌رود و نصب این کاشی‌ها گویا قرار است طیف گسترده‌تری را دربربگیرد؛ به‌گونه‌ای که در سفر اخیر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور بهاستان سمنان از کاشی سردر خانه پدر رئیس‌جمهوریایران رونمایی شد. نصب این کاشی اخیر البته بدون واکنش نماند و صداها و انتقاد‌های بسیاری را به همراه داشت. بسیاری معتقدند این روند می‌تواند طرح جالب کاشی ماندگار را به حاشیه ببرد و آن را در دام سیاسی‌شدن بیندازد.

مدیر فعلی روابط‌عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، در این‌باره به «ایسنا» توضیح داده است: «انتخاب افراد در استان‌ها توسط اداره میراث‌فرهنگی استان و به کمک استانداری و ارشاد آن استان صورت می‌گیرد. در بحث مفاخر استان سمنان نیز خانواده‌ آقای روحانی در سرخه‌ شخصیتی امین و مورد احترام اهالی بوده‌اند.» روح‌الله مهدی‌نژاد یادآور شده است: «هر کاشی که در هر شهرستان نصب می‌شود با ارشاد و استانداری آن استان هماهنگ و سپس در شورایی بررسی و از میان ۵۰ نفر اسم انتخاب می‌شود. در نهایت نیز پنج نفر به‌صورت نهایی اعلام می‌شود و سازمان میراث‌فرهنگی در مرکز با آماده‌سازی تابلو آن را به شهرستان ارسال و نصب می‌کند.»

او با تاکید بر اینکه تابلوی نصب‌شده سردر خانه پدری رئیس‌جمهوری نیز به این دلیل بود که او در آن خانه متولد و بزرگ شده، خاطرنشان کرده است: «در واقع بسیاری از «کاشی‌های ماندگار» که سردر خانه‌ها نصب می‌شود، متعلق به افرادی است که از آن خانه رفته‌اند، اما چون مدت زمان زیادی را در آن مکان حضور داشته‌اند، برای شناخت مردم نسبت به آن بنا، کاشی نصب می‌شود.»

لزوم حفاظت از کاشی‌ها

در همین حال، پیش از این کاشی سر در خانه یکی از هنرمندان خراسان نیز توسط برخی افراد شکسته شده بود. مهدی‌نژاد در این‌باره نیز تاکید کرده است: «به مدیران کل ادارات میراث در استان‌ها اعلام شده بعد از نصب هر کاشی، باید وظیفه‌ محافظت از آنها را نیز در دستور کار داشته باشند. باید تلاش کنیم با فرهنگ‌سازی، آگاه کردن و اطلاع‌رسانی این مشکل دیگر تکرار نشود.» وی ضمن ابراز بی‌اطلاعی از علت شکسته کاشی سردر خانه «عثمان محمدپرست» در خراسان خاطرنشان کرده که میراث فرهنگی در سریع‌ترین زمان آن را اصلاح و بار دیگر در جای خود نصب کرد و حتی یک کاشی دیگر با نام وی سردر خانه‌ دیگر او درمشهد نصب شد.

مدیر روابط‌عمومی سازمان میراث‌فرهنگی یادآور شده است: «در طرح جدید، برای ادامه‌ این کار و نصب کاشی‌ها باید شورایی تشکیل شود تا در زمان اجرایی شدن نصب کاشی‌ها، با انجمن‌ها و شورای شهر مشورت صورت گیرد.»

کارشناسان معتقدند ادامه‌دار بودن این طرح و منحرف‌نشدن آن نیاز به یک کمیته مستقل دارد تا بتواند علاوه‌بر بررسی شخصیت‌ها و معیارهایی که بر آن اساس افراد انتخاب می‌شوند، ضوابطی نیز تدوین و دستگاه‌ها و مدیریت‌های اجرایی آن را عملیاتی کنند.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مردم مقصرند یا مسوولان؟

تلاطم در بازار ارز که از پاییز سال گذشته آغاز شد و به دلیل اتخاذ سیاست های نادرست شدت یافت، مجموعه متغیرهای اقتصادی کلان و فضای کسب و کار را به هم ریخت و موجب نگرانی کم سابقه مردم نسبت به آینده شد.

تنها راه نجات: ریشه‌کنی«یارانه سیاه»

در یکی از کشورهای همسایه، که تعداد اقتصاددانان‌ش یک‌دهم ایران هم نیست، میانگین قیمت بنزین و گازوییل در یک سال اخیر، لیتری ۰.۷ دلار بوده که با فرض دلار ۸ هزار تومانی، معادل لیتری ۵۶۰۰ تومان است. در این کشور قیمت بنزین و گازوییل کاملا شناور بوده و هر روز در جهت قیمت‌ بین‌المللی تغییر می‌کند. در عینحال تورم سال قبل این کشور ۴.۴ % بوده است

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر