نتیجه‌ای یافت نشد.

شکایت یک وکیل دادگستری از بخشنامه آملی لاریجانی

شناسه خبر: 165703 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷, ۴۵ : ۱۶ : ۰۰
شکایت یک وکیل دادگستری از بخشنامه آملی لاریجانی
استقلال وکیل و کانون‌های وکلا، وصف ذاتی وکالت بوده و در کنار استقلال قاضی، در زمره حقوق اساسی ملت و ضامن پاسداری از حقوق ملت است.
۵۵آنلاین :

 

یک وکیل دادگستری با ارائه دادخواستی، از بخشنامه آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس سابق قوه قضائیه در خصوص آئین نامه اجرایی ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه شکایت کرد و خواستار ابطال آن شد.

ابوذر نصراللهی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: هر چند حسب تبصره ماده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری آیین نامه ها و بخشنامه های ریاست قوه قضاییه در دیوان عدالت اداری قابلیت ابطال ندارد اما بنا به مفهوم مخالف قاعده «اثبات شیء نفی ماعدا نمی کند» و به استناد اصل قانون اساسی که دادگستری را مرجع تظلم مردم ایران دانسته و اینکه هیچ مقام و فردی در قانون اساسی مصون از اشتباه فرض نشده تا نتوان از دستورها و مصوبات او شکایت کرد.

وی افزود: همچنین اصل تفکیک قوا در تمام نظام های دموکراتیک پذیرفته شده و اساساً نمی توان اختیارات قوه مقننه را به قوه قضاییه تفویض کرد و چنین پنداشت که آیین نامه ها یا بخشنامه های خلق الساعه قابلیت ابطال ندارند، سلب صلاحیت دیوان عدالت اداری منافی صلاحیت مراجع عمومی دادگستری نیست، بنابراین طی دادخواستی خواستار رسیدگی و ابطال آیین نامه اجرایی ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه شدیم.

وی در خصوص دلایل این دادخواست گفت: استقلال وکیل و کانون‌های وکلا، وصف ذاتی وکالت بوده و در کنار استقلال قاضی، در زمره حقوق اساسی ملت و ضامن پاسداری از حقوق ملت است. این استقلال ملازمه با حفظ حقوق شهروندان در مقابل حاکمیت و تضمین دادرسی عادلانه، داشته و مورد تایید قانون اساسی و قوانین عادی بوده و معاهدات بین‌المللی و از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید دارد.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: اصل 156 قانون اساسی نیز قوه قضاییه را پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی آحاد ملت می داند. وظایف این قوه به موجب اصل 158 قانون اساسی احصاء شده و در هیچ کجا اذن و اجازه ورود به موضوعات ذاتی امر وکالت و نحوه پذیرش و جذب وکلای دادگستری صادر نشده است. با این حال ریاست سابق قوه قضاییه در واپسین روزهای تصدی خویش بر مسند قضا در اقدامی مبادرت به صدور آیین نامه ای در خصوص اجرای ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه کرده است.

وی گفت: صرف‌نظر از اینکه، ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه و ایجاد نهاد موازی با کانون‌های وکلا وابسته به نهاد حاکمیتی، با استقلال نهاد وکالت و حق دسترسی به وکیل مستقل در تعارض است، آیین‌نامه ابلاغی رئیس سابق قوه قضائیه مبتنی بر قانونی است که به دلیل انقضای مدت آن، فاقدحیات حقوقی است.

نصراللهی ادامه داد: از آنجا که مدت اعتبار ماده 187 قانون برنامه پنجساله سوم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 17 فروردین سال 79 در سال 1384 پایان پذیرفته و در هیچ یک از برنامه های پنجساله بعدی تنفیذ نشده و در قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب 1395 نیز به آن اشاره ای صورت نگرفته بنابراین مدت فعالیت مرکز موسوم به «مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه» که تحت نظارت دستگاه قضایی شکل گرفته و لااقل اجازه جذب وکیل توسط این مرکز، قانوناً پایان یافته است.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: حال با توجه به این مراتب و اینکه صدور و تصویب آیین نامه های اجرایی فقط زمانی قابل ترتیب اثر است که به طریق قانونی صادر شده باشد، ایضا آیین نامه استوار بر قانون بوده و زمانی که موضوع قانونی منتفی است، آیین نامه اجرایی آن نیز به تبع ملغی است بنابراین تصویب آیین نامه موضوع دعوی حاضر مشروعیت قانونی نداشته و تقاضای رسیدگی و ابطال آن را کردیم.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

کاهش مراجعه مردم به پزشک به دلیل فقر مالی

مردم ديگر كمتر به پزشك و مراكز درماني مراجعه مي‌كنند. آنها براي اينكه بتوانند هزينه‌هاي خود را كاهش دهند، گاهي خود دست‌به‌كار مي‌شوند و بدون مراجعه به پزشك براي خود آزمايش تجويز یا با مراجعه به داروخانه‌ها تجديد نسخه مي‌كنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر