شکایت از فرانسه در دیوان بین‌المللی کیفری به دلیل «استعمار هسته‌ای»

شناسه خبر: 147408 سرویس: جهان ، گوناگون چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷, ۵۸ : ۲۲ : ۰۰
شکایت از فرانسه در دیوان بین‌المللی کیفری به دلیل «استعمار هسته‌ای»
یکی از مقام‌های ارشد جزایر جدایی طلب فرانسه از این کشور و مقام‌های ارشد آن به خاطر جنایت علیه بشریت در دیوان کیفری بین‌المللی شکایت کرد.
۵۵آنلاین :

رهبر «پالی‌نیزی»، که جزیره‌ای  واقع در اقیانوس آرام است اعلام کرد از فرانسه به دلیل انجام آزمایش‌های اتمی در این جزیره نزد دیوان بین‌المللی کیفری واقع در  لاهه  هلند شکایت کرد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» چهارشنبه شب به وقت تهران در این زمینه نوشت: «اسکار تمارو» رئیس سابق مجمع الجزایر«پالی نیزی» و رهبر کنونی حزب «تاوینی هیرا آتیرا» گفت که از فرانسه به خاطر آزمایش‌های اتمی در این منطقه در دیوان کیفری بین‌المللی شکایت کرده است.


مقام‌های جزایر پالی نیزی

تمارو که در سازمان ملل متحد حضور دارد ،گفت: «بنا به حس وظیفه شناسی و اعتقاد در تاریخ دوم اکتبر (10 مهر) از فرانسه به دلیل جنایت علیه بشریت (از فرانسه) در دیوان بین‌المللی کیفری شکایت کردیم. در این پرونده به دنبال پاسخگو کردن تمامی روسای جمهور فرانسه هستیم. این دین ما به تمام کسانی است که در نتیجه استعمار هسته‌ای فرانسه جان باختند.»

 فرانسه در سال‌های 1960 تا 1996، 193 آزمایش اتمی در مجمع ‌الجزایر توآموت در پالی نیزی انجام داد تا این که «ژاک شیراک» رئیس جمهور وقت فرانسه دستور توقف این برنامه را صادر کرد.

 بر اساس این گزارش، از این جزایر به مدت سه دهه برای انجام آزمایش های اتمی استفاده شد و  در این آزمایش‌ها حدود 150 هزار پرسنل نظامی و غیر نظامی حضور داشتند.  اینک به خاطر این آزمایش‌ها هزاران نفر با مشکلات جدی جسمانی مواجه هستند.

 فرانسه در سال های 1960 تا 1996 ،210 آزمایش اتمی انجام داد که 17 مورد آن در صحرای الجزایر و 193 مورد در شبه جزیری پالی نیزی بود.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سناتور جمهوریخواه آمریکایی: اگر ژن ایرانی داشته باشم وحشتناک خواهد بود!

"نایاک"- شورای ملی ایرانیان و آمریکاییان- از لیندسی گراهام خواسته تا بابت این اظهارات نژادستیزانه، عذرخواهی کند.

دل کندن از شهر برای نجات روستا

گزارشی از دو خانه بومگردی که دو زن به امید کمک به زنان روستایی آنها را راه اندازی و اقتصاد محلی‌ها را دگرگون کرده‌اند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر