نتیجه‌ای یافت نشد.

شهر روشنایی‌ها

شناسه خبر: 128299 سرویس: اجتماعی يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶, ۵۲ : ۰۱ : ۰۰
شهر روشنایی‌ها
گام برمی‌داری آرام آرام به سمتی که دروازه‌های دانایی بازشده است؛ چرا که خوب می‌دانی علم، چراغ است و کتاب پنجره‌ای به شهر روشنایی‌ها.
۵۵آنلاین :

گام برمی‌داری آرام آرام به سمتی که دروازه‌های دانایی بازشده است؛ چرا که خوب می‌دانی علم، چراغ است و کتاب پنجره‌ای به شهر روشنایی‌ها. می‌خواهی روشن کنی کوره‌ راه‌هایی را که جان های مشتاق انتظار می‌کشند. گام برمی‌داری به سمتی که آواز زندگی سبزِ سبز است  و بذرها در انتظار جوانه زدن نشسته‌اند! خوب می‌دانی که هر گام برای رُستن جوانه‌ها بسان چشمه زلالی است که جان تشنه‌ای را سیراب می‌کند .هر واژه‌ای که از کتاب‌ها برشاخ و برگ نهال‌ها و جوانه‌های این سرزمین می‌نشیند و هر روز و هر دم که این واژه‌ها تکرار می‌شوند گویی رستاخیزی از دانایی، بار دیگر آغازیده است.
سه شنبه چهارم بهمن ماه؛ تور کتاب کودک سفیران دانایی و روشنایی به شهرستان داراب رسیدند. گروه  پیش از این در طول ٥ سال بیش از ١٠ هزار کودک را در بیش از ٦٠ روستای کشور به کودکان رساندند. گروه تور کتاب کودک در سال ۹۲  با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و اهدای کتاب به کودکان روستایی و عشایری با حمایت و ایده‌پردازی اسماعیل آزادی، روزنامه نگار در تهران  آغاز به کار کرد و اکنون از نهالی کوچک به درخت تناوری تبدیل شده و شاخه های آن در استان فارس، هرمزگان، خراسان و لرستان به فعالیت‌های ترویج کتاب خوانی اقدام می‌کنند.
سال ٩٦ این گروه ٦ تور کتاب را در نقاط مختلف کشور برگزار کرد. نخست  در مناطق عشایر قشقایی ، دوم در منطقه شلنگ‌آباد اهواز، سومین تورکتاب، با محوریت کتاب شاهنامه کودک در خراسان ، چهارمین تور پشتیبانی تورکتاب قشقایی بود در اقلید فارس و تور پنجم، در منطقه لیردف هرمزگان برگزار شد. در این تورها ٢٥ کتابخانه با نام مشترک سیب دانش در روستاهای مختلف برپا شد. آخرین تور کتاب تا بهمن ماه امسال از سوی شاخه شیراز در داراب استان فارس برگزار شده است.
مقدمات و تدارکات تور کتاب کودک- داراب، که از سوی شاخه شیراز از حدود ٩ ماه پیش آغاز شده بود، سرانجام دوشنبه ٢ بهمن کاروان ١٢ نفره تور کتاب به مقصد رسید. به مناطق عشایرنشین بنگل و رکن‌آباد شهرستان داراب. این کاروان کتاب در مدرسه‌های مناطق بنگل، رکن آباد و فسارود پس از برگزاری جشن کتاب با اهدای بیش از ١٥٠٠کتاب به بیش از ٧٠٠دانش‌آموز ٦ مدرسه و برپا ساختن ٤ کتابخانه با بیش از ٣ هزار جلد کتاب به ترویج دانش و فرهنگ پرداختند.
در نخستین روز برای رفتن به مدارس برخی مناطق بنگل صبح زود به دل کوه و کمر زدند تا برای بچه های مدارس چادری عشایر عرب زبان ایل خمسه، جشن کتاب بگیرند و به هر دانش‌آموز ٢ جلد کتاب به همراه یک کوله اهدا کنند. با برپا کردن کتابخانه سیب دانش در ٢٣ شهرک عشایری بنگل، دانش‌آموزان این منطقه را به سمت آموختن و بهتر زیستن ترغیب کردند.
کاروان کتاب سپس در مدارس پسرانه و دخترانه که ۲۶۵ دانش‌آموز دارند،  پس از جشن اهدای کتاب، کتابخانه سیب دانش ٢٤ را گشودند که با۱۵۰۰ جلد کتاب، یک دستگاه کامپیوتر، میز کامپیوتر، ٣ قفسه کتابخانه، نشریه کودک و نوجوان «دوست» و «همشهری» با دوره کامل سال‌های ۹۵ و ۹۶  مجهز شده است.
روز بعد در یک مدرسه کانکسی  و یک مدرسه چادری منطقه رکن آباد که ١٢ دانش اموز داشت یک کتابخانه کوچک ۱۰۰ جلدی  برپا شد و به هر دانش‌آموز دو جلد کتاب به همراه کوله اهدا شد.
گروه سپس راهی یک مدرسه ساختمانی عشایری با ٤٠٠ دانش‌آموز شدند و با حضور در جشن کتاب، به هر دانش‌آموز کوله‌ای با ٢ جلد کتاب اهدا کردند و با گشایش کتابخانه سیب دانش ٢٢ رکن آباد، برگ سبز دیگری بر دفتر علم و دانش افزودند. این کتابخانه نیز به ۱۵۰۰ جلد کتاب، دستگاه کامپیوتر، میز کامپیوتر، ۳ قفسه کتابخانه، نشریه کودک و نوجوان دوست و همشهری دوره کامل سال‌های ۹۵ و ۹۶ مجهز شد.
در تمام مراحل برگزاری تور کتاب حس دوگانه‌ای با ما همراه بود. دیدن فقر و محرومیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در سوی دیگر برق شادی چشمان بچه‌ها در لحظه دیدن کتاب‌ها.  اگر فقر فرهنگی رفع شود؛ چه بسیار مشکلاتی که از جامعه ما ریشه‌کن خواهد شد. خوب می‌دانیم که علم فقط آن چیزی نیست که در مدرسه می‌خوانیم، بلکه آن چیزی ا‌ست که در زندگی می‌آموزیم و کتاب غیردرسی است که به دستان کوچک هر کودک می دهیم تا پایه‌های رشد فرهنگی را در کودکی فراهم کرده باشیم .


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .

دنیای مادرترزای ایران

اتاق خوابش یک کانکس شش متری است و حمام و دستشویی و آشپزخانه و اتاق جلساتش هم کانکس‌هایی دیگر، یک متری و دو متری و... حالا یک سال و پنج ماه است که اینجا زندگی می‌کند؛ در همین کانکس‌ها در روستای «دماغ سفید» سرپل‌ذهاب کرمانشاه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر