نتیجه‌ای یافت نشد.

شهر بدون خودرو، يك آرزوي دست‌‌يافتني؟محمد درویش

شناسه خبر: 158206 سرویس: NGO ، توسعه ، جهان ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷, ۲۰ : ۱۵ : ۰۰
شهر بدون خودرو، يك آرزوي دست‌‌يافتني؟محمد درویش
در جهان امروز سه شهر وجود دارند که با ممنوعیت تردد برای خودروها، مشهور شده و به نتایجی شگفت‌انگیز دست ‌یافته‌اند:
۵۵آنلاین :

 

محمد درویش

در جهان امروز سه شهر وجود دارند که با ممنوعیت تردد برای خودروها، مشهور شده و به نتایجی شگفت‌انگیز دست ‌یافته‌اند:

1. لوبلیانا در کشور اسلوونی، یکی از آن شهرهاست که خیابان‌هایش از عابران پیاده‌ای که با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند پر است، نه از خودروها. در این شهر همه افراد می‌بایست خودروی شخصی‌ خود را بیرون از محدوده ممنوعه در مرکز شهر پارک کنند، حتی اگر منزل آنها در مرکز شهر باشد. درعوض برای کهنسالان، ناتوان‌ها و معلولان حرکتی یا مادری با چندین فرزند، تمهیداتی در نظر گرفته شده تا رایگان از تاکسی‌های برقی استفاده کنند. چنین است که گردشگری و تجارت در این محدوده که از 10 سال پیش برای خودروها ممنوع است، با شتابی حیرت‌انگیز شکوفا شده و پیش می‌رود.
2. پونته‌ودرا در اسپانیا ۱۹ سال پیش تردد خودروها را ممنوع کرد. اکنون 70 درصد از ترددها در داخل شهر پیاده انجام می‌شوند و از آنجا که شهر قابل سکونت‌تر شده، ۱۲ هزار نفر به مرکز آن نقل‌مکان کرده‌اند. از سال ۲۰۱۳ آلودگی هوا 61 درصد کاهش یافته و اینک مردم شهر و گردشگران در آرامشی غبطه‌برانگیز با نغمه‌های پرندگان از خواب بیدار می‌شوند.
3. کپنهاگ - پنجمین شهر توسعه‌یافته جهان - دارای فضایی به مساحت ۹۶ هزار مترمربع بدون خودرو است. دوسوم از مردم با دوچرخه رفت‌وآمد می‌کنند و از آغاز سال ۲۰۱۹ ورود خودروهای دیزل به شهر کاملا ممنوع شد. 
خواننده عزیز ! شما چطور؟ آیا دوست دارید روزی شهرتان به شهر بدون خودرو شهرت یابد؟ تجربه تاریخی و مثبت ۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۷ در تهران و حالِ خوش مردمی که جماعت رنگی‌پوش و اهل رکاب را در مرکز شهر از پارک لاله تا پارک‌شهر بدرقه می‌کردند، آشکارا نشان می‌دهد که ما نیز می‌توانیم زندگی جدید و باکیفیت‌تری را بدون خودرو در محله‌های مرکزی تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، یزد، شیراز و... تجربه کنیم. به امید آن روز.


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

بچه بازی را تمام کنید .

مدیران ارشد صدا و سیما بهتر است همین امشب این بچه بازی تمام کنند و علی فروغی را به کلاس اصلاح رفتار کیش شخصیت بفرستند و فروسی پور را هم توبیخ کنند اما نود را با عادل فردوسی پور ادامه دهند .

قانون پایستگی مدیریت

ما در شرایطی هستیم که نسل پیشین مدیران که چهل سال است در سطح اول مدیریت جا خوش کرده‌اند، توان اجرایی خود را به شکل آشکاری از دست داده‌اند و در عین حال، پشتوانه‌سازی وسیع برای جایگزینی این مدیران هم صورت نگرفته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تعقیب و گریز گشت پلیس آگاهی پایتخت

ویدیو: کار خوب یک کودک

امروز شما چی کار کردی؟ -آشغالای روی زمین که آدم بدا ریختنو جمع کردم.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر