شهرام ناظری معرف غنای فرهنگ ایران است

شناسه خبر: 84647 سرویس: فرهنگ و هنر يكشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵, ۰۸ : ۰۳ : ۵۸
شهرام ناظری معرف غنای فرهنگ ایران است
«استر کیش لاروش» در «شب شهرام ناظری با یونسکو» او را معرف غنا و گوناگونی فرهنگ ایران و موسیقی سنتی دانست و گفت: موسیقی و هنر، نقش مهمی در اجرای رسالت‌های یونسکو مانند ایجاد صلح، ریشه‌کنی فقر، توسعه پایدار، گفت‌وگوی بین تمدن‌ها از طریق آموزش و ... ایفا می‌کند.
۵۵آنلاین :

«شب شهرام ناظری با یونسکو»شامگاه ١٣ شهریورماه در مجموعه سعدآباد برگزار شد. در ابتدای این مراسم و پس از پخش موزیک ویدیوی «ایران جوان» با صدای شهرام ناظری، بیوک موسوی - مدیر مجموعه فرهنگی‌ تاریخی سعدآباد - گفت: یونسکو از مهم‌ترین نمادهای بین‌المللی است که توجه ویژه‌ای به جریان‌های فرهنگی - هنری جهان داشته و دارد. حضور دفتر یونسکو در مجموعه سعدآباد با توجه به جایگاه جهانی آن، اتفاقی است مبارک.

او با بیان این‌که نقش‌آفرینی مجموعه سعدآباد در کنار یونسکو، در امتداد همان فرهنگ ارزشی صلح‌خواهی ایران است، اظهار کرد: صلح، مطالبه انسان معاصر در فشار تعصب‌ها و تندروی فرقه‌ها و جریان‌های گوناگون است. ایرانیان از پیش از اسلام، مأمن پناه‌جویان بودند و پس از پذیرش اسلام به‌عنوان ندای رحمانی صلح و صلح‌خواهی، صلح‌طلبی دارند. جنگ را «دفاع مقدس» خواندن، بر صلح‌خواهی ایران و ایرانی دلالت دارد که در فکر و اندیشه دلاوران ایرانی موج می‌زند و در اشعار بزرگان دیده می‌شود.

استر کیش لاروش

سپس استر کیش لاروش - رییس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران - گفت: رسالت یونسکو ایجاد صلح، ریشه‌کنی فقر، توسعه پایدار و گفت‌وگوی بین تمدن‌ها از طریق آموزش، علوم فرهنگ و ارتباطات و اطلاعات است. موسیقی و هنر، نقش مهمی در فعالیت‌های ما ایفا می‌کند.

او با اعتقاد به این‌که موسیقی راه بی‌مانندی برای گذر از موانع ارتباط بین انسان‌ها، نسل‌ها، فرهنگ‌ها و جنسیت‌ها به شیوه‌ای قدرتمند و شخصی است، بیان کرد: ما امشب برای حضور استاد شهرام ناظری، اسطوره آواز ایران به خود می‌بالیم. آثار شهرام ناظری به شیوه‌های مختلف، معرف غنا و گوناگونی فرهنگ ایران و موسیقی سنتی است. او با موسیقی، مولانا و فردوسی را به شنوندگان سراسر دنیا معرفی کرده و آثارش دربرگیرنده قومیت‌های مختلف است. ما افتخار می‌کنیم که او دعوت یونسکو را برای اجرای امشب پذیرفته است.

لاروش افزود: شهرام ناظری در حال تولید آلبوم جدیدی است. این پروژه تصاویری از زیباترین پایگاه‌های میراث فرهنگی در شهر اصفهان را با موسیقی سنتی ایرانی، با نمایش فرهنگ غنی و تنوع مذهبی در هم می‌آمیزد.

در ادامه، بخش‌هایی از آلبوم جدید شهرام ناظری که ویدیوی آن در مناطق تاریخی اصفهان ساخته شده است، برای حاضران پخش شد.

دونوازی عود و کمانچه بخش دیگر این مراسم بود که به شهرام ناظری تقدیم شد.

شهرام ناظری نیز در این مراسم روی صحنه آمد و در سخنانی کوتاه گفت: پیش از این، در پاریس و در بزرگداشت یونسکو برای حافظ، شرکت کرده بودم. فکر می‌کردم برنامه امشب کوچک است؛ اما امروز اتفاقاتی پیش آمد که من را مقداری اذیت کرد. از سازمان یونسکو برای برگزاری این مراسم سپاسگزاری می‌کنم.

وی ادامه داد: من اهل این نیستم که برایم بزرگداشت برگزار کنند؛ اما زمانی که با خانم لاروش آشنا شدم و دیدم که او شخصیتی فرهنگی است که مثبت کار می‌کند، قبول کردم. امیدوارم از هنرمندان دیگر نیز قدردانی شود. البته من سابقه‌ی قدیمی کار کردن با یونسکو را دارم و آثار تاریخی اصفهان با صدای من کار شده که این پروژه برای یونسکو است و احساس کردند باید شبی را به اسم من و یونسکو برگزار کنند.

او با اشاره به دیر رسیدنش به این مراسم، گفت: طبیعتا این‌ها چیزهایی است که در ایران هست و اینجا محیطی پر از تناقض است و این کنش و قوس‌ها همیشه بوده است. ما ۳۷ سال با این مسائل دسته و پنجه نرم کرده‌ایم. همه با این داستان آشنا هستیم و می‌دانیم کجا زندگی می‌کنیم، اما همه ما عاشق آن هستیم و همین باعث شده که ما امروزه در ایران بمانیم.

شوالیه آواز ایران در ادامه و در حالی که سه‌تار می‌نواخت، شعری از شفیعی کدکنی را با نام «حلاج» خواند. او پیش از این کار، رو به مخاطبان گفت که پیش از مراسم مشکلاتی برایم پیش آمده که صدایم گرفته است.

سپس گروه موسیقی مولوی روی صحنه آمد و قطعات «شیدا شدم» و «باز آمدم چون عید نو» با آواز ناظری اجرا شد.

در پایان مراسم نیز از شهرام ناظری تقدیر شد.

محمد حسن طالبیان - معاون سازمان میراث فرهنگی - پس از این تقدیر، اظهار کرد: امیدوارم تقدیر از هنرمندان میراث ناملموس و معنوی ما ادامه داشته باشد.

 در این مراسم، افرادی مانند مسعود جعفری‌ جوزانی - کارگردان - و رویا نونهالی - بازیگر - حضور داشتند.

 

 

منبع: ایسنا


منبع : ۵۵آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فرار مالیاتی،خواب را از دولت ربوده

دولت در قبال دریافت مالیات،ملزم به پاسخگویی در برابر مردم خواهد بود.

ایران و پاکستان، علاقه قدیمی و تنش جدید

به دلیل وجود پیوندهای تاریخی و فرهنگی میان ایران و پاکستان حضور خاندان های ایرانی الاصل در و همچنین فرقه ای بودن سیاست در پاکستان حضور شیعیان و خاندان های ایرانی در سیاست پاکستان یکی از روابط پنهان و در خفیه میان دو کشور است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر