شناسایی شواهدی از استقرار کوتاه­ مدت دوره نوسنگی در گنج دره

شناسه خبر: 114677 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶, ۱۷ : ۱۲ : ۰۰
شناسایی شواهدی از استقرار کوتاه­ مدت دوره نوسنگی در گنج دره
شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف تپه گنج­ دره که به نظر می­ رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد، شناسایی شد.
۵۵آنلاین :

شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف تپه گنج­ دره که به نظر می­ رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد، شناسایی شد.

 حجت دارابی، سرپرست فصل اول کاوش لایه­ نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه گنج ­دره هرسین در کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: این کاوش با هدف بازنگری تاریخ استقرار محوطه و کسب اطلاعاتی از شروع کشاورزی و دامپروری در زاگرس مرکزی انجام شد.

او افزود: این کاوش متکی بر ایجاد یک برش لایه­ نگاری در بالای تپه و همجوار با محل کاوشهای قبلی فیلیپ اسمیت کانادایی بود.

دارابی در ادامه از کاوش حدود ۲ متر از نهشته ­های بالایی محوطه در این لایه­ نگاری خبر داد که منجر به شناسایی و ثبت بقایای معماری از خشت و چینه شد.

به گفته این باستان شناس، در بخش زیرین برش لایه­ نگاری ضمن کشف بقایای فضاهای معماری با قطعات شاخ و جمجمه حیوانات در داخل آنها کاوش با هدف مطالعه شروع استقرار در محوطه انجام شد و در همین حال لایه­نگاری در تپه گنج­دره اتمام نیافته است.

او با اشاره به حفر گمانه ای در کناره غربی تپه با هدف دستیابی به مدارکی از لایه (لایه موسوم به E) از شناسایی سه فاز استقراری خبر داد.

دارابی از نکات قابل توجه در کاوش گنج ­دره به شناسایی شواهدی از استقراری کوتاه­مدت در پیرامون تپه اشاره کرد که به نظر می­رسد مربوط به دوره نوسنگی بی­ سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد.

او با بیان این نکته که این شواهد طی گمانه­زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم به دست آمده، گفت: با این اوصاف، عرصه تپه گنج­دره نه فقط خود محدوده ظاهری آن (۱۳۰۰ متر مربع) بوده، بلکه با توجه به نتایج گمانه ­ها به کمتر از یک هکتار می­رسد. 

وی در ادامه از ایجاد  یک گمانه در پناهگاه مجاور تپه تا عمق حدود ۲ متری برای دستیابی به شواهدی احتمالی از دوره­های قدیم­تر از گنج­دره، نیز خبرداد که ظاهرا حاوی بقایای دوران پارینه ­سنگی است.

او افزود: به دلیل پیچیدگی لایه­نگاری تپه­گنج­دره و حجم بسیار بالای بقایای معماری در آن، کاوش در این محوطه به کندی پیش می­رود و امید است با اتمام لایه­نگاری بتوان در آینده به اهداف پژوهشی مورد نظر رسید.

براساس تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه رازی، دانشگاه کپنهاگ و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، طرح بازنگری لایه­ نگاری تپه گنج­دره هرسین و همچنین تعیین عرصه آن به سرپرستی دکتر حجت دارابی و دکتر توبیاس ریشتر انجام یافت. مجوز فصل اول کاوش لایه نگاری و تعیین عرصه و حریم گنج دره هرسین توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود.     


منبع : مهر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
نتیجه‌ای یافت نشد.

دیدگاه 55

بیشتر

والدین شاغل چگونه می توانند بر خستگی و آشفتگی خود غلبه کنند؟

چالش‌های متوالی والدین شاغل که باید انرژی خود را در دو حوزه‌ی کاملاً متفاوت، به‌طور بهینه بکار بگیرند، آن‌ها را به آشفتگی، اضطراب و خستگی مفرط می‌رساند.

مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری

مهاجرت معکوس تهرانی‌ها اگرچه برخی از کسانی را که قبلاً بارها درباره تراکم جمعیت تهران شنیده بودند خوشحال کرده اما به اعتقاد کارشناسان این موضوع یک آسیب است و باید به آن به شکل زنگ خطر نگاه کرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: رونمای از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو

کمپانی بزرگ جنرال موتورز در حالی از جدیدترین مدل شورولت سیلورادو رونمایی کرد که تنها چند روز دیگر نمایشگاه بزرگ اتومبیل امریکا افتتاح می شود. جنرال موتورز در تلاش است تا در بازار عرضه پیکاپ های با کیفیت ؛ با افزایش امکانات و کاهش وزن خودرو گامی موثر در تامین رضایت مشتریانش بردارد.

ویدئو:نقاشی کردن دریچه های فاضلاب در ژاپن

شرکت کارفرمای فاضلاب ژاپن در اقدامی جالب و به منظور تغییر تصویر ذهنی مردم از دریچه های زمینی فاضلاب اقدام به نقاشی طرح های مختلفی روی این دریچه ها نموده است و البته از طرح محبوب Hello Kitty هم غافل نمانده است!

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان