شناسایی شواهدی از استقرار کوتاه­ مدت دوره نوسنگی در گنج دره

شناسه خبر: 114677 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶, ۱۷ : ۱۲ : ۰۰
شناسایی شواهدی از استقرار کوتاه­ مدت دوره نوسنگی در گنج دره
شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف تپه گنج­ دره که به نظر می­ رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد، شناسایی شد.
۵۵آنلاین :

شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف تپه گنج­ دره که به نظر می­ رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد، شناسایی شد.

 حجت دارابی، سرپرست فصل اول کاوش لایه­ نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه گنج ­دره هرسین در کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: این کاوش با هدف بازنگری تاریخ استقرار محوطه و کسب اطلاعاتی از شروع کشاورزی و دامپروری در زاگرس مرکزی انجام شد.

او افزود: این کاوش متکی بر ایجاد یک برش لایه­ نگاری در بالای تپه و همجوار با محل کاوشهای قبلی فیلیپ اسمیت کانادایی بود.

دارابی در ادامه از کاوش حدود ۲ متر از نهشته ­های بالایی محوطه در این لایه­ نگاری خبر داد که منجر به شناسایی و ثبت بقایای معماری از خشت و چینه شد.

به گفته این باستان شناس، در بخش زیرین برش لایه­ نگاری ضمن کشف بقایای فضاهای معماری با قطعات شاخ و جمجمه حیوانات در داخل آنها کاوش با هدف مطالعه شروع استقرار در محوطه انجام شد و در همین حال لایه­نگاری در تپه گنج­دره اتمام نیافته است.

او با اشاره به حفر گمانه ای در کناره غربی تپه با هدف دستیابی به مدارکی از لایه (لایه موسوم به E) از شناسایی سه فاز استقراری خبر داد.

دارابی از نکات قابل توجه در کاوش گنج ­دره به شناسایی شواهدی از استقراری کوتاه­مدت در پیرامون تپه اشاره کرد که به نظر می­رسد مربوط به دوره نوسنگی بی­ سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد.

او با بیان این نکته که این شواهد طی گمانه­زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم به دست آمده، گفت: با این اوصاف، عرصه تپه گنج­دره نه فقط خود محدوده ظاهری آن (۱۳۰۰ متر مربع) بوده، بلکه با توجه به نتایج گمانه ­ها به کمتر از یک هکتار می­رسد. 

وی در ادامه از ایجاد  یک گمانه در پناهگاه مجاور تپه تا عمق حدود ۲ متری برای دستیابی به شواهدی احتمالی از دوره­های قدیم­تر از گنج­دره، نیز خبرداد که ظاهرا حاوی بقایای دوران پارینه ­سنگی است.

او افزود: به دلیل پیچیدگی لایه­نگاری تپه­گنج­دره و حجم بسیار بالای بقایای معماری در آن، کاوش در این محوطه به کندی پیش می­رود و امید است با اتمام لایه­نگاری بتوان در آینده به اهداف پژوهشی مورد نظر رسید.

براساس تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه رازی، دانشگاه کپنهاگ و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، طرح بازنگری لایه­ نگاری تپه گنج­دره هرسین و همچنین تعیین عرصه آن به سرپرستی دکتر حجت دارابی و دکتر توبیاس ریشتر انجام یافت. مجوز فصل اول کاوش لایه نگاری و تعیین عرصه و حریم گنج دره هرسین توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود.     


منبع : مهر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مهندس غرضی : سیاست خارجی پشت پرده خودفریبی است

نه شرقی و نه غربی تکیه اش به توان مردم داخلی است

خطر کم دانستن

چند روز پیش، ساعتی پس از اعلام رد لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی توسط شورای محترم نگهبان، قیمت سکه که از صبح آن روز سیر کاهشی داشت، طی دو ساعت ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافت و ناظران این افزایش را به تصمیم اتخاذشده شورای نگهبان و نهایتا به FATF مرتبط دانستند. اما داستان جمهوری اسلامی ایران و FATF داستان جدیدی نیست.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: متهم ردیف اول پرونده موسسه مالی ثامن الحجج کیست؟

ویدیو: نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه

نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه ها: اگر مسئولین امکانات را فراهم کنند، اشکالی ندارد خانم ها به ورزشگاه بروند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر