شناسایی شواهدی از استقرار کوتاه­ مدت دوره نوسنگی در گنج دره

شناسه خبر: 114677 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶, ۱۷ : ۱۲ : ۰۰
شناسایی شواهدی از استقرار کوتاه­ مدت دوره نوسنگی در گنج دره
شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف تپه گنج­ دره که به نظر می­ رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد، شناسایی شد.
۵۵آنلاین :

شواهدی از استقراری کوتاه ­مدت در اطراف تپه گنج­ دره که به نظر می­ رسد مربوط به دوره نوسنگی بی ­سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد، شناسایی شد.

 حجت دارابی، سرپرست فصل اول کاوش لایه­ نگاری و تعیین عرصه و حریم تپه گنج ­دره هرسین در کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: این کاوش با هدف بازنگری تاریخ استقرار محوطه و کسب اطلاعاتی از شروع کشاورزی و دامپروری در زاگرس مرکزی انجام شد.

او افزود: این کاوش متکی بر ایجاد یک برش لایه­ نگاری در بالای تپه و همجوار با محل کاوشهای قبلی فیلیپ اسمیت کانادایی بود.

دارابی در ادامه از کاوش حدود ۲ متر از نهشته ­های بالایی محوطه در این لایه­ نگاری خبر داد که منجر به شناسایی و ثبت بقایای معماری از خشت و چینه شد.

به گفته این باستان شناس، در بخش زیرین برش لایه­ نگاری ضمن کشف بقایای فضاهای معماری با قطعات شاخ و جمجمه حیوانات در داخل آنها کاوش با هدف مطالعه شروع استقرار در محوطه انجام شد و در همین حال لایه­نگاری در تپه گنج­دره اتمام نیافته است.

او با اشاره به حفر گمانه ای در کناره غربی تپه با هدف دستیابی به مدارکی از لایه (لایه موسوم به E) از شناسایی سه فاز استقراری خبر داد.

دارابی از نکات قابل توجه در کاوش گنج ­دره به شناسایی شواهدی از استقراری کوتاه­مدت در پیرامون تپه اشاره کرد که به نظر می­رسد مربوط به دوره نوسنگی بی­ سفال و جدیدتر از استقرار موجود در خود تپه باشد.

او با بیان این نکته که این شواهد طی گمانه­زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم به دست آمده، گفت: با این اوصاف، عرصه تپه گنج­دره نه فقط خود محدوده ظاهری آن (۱۳۰۰ متر مربع) بوده، بلکه با توجه به نتایج گمانه ­ها به کمتر از یک هکتار می­رسد. 

وی در ادامه از ایجاد  یک گمانه در پناهگاه مجاور تپه تا عمق حدود ۲ متری برای دستیابی به شواهدی احتمالی از دوره­های قدیم­تر از گنج­دره، نیز خبرداد که ظاهرا حاوی بقایای دوران پارینه ­سنگی است.

او افزود: به دلیل پیچیدگی لایه­نگاری تپه­گنج­دره و حجم بسیار بالای بقایای معماری در آن، کاوش در این محوطه به کندی پیش می­رود و امید است با اتمام لایه­نگاری بتوان در آینده به اهداف پژوهشی مورد نظر رسید.

براساس تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه رازی، دانشگاه کپنهاگ و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، طرح بازنگری لایه­ نگاری تپه گنج­دره هرسین و همچنین تعیین عرصه آن به سرپرستی دکتر حجت دارابی و دکتر توبیاس ریشتر انجام یافت. مجوز فصل اول کاوش لایه نگاری و تعیین عرصه و حریم گنج دره هرسین توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود.     


منبع : مهر
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کابینه در دستان نوبخت و دستان بسته جهانگیری

جهانگیری هم اعلام کرده است که دستانش بسته است دست چه کسی باز است مشخص نیست

وقتی آفت ها بلای جان درختان می‌شوند

این روزها محیط زیست در ابعاد مختلف دستخوش تغییرات و ناهنجاری‌های فراوان است. از سوی دیگر انسان هم هیچ تلاشی برای نجات این موهبت الهی ندارد. با بررسی وضعیت جنگل‌های کشور باید گفت که در سال‌های اخیر بسیاری از جنگل‌ها در خطر آتش‌سوزی قرار گرفته‌اند. در دی ۹۶، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه به‌طور میانگین حدود ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران دچار آتش‌سوزی می‌شود که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی وارد می‌کند. قاسم سبزعلی اظهار کرد: سال‌جاری یک هزار میلیارد ریال برای تجهیز یگان‌های حفاظت منابع طبیعی کشور اختصاص داده شد که جذب آن می‌تواند سبب هم‌افزایی هر چه بیشتر در عرصه منابع طبیعی شود. او بیان کرد: میزان وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. حال این بار آفت بلای جان جنگل‌های کشور شده است. در بهمن ۹۶، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان گفت: سالانه ۳۵ میلیون هکتار جنگل در اثر خسارت آفات و بیماری ها از بین می رود که ناشی از تغییر اقلیم و افزایش روند تجارت جهانی تولید چوب است. محمود هوشیار فرد اظهار کرد: گرم شدن و خشکی اقلیم می تواند بر بسیاری از عرصه ها که با آن مواجه هستیم، تاثیر بگذارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: چرا این بیابان بزرگ در اوکراین مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است؟

ویدیو: موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم

موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم. هفت سال از مرگ غلام رسول دینارزهی از قله های موسیقی بلوچستان گذشت. درباره او بیش تر بدانیم. ببینید!

خبرها

بیشتر