شناسایی آنزیمی که می تواند خونریزی داخلی را متوقف کند

شناسه خبر: 142481 سرویس: فناوری يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷, ۴۷ : ۰۰ : ۰۰
شناسایی آنزیمی که می تواند خونریزی داخلی را متوقف کند
پژوهشگران آنزیمی به نام YRSACT را شناسایی کرده‌اند که در تولید پلاکت‌ها نقش دارد.
۵۵آنلاین :

 

پلاکتها اجسامی کروی شکلی هستند که از قطعه‌قطعه شدن سیتوپلاسم سلول‌های مگاکاریوسیت در مغز استخوان حاصل می‌شوند. پلاکت‌ها نقش مهمی در ایجاد لخته و توقف خونریزی در بدن دارند؛ اما جهش‌های ژنتیکی، عفونت‌ها و حتی تابش اشعه‌ی ناشی از درمان‌های ضد سرطانی می‌تواند شمار آن‌ها را در بدن کم کند و منجر به وضعیتی شود به آن ترومبوسیتوپنی‌ می‌گویند، حالتی که در نتیجه‌ی آن افراد در معرض خطر خونریزی داخلی قرار می‌گیرند.

اکنون پژوهشگران روشی جدید برای درمان ترومبوسیتوپنی‌ کشف کرده‌اند. طبق نتایجی که در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده‌است، آن‌ها آنزیمی را که می‌تواند موجب افزایش تولید پلاکت‌ها شود و شاید در درمان‌های آینده مفید باشد، شناسایی کرده‌اند. پائول شیمل از نویسندگان مقاله می‌گوید:

این نتایج گزینه‌های جدیدی را برای درمان بیماری‌های خونی پیش رو می‌گذارد.

طبق نتایج پژوهش‌های پیشین، آنزیم YRSACT علاوه بر نقش حیاتی در ترجمه‌ی توالی DNA، وظایف دیگری نیز در سلول دارد؛ آنزیم YRSACT در پلاکت‌های خونی فراوان است، سلول‌هایی که موجب لخته بستن و بهبود زخم می‌شوند. شیمل و همکارانش به دنبال پیدا کردن دلیل این موضوع بودند. مطالعه‌ی آن‌ها نخستین موردی است که نشان می‌دهد آنزیم YRSACT کلید یکی از روش‌های تولید پلاکت است. شیمل و همکارانش روی یک مدل موش دارای کمبود پلاکت کار کردند. در حیوانات تزریق‌شده با YRSACT، افزایش چشم‌گیری در تولید پلاکت به‌ویژه تحت شرایط استرس‌زا مانند تابش اشعه، مشاهده شد. تیسوکی کاناجی نویسنده‌ی اول مقاله گفت:

مطالعه‌ی حیوانی ما نشان‌دهنده‌ی بازیابی سریع پلاکت‌ها، نه‌تنها در ترومبوسیتوپنی ناشی از آنتی‌بادی، بلکه همچنین در ترومبوسیتوپنی ایجاد شده در اثر اشعه بود.

آنزیم YRSACT چگونه کار می‌کند؟

مقاله‌های مرتبط:

نجات زندگی انسان توسط نانوذراتی که خونریزی داخلی را متوقف می‌کنند

ساخت هیدروژلی با ترکیب سم مار برای انعقاد خون در چند ثانیه

روش جدید بیومکانیک، فرایند انعقاد خون را به تصویر کشیده است

آنزیم YRSACT تولید سلول‌های مغز استخوانی بزرگی را که مگاکاریوسیت نامیده می‌شوند و در فرایند تولید و آزاد سازی پلاکت‌ها نقش دارند، افزایش می‌دهد. تا قبل از این کشف، ترومبوپوئیتین(TPO) تنها پروتئین شناخته‌شده موثر روی افزایش پلاکت‌ها بود. شیمل می‌گوید:

نسخه‌ای از ترومبوپوئیتین در حال حاضر به‌عنوان داروی درمان برخی موارد ترومبوسیتوپنی استفاده می‌شود؛ اگرچه ترومبوپوئیتین دارای محدودیت‌هایی است که آن‌را در برخی شرایط بالینی نامناسب و خطرناک می‌کند.

اثبات اینکه YRSACT می‌تواند در بیماران انسانی هم مفید باشد، چالش‌های خود را دارد. ترومبوسیتوپنی ارثی نادر است و حتی یافتن سلول‌های خونی درست برای آزمایش در بیماران ترومبوسیتوپنی، شبیه پیدا کردن سوزنی در انبار کاه است. گروهی از پژوهشگران از مراکز مختلف علمی با همکاری هم سعی کردند تا یک خط سلولی بنیادی توسعه‌یافته از یک بیمار ترومبوسیتوپنی را مورد آزمایش قرار دهند. یافته‌های آن‌ها در این سلول‌های انسانی، نشان داد که آنزیم YRSACT در مکانیسم کنترل تولید پلاکت‌ها در سلول‌های انسانی نقش دارد.

پژوهشگران می‌گویند مرحله‌ی بعدی این مطالعه درک شرایطی است که موجب می‌شود بدن، خودش موجب افزایش فعالیت YRSACT شود.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از چیپس و سس تا نوشابه و شیرینی تبلیغ اینها تخلف است

سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید: تازه‌ترین لیست کالاهای ممنوع برای تبلیغ، این‌بار به طور جدی پیگیری می‌شود

تور خارجی ارزان با هتل کپسولی!

راهکارهای آژانس های مسافرتی برای جبران ریزش مشتریان

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر