نتیجه‌ای یافت نشد.

شعار‌های ضدایرانی طرفداران مقتدی صدر در بغداد

شناسه خبر: 133918 سرویس: سیاست سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷, ۱۴ : ۱۸ : ۰۰
شعار‌های ضدایرانی طرفداران مقتدی صدر در بغداد
نکته قابل توجه این است که برخی رسانه‌ها مدعی شدند صدر برای پیروزی در انتخابات از احساسات ضدایرانی در عراق استفاده کرده است.
۵۵آنلاین :

 نتایج انتخابات اخیر عراق، واقعیت‌های جدیدی به سپهر سیاسی عراق افزوده است.
 انتخابات پارلمانی عراق در ۲۲ اردیبهشت برگزار شد. این انتخابات از دو لحاظ مهم بود: نخست انکه برای اولین بار پس از شکست داعش در عراق، انتخاباتی انجام می‌شود. دوم: نتیجه این انتخابات، برای رقابت بین گروه‌های سیاسی عراقی و نیز کشور‌های منطقه‌ای و بین المللی تعیین‌کننده خواهد بود.


یکی از پیامد‌های مهم انتخابات اخیر عراق، بازگشت قدرتمندانه مقتدی صدر به سیاست در عراق است. مواضع گذشته این روحانی ملی‌گرا، باعث شده رسانه‌ها، پیشتازی او در انتخابات را ضربه‌ای به نفوذ ایران و آمریکا بدانند.


رویترز دلیل بازگشت صدر را اینگونه توصیف کرد: "صدر تنها رهبر روحانی عراقی است که هم ایران و هم آمریکا را به چالش کشید. محاسبه‌ای که ظاهرا او را محبوب میلیون‌ها شیعی فقیر کرده است. فقیرانی که احساس کردند از روابط نزدیک دولت‌شان با تهران و واشینگتن سودی نبرده‌اند. پیروزی این روحانی ملی‌گرا در انتخابات، ضربه‌ای به ایران وارد کرد".


به گفته این خبرگزاری، پیروزی صدر در انتخابات، بازگشت قابل توجهی برای او رقم زده است. او برای سال‌ها توسط رقبای تحت حمایت ایران، به حاشیه رانده شده بود. صدر ضمن فاصله گرفتن از ایران، روابطش را با شیعیان و سنی‌های به حاشیه رانده‌شده عراق و همچنین همسایگان سنی عراق بهبود بخشید.


صدر ۴۴ ساله، نخست‌وزیر نخواهد شد، اما پیروزی قاطعش در انتخابات، او را در جایگاه تعیین‌کننده نخست‌وزیر قرار خواهد داد. البته کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان، این امر را تضمین نخواهد کرد. سایر گروه‌های پیروز هم باید درباره نامزد معرفی‌شده از سوی صدر موافقت کنند.


مقامات دولت عراق و آمریکا برای مدت طولانی، صدر را به عنوان یک فرد مستقل و تک‌رو توصیف کرده‌اند. با این حال، صدر برای انتخابات اخیر با کمونیست‌ها هم ائتلاف کرد. یک دیپلمات غربی که در هنگام تاسیس ائتلاف مزبور، با صدر در ویلایش در نجف دیدار کرده، او را یک فرد عملگرا توصیف کرده است.


صدر که زمانی با نیرو‌های اشغالگر آمریکایی در عراق مبارزه کرده، خود را به عنوان یک ملی‌گرای سازش‌ناپذیر معرفی کرده است. ظاهرا تصویر او به عنوان یک وطن‌دوست، بر رأی‌دهندگان در انتخابات اخیر عراق تاثیر گذاشته است.


مواضع و تحرکات گذشته صدر باعث شده، به بازگشت او به قدرت از منظر تاثیرگذاری بر نفوذ ایران و آمربکا در عراق نگریسته شود.


روزنامه وال‌ستریت ژورنال، ضمن پوپولیست خواندن صدر، نوشت: " به نظر می‌رسد که رأی‌دهندگان عراقی، با حمایت از صدر، ایران و آمریکا را نپذیرفتند".


شعار‌های طرفداران صدر پس از اعلام نتایج انتخابات و نیز ماهیت ائتلاف انتخاباتی او، نشان دهنده شروع مرحله‌ای جدید برای نفوذ ایران در عراق است.


روزنامه گاردین نیز انتخابات عراق را "غافلگیرکننده" توصیف کرد که ممکن است برای ایران یک "نقطه عطف" باشد.


تحلیل‌های رسانه‌ای درباره انتخابات عراق بدین شکل است که بر اساس دستاورد‌های ائتلاف‌های انتخاباتی عراق، پیروزی یا شکست کشور‌های نزدیک به این ائتلاف‌ها را مشخص می‌کنند. تاکنون ائتلاف "سائرون" صدر، در مرتبه نخست قرار داد. ائتلاف "الفتح" متشکل از گروه‌های حشدالشعبی، ائتلاف "النصر" وابسته به حیدر عبادی، نخست وزیر عراق و ائتلاف "دولت قانون" به رهبری نوری المالکی، نخست وزیر سابق، به ترتیب در مرتبه دوم تا چهارم قرار دارند.


بر اساس این نتایج، رسانه‌ها معتقدند که پیشتازی صدر به معنای کاهش نفوذ تهران و واشینگتن در عراق خواهد بود.


نکته قابل توجه این است که برخی از رسانه‌ها مدعی شدند صدر برای پیروزی در انتخابات از احساسات ضدایرانی در عراق استفاده کرده است.


خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه مدعی شدند که پس از اعلام پیروزی صدر، طرفداران او در بغداد جشن گرفته و شعار‌هایی ضدایرانی مانند "ایران برو بیرون" سر داده‌اند.


محمد صادق، تاجری در شهر حله که به لیست صدر رأی داده، به رویترز گفته: " عراق، کشور ثروتمندی است. کشور به ایران نیازی ندارد و می‌تواند روی پای خودش بیاستد و موفق باشد. عراق فقط به مدیریت خوب نیاز دارد".


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
محمد بردستانی ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۵:۰۲
عراقیها یادشون رفته تا همین چندماه پیش، داعش نوامیسشون رو برده جنسی خودش کرده بود، نمک خورهای نمکدون شکن. خدا رو شکر میکنم که داعش عراق رو داغون کرد و حسابی از زنای عراقی سود برد. انشاالله که بازم بیاد و نوامیسشون رو خرید و فروش کنه ما هم ازشو میخریم و استفاده میکنیم. خاک بر سر جمهوری اسلامی که به این الاغهای انسان نما کمک کرد.
35 32 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۵:۰۳
بازهم پول بدهید وبازهم تبلیغ رفتن به عراق کنید بایددین وامام حسین راازاعراب جداکنید این عربها به پیامبر وامامان خیانت کردند وتاقیامت دشمن ایران وایرانی هستندتاکی خون مردم ایران برای اعراب بی دین بت پرست ریخته شود
36 39 پاسخ دادن به این نظر
بینام ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۶:۲۰
سران نظام،حال متوجه شدید،هر در هاون کوبیدید،آب بود.عربها ایران را فقط برای مرگ میخواهند نه بیشتر.حیف از آن همه هزینه و جوانان که در آن کشور از بین رفتند.اگر زیاده گویی نباشد منتظر جنگ دو باره با عراق باشید.امسال خواهیم دید برای اربعین چقدر این مردم را تلکه خواهد کرد دولت عراق عرب. بعد از آن بگوید آنهمه پول وجان مردم ایران را برای که هزینه کردید.خرج عتبات و مزار امامان.چه پولها که از جیب این مردم رفت،از این ببعد برای بازدید خواهیم دید چقدر پول روادید خواهند گرفت.،،از ماست که بر ماست،،.
40 35 پاسخ دادن به این نظر
انقلابی اسلامگرا ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۷:۰۹
امیداست پس از انتخابات عراق،هم چنان شاهد روند روبه جلوی مقاومت درعراق باشیم وشخصیت های سیاسی عراق، به ویژه مقتداصدر، سنجیده رفتار کنن وقدر برادرانه ی ایران درعراق رو به مثابه دخالت درامورداخلی عراق قلمدادنکنن واین کشورمتحد استراتژیک رو که دراین منطقه ی بی ثبات وبی وفا،وفادارانه برای منافع متحدین خودش اقدم بی مناته انجام میده رو بدونن
32 32 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۷:۵۵
اعراب خائن سنی و شیعه نمی شناسد
25 34 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۷:۵۶
برای مسئولان مملکت خودم متاسفم که ما شرمنده زن بچه هستیم ولی حق ما رفتند صرف اینها نمودن آخه به چه قیمتی الان ماه رمضون میاد من حتی پول برنج ندارم بگیرم برای خانواده ام آنوقت شما کارتن پر دولار میفرستین برای عراق که گیر بیاد وتو کل رسانه های دنیا پخش بشه .این چه حماقتی آخه به چه قیمتی مگر اینها نبودند که به کشور ما حمله کردن هزاران جوان شهید نمودند دهها هزار خانواده داغ دار کردند . یادتون رفته . آدم نمی تونه بخنده یا بگریه ما که هنگ شدیم رفت .
33 39 پاسخ دادن به این نظر
دلیر تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۸:۱۴
این بد بینی ها ناشی از گذشته تاریخی ما وروس ها دارد،،،،جنگ های ده ساله ایران وروس،،حمایت ازفرقه ذمکرات یعد از جنگ جهانی دوم،،،دومثال تلخ از این ارتباط است
26 36 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۸:۵۵
این هم از کمک ایران !! این هم از کوفیان بنظرم عرب عرب است شیعه و سنی ندارد و اگر در قبر آنها را زنده بالا بکشیم دعا می کنند تو را در قبر بکنند چرا منافع ملی ما را فدای این اعراب می کنیم مگر چه دیده ایم از اینها ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
34 32 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۹:۱۲
سالی که نکوست از بهارش پیداست ،حالا بچه هایمان رابرای فلسطین و سوریه ....به کشتن دهیم این هم جواب
31 35 پاسخ دادن به این نظر
ناشناس ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۹:۱۹
واقعا این خوشحالی شما دوام خواهدداشت .
28 37 پاسخ دادن به این نظر
محمد غ ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۹:۴۱
نمک نشناس ها.
29 36 پاسخ دادن به این نظر
ایران دوست ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۹:۴۸
نقطه عطف اینجاست که هیچ گاه نباید به عرب ها اعتماد کرد حال که با خون فشانی نیروهای جوانان ایرانی داعش نابود شده است اینگونه ناجوانمردانه برعلیه ایران شعار میدهند .
32 33 پاسخ دادن به این نظر
مارشال ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۲۱:۴۷
خدا رحمتش کنه که شر عراق را از سر ما کم میکنه
37 37 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

امتحان الهی فقط برای مردم است؟

کاش در این فصل امتحان الهی این نهادهای که برای کار فرهنگی بودجه گرفتند هم، بخشی از بودجه‌ها خود را به دولت بر می‌گردانند تا آن پول صرف خدمات برای مردم شود.

خرافه ایرانی از تعطیلات

اگرچه برخی ایران را بهشت تعطیلات کاری می‌دانند، اما استفاده از ۳ شاخص «تعطیلات رسمی»، «تعطیلات آخر هفته» و «مجموع تعطیلات» نشان می‌دهد ایران نه‌تنها بهشت تعطیلات نیست، بلکه به لحاظ تعداد روز تعطیلی، در قعر جدول رتبه‌بندی جهانی قرار دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر